Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İmar Affı Geliyor

Uygulama ile Boğaz'daki lüks villalardan gecekondulara, izinsiz yapılan kat ve eklemelere kadar mevzuata aykırı tüm yapılaşmalara bir defaya mahsus

Yeni Asır
1 İmar Affı Geliyor

b>Uygulama ile Boğaz'daki lüks villalardan gecekondulara, izinsiz yapılan kat ve eklemelere kadar mevzuata aykırı tüm yapılaşmalara bir defaya mahsus olmak üzere af getirilecek...

Yeni kaynak arayışları içinde olan hükümet, yaklaşık 15-20 milyar dolar arasında gelir beklediği geniş bir imar affı için hazırlıklara başladı. Hükümet, imar affı ile Boğaz'daki lüks villalardan gecekondulara ve imar mevzuatına aykırı bütün yapılaşmalara af getirmeyi planlıyor.
Hükümetin planı AKP Merkez Yürütme Kurulu Toplantısı'nda da ele alındı. AKP yetkililerinin büyük çoğunluğu önemli ölçüde yeni kaynak yaratacak imar affından yana görüş belirtti.

Bir kereye mahsus
Hükümet, çıkarılacak yasa ile bir defaya mahsus olarak kaçak yapılaşmaları affedecek. İstanbul'da boğaz manzaralı çok sayıda lüks konut ve gecekondu da imar affından yararlanabilecek. Ayrıca, İmar Yasası'na aykırı olarak gerçekleştirilen yapılar, eklentiler de affedilecek. Kaçak yapı sahibi olanlar, belirlenecek bedelin ödenmesi karşılığında yapılarına ruhsat alabilecek.
Hükümet, geniş çaplı bir imar affından, orman vasfını yitirmiş arazilerin satışından sağlanacak gelire yakın bir kaynak sağlamayı hedefliyor. AKP yetkilileri, imar affı ile yaklaşık 15-20 milyar dolarlık bir gelir sağlanabileceğini belirtiyor. Böylelikle Türkiye'nin ekonomik darboğazdan çıkışı ve borç kısır döngüsünün kırılmasının mümkün olabileceğini kaydeden AKP yetkilileri, 1 yıl içinde ekonomide sağlanacak rahatlama ile birlikte memur maaşlarında da ciddi iyileştirmeler yapılabileceğini ifade etti.

Vakıf arazileri
AK Parti'nin bir başka gelir kaynağı ise Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün sahip olduğu geniş gayrimenkuller üzerindeki izinsiz yapılaşmaların yasal prosedüre kavuşturulmasını öngörüyor. AKP, işgal edilmiş vakıf arazilerinin sahiplerine satışı yoluyla önemli ölçüde gelir hedefliyor.
Vakıflara satılacak arazileri karşılığında ise başka yerlerden Hazine arazisi verilmesi planlanıyor.
Hükümet, imar affının çıkartılacağını öğrenip son anda kaçak bina ya da çıkıntılar yapmaya kalkışabilecek fırsatçıların da önüne geçecek. Bu çerçevede, tasarı hazırlanırken hangi yıla kadar yapılan kaçak binaların affedileceğine ilişkin hüküm konulacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imar-affi-geliyor_4169.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • yapılacak ımar affında belediyeyle tapu arasındaki 2 farklı dosya da düzeltilir dileğiyle. katmülkiyetli binaların da bu kapsama alınması, muvafakat değil de hakemlerin kararıyla bedeller ödenip tapu verilmesi bugüne kadar olan cozümsüzlüğün çözüme kavuşturulması temennimiz. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!