Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İmar Barışı Bugün TBMM Genel Kurulu'nda

Vergi ve prim borçlarının yapılandırılması, imar barışı gibi düzenlemeleri içeren "torba tasarının" TBMM Genel Kurulu'nda, görüşülmesine bugünden itibaren başlanacak.

yapi.com.tr
İmar Barışı Bugün TBMM Genel Kurulu'nda

Başbakan Binali Yıldırım'ın kamuoyunda açıklandığı günden bu yana ilgiyle karşılanan imar barışı TBMM Genel Kurulu'nda bugünden itibaren görüşülmeye başlanıyor.

Emlak Kulisi'nde yer alan habere göre; 13 milyon konutu ilgilendiren imar barışı için yol haritası belirlendi. Yeni torba tasarı ile birlikte haftlardır gündemde olan imar barışı gibi önemli konular devreye alınacak.

Afet risklerine hazırlık kapsamında ruhsatsız; ruhsata, eklerine, imar mevzuatına aykırı olan yapıların kayıt altına alınması amacıyla 31 Aralık 2017'den önce inşa edilen yapılar için Yapı Kayıt Belgesi düzenlenecek. Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılarla ilgili alınan yıkım kararları ile tahsil edilemeyen idari para cezaları iptal edilecek.

Yapı Kayıt Belgesi, yapının yeniden inşa edilmesine veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerli olacak. Ancak yapının ve arsasının mülkiyet durumu, Yapı Kayıt Sistemi'ne yapı sahibinin beyanına göre kaydedilecek.

Cezalar, yıkımlar iptal
Yapı Kayıt Belgesi alınan yapılarla ilgili daha önceden çıkarılmış yıkım kararları ile tahsil edilemeyen idari para cezaları da iptal edilecek. Yapı ruhsatı alıp da yapı kullanma izin belgesi almamış yada yapı ruhsatı bulunmayan binalarda, Yapı Kayıt Belgesinin ve maliklerin yarısının muvafakatinin bulunması halinde yapı kullanma izin belgesi aranmaksızın cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edilebilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imar-barisi-bugun-tbmm-genel-kurulunda_165447.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!