Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

‘İmar Darbesi’ Geliyor

'İmar Darbesi' Genişliyor

Teklifin gündeme gelmesiyle birlikte komisyon başkanlığına verilen ikinci teklifte ise kentsel dönüşüm projelerine açılacak davalarla ilgili olarak “yargılamaya sınırlama” getiren hükümler yer alıyor. AKP İstanbul Milletvekili Nusret Bayraktar ile 15 AKP milletvekilinin TBMM Başkanlığı’na sundukları yasa teklifi, “kentsel dönüşüm projeleri”

Cumhuriyet Gazetesiİmar planlarında “Bakanlık yetkileri”ni güçlendirirken, meslek odalarının imar süreçlerine “demokratik katılım”larını önleyen “imar darbesi” tasarısının “yalnız” olmadığı ortaya çıktı. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı’nca hazırlanan ve mimar-mühendis odalarının “her türlü iş ve işlemleri”nde bakanlığa bağlanmalarını öngören “İmar Kanununda Değişiklik” tasarısının yanı sıra, rant amaçlı “kentsel dönüşüm” alanlarının tüm kente yayılmasına yönelik yeni düzenleme de TBMM komisyonlarında görüşülmeye başlandı.

Teklifin gündeme gelmesiyle birlikte komisyon başkanlığına verilen ikinci teklifte ise kentsel dönüşüm projelerine açılacak davalarla ilgili olarak “yargılamaya sınırlama” getiren hükümler yer alıyor. AKP İstanbul Milletvekili Nusret Bayraktar ile 15 AKP milletvekilinin TBMM Başkanlığı’na sundukları yasa teklifi, “kentsel dönüşüm projeleri” alanlarının “genişletilmesi”ni amaçlıyor.

Yasadaki “eskiyen tarihi dokular” tanımının uygulamayı “daralttığı” gerekçesine dayanan teklifte, “planlı veya plansız, yapılaşmış veya boş alanlar” ifadeleri de maddeye eklenerek, kentlerin tüm bölgelerinde “rant amaçlı imar yenilemeleri”ne olanak sağlanıyor.

Teklife “komisyonda eklenen” ikinci bir önergeyle de büyükşehirlerdeki “ilçe belediyeleri yetkisiz” kılınarak, kentsel dönüşüm alanlarının sadece büyükşehir belediyelerince belirlenmesi öngörülüyor. Böylece, kamuoyunda “kentsel sürgün”e dönüştüğü ve “kültürel soykırım”a neden olduğu yönünde eleştirilen “Sulukule” ile “Tarlabaşı” gibi örneklerin, ilçe belediyelerinin onayı alınmaksızın büyükşehir belediyesince tüm metropoliten alanda yaygınlaştırılması hedefleniyor...

Teklifin görüşüldüğü “Bayındırlık ve Turizm Komisyonu”nda verilen “genişletilmiş değişiklik önergesi”nde, dönüşüm alanlarındaki özellikle “mülkiyet hakları”nın ve “şehircilik ilkeleri”nin gözetildiği “yargı” kararlarını “zorlaştırıcı” hükümler de var. Bu alanlardaki “kamulaştırma”lara dayanak oluşturan yeni “imar planları” hakkında mahkemelerce iptal kararı verilebilmesine “koşullar” getiren teklif, “yasanın uygulanmasında yargı denetiminin aynı yasayla sınırlanması” gibi hukuk ilkeleri açısından tartışmalı düzenlemeler içeriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imar-darbesi-genisliyor_75847.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!