Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Şeyh Maktum Geri Dönüyor

İmar Değişirse Asla Bu Parayı Oraya Ödemeyiz

Faraidooni, Sama Dubai'nin Türkiye'den Sorumlu Direktörü Alp Çiçekdağ ile birlikte, dün bir grup gazeteciyle öğle yemeğinde bir araya geldi. Farhan Faraidooni, "İETT arazisi ile ilgili dava sonucunda imar değişikliği çıkarsa aynı miktarı ödemek istemiyoruz" dedi.

Sabah Gazetesi
İmar Değişirse Asla Bu Parayı Oraya Ödemeyiz

Dubai Şeyhi Muhammed El Maktum'un şirketi Sama Dubai'nin CEO'su Farhan Faraidooni, "İETT arazisi ile ilgili dava sonucunda imar değişikliği çıkarsa aynı miktarı ödemek istemiyoruz" dedi. Şirket İstanbul Levent'teki İETT ihalesini 1.1 milyar YTL'ye kazanmıştı. Ancak arazinin parasını Şehir Plancıları ve İnşaat Mühendisleri Odaları tarafından açılan imar davasının ortaya çıkmasını gerekçe göstererek ödememişti.

Faraidooni, Sama Dubai'nin Türkiye'den Sorumlu Direktörü Alp Çiçekdağ ile birlikte, dün bir grup gazeteciyle öğle yemeğinde bir araya geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ihaleyi iptal ettiğini açıklamadığı sürece projeden kesinlikle çekilmeyeceklerini söyleyen Faraidooni, "Biz 1 - 1.5 yıl İETT arazisi için çalışmalar yaptık. Bu bizim için iyi bir yatırım. Dava sonuçlandığında da parayı öderiz" dedi.

Türkiye'de imar davalarının iki yıl gibi uzun sürelerde tamamlandığının hatırlatılması üzerine Faraidooni, "Belediye vazgeçmediği sürece biz de vazgeçmeyeceğiz" dedi. Faraidooni, belediyenin iptal kararı alması halinde buna saygı duymaktan başka bir çarelerinin olmadığını, yeni ihaleye girmeye koşullara göre karar verceklerini dile getirdi.

Değişiklik olmamalı
Faraidooni, söz konusu imar davası sonucunda İETT arazisinin imar şartlarında bir değişiklik yapılması halinde farklı bir karar alabileceklerine dikkat çekti. "O zaman farklı bir iş planı söz konusu olur" diyen Faraidooni, şöyle konuştu: "Biz ihaleyi kazandığımız miktarı mevcut şartlar için ödemek istedik. İmar değişirse şartlar da değişir. Eğer imar değişikliği sonucunda daha fazla kat çıkabileceksek, istenirse daha fazla öderiz. Ancak daha az kat inşa edebileceksek de daha düşük bir ödeme yapmak istiyoruz. Değişiklik olamazsa da taahhüt ettiğimiz miktarı öderiz. Ayrıca ihale nedeniyle fiyatın yükseldiğini de düşünmüyoruz. Araziye İstanbul'un gayrimenkul piyasasının koşulları dikkate alındığında uygun fiyat verdik."

'Şirketle Maktum arasında bağlantı kurmak yanlış'
Faraidooni, "Sama Dubai'nin de Dubai Holding'in de kendi yönetim kurulları var. Şeyh El- Maktum ile şirket arasında bir bağ kurmak doğru değil" dedi.

Farhan Faraidooni

'Türkiye'deki ilk yatırımımıza dava ile başlamak istemeyiz'
Belediyeye gönderdikleri yazının hukuki bir süreç başlatmaya yönelik olmadığının altını çizen Faraidooni, "Bu konuyu mahkemeye götürmek bizim açımızdan akıllıca bir iş kararı olmaz" dedi. "Biz bu ülkede ilk yatırıma mahkemeyle başlamak istemiyoruz" diyen Faraidooni, "Eğer işler bizi acıtacak bir duruma da gelirse, mahkemeye gitmeyi düşünürüz" dedi.

'Önce araziyi alıp da sonra sorun çözmeyiz'
Aynı bölgedeki Karayolları arazisini alan Zorlu'nun da benzeri hukuki süreçle karşı karşıya olduğu halde ödemeyi yaptığının hatırlatıldığı Faraidooni, "Biz 'araziye alalım da, sorun çıkarsa sonra hallediriz' diyen bir şirket değiliz. Bu dava yatırımcıyı etkileleyebilir. Biz yatırımcıyız ve yatırımın dönüşünde zaman çok önemli. Kendi yatırımcılarımız ve iş yaptığımız bankalara karşı da sorumluluğumuz var. Uluslararası şirket olarak bunlara dikkat etmeliyiz" diye konuştu.

İETT olmazsa da başka yere ikiz kuleyi dikeriz
Faraidooni, İETT arazisini alamazlarsa Dubai Towers'ı inşa etmekten kesinlikle vazgeçmeyeceklerini vurguladı. Dubai Towers markası ile İstanbul'un birbiriyle uyuştuğunu söyleyen Faraidooni, "Orada olmazsa, İstanbul'da başka bir arazide kuleleri inşa ederiz" dedi.

'2 yeni proje daha var ama artık pişmeden açıklama yapmayız'
Dubaı Towers'ın İstanbul'da yapılacağı Ekim 2005'te ilk defa açıklandı. O tarihten sonra Sama Dubai'nin arazinin temini nedeniyle çıkan tartışmalar nedeniyle ihaleye karar verildi ve Mart 2007'ye kadar beklendi. Sama Dubai, Türkiye'de hayata geçirmek istediği iki yeni projesini ise temel atma aşamasına gelinene kadar açıklamak istemiyor. Faraidooni, biri İstanbul'da olmak üzere Türkiye'de iki yeni yatırım üzerinde daha çalıştıklarını söyledi. Yeni yatırımlar için kesinlikle bilgi veremeyeceklerini söyleyen Faraidooni, "Tamamen hazır olduklarında kamuoyuna medya aracılığıyla açıklamayı yapacağız. Pişmelerini bekliyoruz. Doğru pişirmek istiyoruz" diye konuştu.

Faraidooni, Dubai Towers markası adı altında ikiz kule inşaasının kendileri için bir ürün olduğunu ve başka ülkelerde de bu isim altında ikiz kuleler inşa ettiklerini belirtti. Sama Dubai'nin diğer bir ürününün Salaam Resort & Spa isimli tatil merkezi olduğunu beliren Faraidooni, "Salaam'dan Bahreyn ve Umman'da birer tane yaptık. Fas'ta da yapılıyor ve yakında Güneydoğu Asya'da bir tanesine başlayacağız" diye konuştu. Diğer ürünlerinin ise halen örneklerini Dubai ve Fas'ta bulunduğu şehir merkezlerine ticaret bölgeleri inşa etmek olduğun anlatan Faraidooni, "Bütün bu üç ürünümüzü de Türk pazarında hayata geçirmemiz için yeterli koşullar var" dedi.

'Haremlik-selamlık otel söz konusu değil'
Türkiye'nin doğal güzellikleri nedeniyle Salaam Resort & Spa'yı Türkiye'de mutlaka yapmak istediklerini diye getiren Faraidooni, içinde üç dört farklı otel türünü barındıran bir konsepti olduğunu söyledi. Türkiye'de son zamanlarda haremlik-selamlık diye anılan otel türlerine rağbetin artması nedeniyle böyle düşünüp düşünmediklerinin sorumlası üzerine Faraidooni, "Salaam her kesime hitap edebilecek tarzda geliştirilmiş bir konsept. Kadın ve erkek ayrımı gibi bir şey düşünmüyoruz" dedi.

İhale şartnamesi '15 günde para ödenmezse teminat yanar' diyor
Sama Dubai CEO'su Farhan Faraidooni, davalar sonuçlanana kadar ödeme yapmayacaklarını istanbul Büşükşehir Belediyesi yönetimine bildiren yazıyı avukatlarının tavsiyesi üzerine gönderdiklerini anlattı. İhale şartnamesinde 15 gün içinde ödeme yapılması gerektiğini bildiren hüküm olduğunu belirten Faraidooni, "Avukatlar bu süre nedeniyle böyle bir yazı göndermemiz gerektiğini söyledi" dedi. Faraidooni'nin verdiği bilgiye göre Sama Dubai'ye ödemeyi yapmasını hükmeden belediye yazısı nisan ayı ortalarında ulaştı. Bu durumda 15 günlük süre de bu dönem içinde başlayıp, bitti. Sabah'ın elde ettiği ihale şartnamesi de ihalenin onaylanmasının ardından 15 gün içinde satış bedelinin ödenmesini şart koşuyor. 15 günlük süre içeresinde de ödemenin yapılmaması halinde Sama Dubai'nin geçici teminatı ve ihale iştirak teminatının belediye hesabına gelir kaydedileceği şartnamede açıkça belirtiliyor. Sama Dubai'nin yatırdığı teminat ise 34.6 milyon YTL tutarındaydı.

İhalenin satış sürecinin bu bölümünü düzenleyen 21'inci madde şöyle:

"Madde 21: Müşteri; kesinleşmiş ihale kararının kendisine tebliğinden itibaren 15 gün içinde satış bedelini, vergi, resim, harç ve diğer masrafları ödeyerek taşınmaz malları namına tescil ettirmeye mecburdur. Aksi takdirde müşteri vukua gelecek, hasar, zarar, fizuli işgal ve diğer sebeplerden dolayı belediyeden bir talepte bulunamaz. Satış bedelini ödememesi, diğer mali yükümlülükleri yerine getirmemesi halinde protesto çekmeye veya herhangi bir hukum almaya gerek kalmaksızın müşterinin geçici teminatı ve ihale iştirak teminatı Belediye hesabına irad kaydedilir. Ayrıca hakkında 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu'nun 84. maddesinde belirtilen cezai hükümler uygulanır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/imar-degisirse-asla-bu-parayi-oraya-odemeyiz_54888.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!