Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İmalat Sanayiinde Kapasite Kullanımı Oranları Açıklandı

Merkez Bankası tarafından düzenlenen ve şubat ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 2 bin 620 işyerinin katılımıyla gerçekleştirilen imalat sanayinde kapasite kullanım oranı sonuçları açıklandı. Buna göre imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, şubat ayında geçen yılın aynı ayına 0,1, ocak ayına göre ise 1,8 puan azalarak yüzde 72,9

yapi.com.tr / AA
İmalat Sanayiinde Kapasite Kullanımı Oranları Açıklandı

Merkez Bankası tarafından düzenlenen ve şubat ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 2 bin 620 işyerinin katılımıyla gerçekleştirilen imalat sanayinde kapasite kullanım oranı sonuçları açıklandı. Buna göre imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, şubat ayında geçen yılın aynı ayına 0,1, ocak ayına göre ise 1,8 puan azalarak yüzde 72,9 seviyesinde gerçekleşti.

Geçen yıl şubat ayında yüzde 73 olan kapasite kullanım oranı, 2012 şubat ayında yüzde 72,9 olarak belirlendi. Kapasite kullanım oranı ocak ayında ise yüzde 74,7 düzeyindeydi.

Merkez Bankası tarafından 2012 şubat ayına ilişkin yayımlanan ''İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı'' verilerine göre, geçen yılın şubat ayına kıyasla dayanıklı tüketim mallarında kapasite kullanımı 2,2 puanlık artışla yüzde 74,8, dayanıksız tüketim mallarında 1,2 puan artışla yüzde 71,3, tüketim mallarında 1,4 puan artışla 71,9, gıda ve içeceklerde 2,8 puan artışla yüzde 69 oldu. Kapasite kullanımı ara mallarında 0,7 puan azalışla yüzde 76'ya, yatırım mallarında ise 0,5 düşüşle yüzde 69,8'e geriledi.

İmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı da bir önceki aya göre 1 puan azalarak yüzde 75,8 seviyesinde gerçekleşti.

Sektörlere göre kapasite kullanım oranları

İkili sektörlere göre, en yüksek kapasite kullanım oranı, yüzde 82,8 ile kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı sektöründe gerçekleşti. Bunu, yüzde 79,9 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı sektörü, yüzde 76,7 ile ana metal sanayi ve makine ve ekipmanlarının kurulumu ve onarımı izledi.

Kapasite kullanım oranı en düşük alanlarında başında ise yüzde 58 ile içeceklerin imalatı sektörü geldi. Kapasite kullanım oranı diğer imalatlarda yüzde 59,6, tütün ürünleri imalatında ise yüzde 63,1 olarak hesaplandı.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/imalat-sanayiinde-kapasite-kullanimi-oranlari-aciklandi-_90915.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!