Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İller Bankası’na, Mimarlardan Belgeli Projeli Cevap

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, İller Bankası Anonim Şirketi’nin, İller Bankası Sosyal Tesisleri’nde Bakan'a 10 milyonluk özel konuk evi yapılmasına ilişkin, “Bu haberler tamamıyla belgesiz, mesnetsiz ve gerçeklerle bağdaşmayan iddialardır” açıklamasına, belgelerle cevap verdi.

yapi.com.tr
İller Bankası’na, Mimarlardan Belgeli Projeli Cevap

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “Macunköy'de Bakan'a özel konuk evi açıklaması asılsızdır” diyen İller Bankası’na, belgelerle ve projelerle yanıt verdi. İller Bankası Macunköy tesislerinde ek sosyal tesis diye Bakan'a özel konuk evi yapıldığını ifade eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ihale belgeleri ve projelerin detayları hakkında konuştu.  

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, bugüne kadarki açıklamalarında belgesiz konuşmadıklarını ifade ederek,  Macunköy tesisleri ile ilgili bilgiler verdi.

“İller Bankası israfın dibine vurmuş durumda, Kamu zararı veriliyor”

Candan şöyle devam etti: “İller Bankası Macunköy tesisleri halka açık, spor tesisleri, sosyal tesisleri ile önemli bir yerleşke idi, ayrıca yerleşkede zemin ve su laboratuarları, belediyelere hizmet vermek için sondaj laboratuar ve atölyeleri vardı. Bu laboratuarlar kapatıldı. İller Bankası’nın Ulus’taki binası yıkılınca personelin bir bölümünü Macunköy tesislerine taşıdılar. Yerleşkenin bir bölümünü satmak için oradaki lojmanları da yıkınca bu kez de, personelin bir bölümünü yaklaşık 400 bin TL ile Çukurambar'da kiralık bir binaya taşıdılar.

Yani sürekli bir kamu zararı yapar hale geldiler. Şimdi de Macunköy tesislerinin kamuya açık bölümünün bir bölümünü kapatarak, Bakan'a ya da üst düzey birisine özel tesis haline getiriyorlar. Adını da ek sosyal tesis binası diye kamufle ediyorlar. Projelerini inceledik. Kamu ihale kurumundaki ihale numarası 2019 /530534 ‘dür. İlbank Macunköy tesisleri ek binası ve çevre düzenlemesi yapım işi olarak geçiyor ve maliyeti 10 milyon 656 bin 700 TL’dir. İhaleyi alan firma MR Grup inşaat taahhüt projedir.”

“Binanın yapımında özel üretim malzemeler kullanılıyor, Aleksandra Black ve Vanilla İce Mermer, zeminde Lappato porselen seramik döşeme”
“Ek sosyal tesis adı altında özel konuk ve kabul evi yapılan binanın mimari ve peyzaj projelerine baktığımızda, sosyal tesisler içerisinde havuzun bulunduğu bölümü yıkarak, 2 metrelik çitlerle etrafını çevirerek, tesisten ayırıyorlar ve ayrı protokol girişi vererek kontrollü geçiş alanı oluşturuyorlar” diyen Candan, şunları kaydetti: “Ek sosyal tesis adı altında, özel kalem müdürü odası, kabul odası mutfak wc, özel oturma alanları, mescit ve özel terastan oluşan taban alanı 237 metrekare olan bir yapı yapıyorlar, herkes biliyor ki bu yapı Bakan'a kabul odası olarak yapılıyor, bakan değilse, kime yapılıyor? Onu açıklayın. Bu binada kullanılan tüm malzemeler özel üretim. Duvar kaplamalarında, Aleksandra Black ve Vanilla İce mermer kullanılacak, kapılar gerçek deri kaplı bronz çıta detaylı olacak. Tavan kaplamaları siyah platin kaplı sacdan yapılacak, zeminde Lappato porselen seramik kullanılacak.

Detaylarını görmek isteyen herkes Mimarlar Odası’nda projeleri yakından inceleyebilir. Belediyelere hizmet vermek için kurulan bir Cumhuriyet değeri olan İller Bankası'nın içini boşaltanlar, kamusal alanı özelleştirenler, kamu zararı verenler ve israfın dibine vuranlar, mesnetsizdir açıklamaları yaparken, suçüstü yakalanmanın, gizli olanın şeffaf bir şekilde tartışılmış olmasından belli ki rahatsız oldular. Mekanlar yalan söylemez, halk yoksulluk içinde, siz Aleksandra Black marka mermer kullanıyorsunuz, halk soğukta ısınamıyor, siz yerden ısıtma ile lappato porselen zemin döşemesi yaptırıyorsunuz.

Halkın kullanımında olan havuzu yıktırıp yerine ek sosyal tesis perdelemesi altında özel kabul evi yaptırıyorsunuz. Bunlara da belgesiz mesnetsiz diyorsanız. Cumhuriyet değerlerinden sapmışsınızdır. Seyfi Arkan’ın modern mimarlık eseri, tarihi İller Bankası binasını hukuksuz bir şekilde yıktırmanız, sizin her adımınızı takip ve kamuyla paylaşma hakkını mimarlık ortamına veriyor. Kamu israfı olan ve inşaatı başlayan Macunköy tesisleri işi durdurulsun. Ruhsatını da sorguluyoruz. Halka ait olan İller Bankası Macunköy tesislerinin her bir metrekaresi halka yeniden açılmalıdır. Süreci titizlikle takip ediyoruz. Kamuyu zarara uğratan yöneticiler derhal istifa etmelidir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/iller-bankasina-mimarlardan-belgeli-projeli-cevap_176110.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!