Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İmar Barışıyla Gayrimenkullerin Değeri Yüzde 30 Arttı

İmar barışının başvuru sürecinin uzatılmasıyla gayrimenkul sektörü hareketlendi. Uygulama kapsamından gayrimenkul değerlerinin yüzde 20 ve 30 oranında arttığı açıklandı.

yapi.com.tr
İmar Barışıyla Gayrimenkullerin Değeri Yüzde 30 Arttı

Tapu.com, "İmar Barışı" olarak adlandırılan Yapı Kayıt Belgesi başvuru süresinin uzatılmasıyla hareketlenen gayrimenkul sektörünü değerlendirdi.

Tapular değerlendi
31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması için başlatılan imar barışı uygulaması kapsamında tapuların daha değerli hale geleceğini söyleyen Tapu.com kurucu ortağı Emre Erşahin, “13 milyondan fazla yapının imar barışından yararlanması beklenirken bugüne kadar açıklanan verilere göre 8 milyon 150 bin konut için başvuru yapıldığını ve 5 milyar 120 milyon lira civarında para toplandığını biliyoruz, ancak bu uygulama sadece devlete kazanç sağlamıyor. Asıl kazancı tapu sahiplerinin elde edeceğini düşünüyoruz, bugüne kadar imar barışından faydalanan tapuların piyasa değerleri üzerinden işlem yapmaya uygun hale gelerek ortalama yüzde 20-30 oranında değerlendiğini gözlemlemekteyiz” ifadelerini kullandı.

Yapılar, yasal aykırılıklardan kurtuldu
Emlak Kulisi'nde yer alan habere göre Erşahin, açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Bazı gayrimenkullerin imar barışı sonrası yasallaşan statüsüyle birlikte değerini artırdığını, eskiden kusurlu durumda olan tapunun imar barışı sayesinde en azından yasal aykırılıklarından kurtulduğunu ve bunun da değer artışı sağladığını görmekteyiz.”

Krediye uygun yapı sayısının artışı satışları da artıracak
Krediye uygun yapı sayısının artmasıyla satışların artacağını söyleyen Emre Erşahin, “İmar barışı ile yasal statü kazanacak olan yapılar ipoteklerde değerinden işlem görecek ve krediye de uygun hale gelerek satış işlemleri daha kolay gerçekleşecek” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imar-barisiyla-gayrimenkullerin-degeri-yuzde-30-artti_168526.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!