Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İmar Barışı Başvurusu İçin Son Günler

İmar barışı başvuruları 31 Ekim tarihi itibariyle sona eriyor. E-devlet ve Bakanlık birimlerine başvurularda dikkat edilmesi gerekenler var. Yanlış beyanda bulunanların paraları iade edilmeyip, haklarında dava açılabiliyor...

yapi.com.tr
İmar Barışı Başvurusu İçin Son Günler

İmara aykırı yapıların, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca kayıt altına alınmasını hedefleyen imar barışı başvurularında sona gelindi. Başvurular 31 Ekim 2018 tarihinde sona ererken, başvurusu kabul olanların ‘Yapı Kayıt Belgesi’ bedelini 31 Aralık’a kadar ödemesi gerekiyor. Başvuruların bir yıl daha uzatılacağına dair çeşitli haberler çıksa da, bakanlık tarafından şu an için bu yönde bir açıklama yapılmış değil. Türkiye’de 26 milyon konutun 13 milyonunu ilgilendiren ve 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan binaları kapsayan imar barışına şu ana kadar 5 milyon 880 bin kişi başvuruda bulunmuş ve 3 milyar 443 milyon TL gelir elde edilmiş durumda.

Para'dan Ayşegül Küçükkurt'un haberine göre; İmar barışı başvurularında mülk sahiplerinin dikkat etmesi gereken pek çok nokta var. Bunların yerine getirilmemesi halinde, e-devlet üzerinden doldurulan yapı kayıt belgesinin iptal edilmesi durumunda, belgenin sağlamış olduğu haklar geri alınarak yatırılan bedel iade edilmiyor. Bir diğer önemli konu ise, gayrimenkul ölçülerinin yanlış verilmesi sonucu başvuru iptal edilmişse, yanlış beyanda bulunan müracaat sahibi için bakanlığın suç duyurusunda bulunabilmesi.

Formu doldururken dikkat
İmar başvuru aşamasında öncelikli olarak gayrimenkul aykırılıklarının alansal ve şekilsel olarak tanımlanmış olması gerekiyor. Mülk sahipleri e-devlet üzerinden yapı kayıt sistemindeki yapı kayıt belgesi formunu doldurarak müracaatta bulunabileceği gibi ilgili kurum ve kuruluşlara da doğrudan başvurabiliyor.

Yapı kayıt belgesi formu doldurulurken bazı bilgilere ihtiyaç var. Bilgiler girildikten sonra sistem tarafından yapı kayıt belgesi için harç hesaplaması yapılıyor.

Başvuruda en çok hata beyan edilen alanın tespiti ve bunun şematik olarak gösterilmesi sırasında yapılıyor. Bu süreçte kurumsal şirketlerden konu hakkında destek alınması, ölçümlerin lisanslı harita kadastro bürosu (LİHKAP) mühendisleri ya da özel harita mühendislik büroları tarafından yapılarak kayıt altına alınması tavsiye ediliyor.

"Fırsatçılara fırsat vermeyin"
Mimar ve Mühendisler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Sarı, e-devlet üzerinden yayınlanan yapı kayıt formunun vatandaşın anlayabileceği kolaylıkta olduğunun altını çiziyor. Bu sebeple, başvuru sürecini fırsata çevirmek isteyen ve danışmanlık hizmeti adı altında ücret alarak vatandaşa hizmet verenlere çok fazla itibar edilmemesi gerektiğini savunuyor. Sarı, mülk sahip-şifrelerini paylaşmamalarını tavsiye ederken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın başvuru ve çağrı merkezlerinden istenilen bilgiye kolayca ulaşılabildiğini belirtiyor. “İmar barışından faydalanmak için bazı vatandaşların yapılarına ekleme yaptıklarım ya da boş arsalara konteyner, prefabrik ve kaçak inşaat yaparak bunları yasallaşma gayretinde olduklarını görüyoruz” diyen Sarı, devletin denetim mekanizmalarının bu tarz girişimlere fırsat vermemesi gerektiğini vurguluyor.

Yapı kayıt belgesi nedir?
E-devlet üzerinden temin edilebilecek olan yapı kayıt belgesi, binanın mevcut durumunu yasal hale getiren ve yapı yıkılana kadar geçerliliğini koruyan bir belge. Yapı kayıt belgesi imar hakkı alınmış anlamına gelmiyor.

İmar barışı başvurusu için gerekli belgeler
1.E-devlet şifresi
2.Geçerli bir cep telefonu numarası
3.Geçerli bir e-posta adresi
4.Beyan edilecek yapının adresi
5.Tapusu varsa ada ve parsel bilgileri
6.Toplam inşaat alanı; konutların ve işyerlerinin ayrı toplam alanları (metrekare]
7.Yapıdaki konut ve işyeri sayısı
8.Arsanın emlak vergi birim değeri (TL/metrekare] (İlgili belediyeden alınabiliyor]
9.Yapının bulunduğu arsanın alanı, varsa tapudaki alan, yoksa beyan edilecek alan (metrekare]
10.Yapı sınıfı (sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek]
11.İmar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi
12.Yapıyı gösteren ve ayrılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf

http://www.yapi.com.tr/haberler/imar-barisi-basvurusu-icin-son-gunler_168086.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!