Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İmar Barışı İçin 15 Günde 300 Milyon Yatırıldı

8 Haziran'da başlayan imar barışı başvuruları 2 milyonu aştı. 21 Haziran'da ödemeleri başlayan imar barışı için 300 milyon yatırıldı.

yapi.com.tr
İmar Barışı İçin 15 Günde 300 Milyon Yatırıldı

İmar barışı başvuruları 2 milyonu geçti. Belgesini almak isteyenler elini çabuk tutuyor. 21 Haziran'da ödemeleri başlayan imar barışı için 300 milyon yatırıldı.

Türkiye genelinde 13 milyon konutun imar ve iskan sorunun çözülmesi hedeflenen imar barışına yoğun ilgi geldi. İmar barışı olarak bilinen Yapı Kayıt Belgesi kapsamında devletin kasasına 15 günde 300 milyon lira girdi. Ödemesini yapanlar, belge almaya hak kazandı. İlk belgeler dün düzenlendi.

İstanbul'dan yoğun ilgi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan alınan verilere göre en çok başvuru İstanbul'dan geldi. Birçok kaçak yapının bulunduğu il için 366 bin başvuruyla 53.5 milyon liralık ödeme sisteme girdi.

İstanbul'u 186 bin başvuru ve 47.5 milyon liralık ödemeyle İzmir takip etti. 81 il arasında 3. sırada yer alan Konya'daki ödemeler 8 milyon lirada kaldı. Bursa ise 13.8 milyon liralık ödemeyle 4. sıraya yerleşti.

50 milyar liralık kaynak
Vatan Gazetesi'nden Meltem Kara'nın haberine göre belge alacak 13 milyon konut için 40-50 milyar lira civarında gelir elde edilmesi planlanıyor. İmar barışından elde edilecek gelir, kentsel dönüşüme kaynak sağlayacak. Kaynakla belediyelere sıfır faizli kredi verilmesi bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imar-barisi-icin-15-gunde-300-milyon-yatirildi_166682.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!