Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İmar Dosyası'nda Bu Hafta; Planlama ve Siyaset

Geleceğe bilimsel verilerle ve toplum yararını gözeterek karar verme anlamındaki "planlama" kavramı, "kader" yerine "akla" dayanan aydınlanmanın ürünüdür. Bu nedenle batıda 19.yüzyıldan itibaren yaygınlaşan kent planlamasının ülkemizde ilk önemsenmeye başlanması, aydınlanmanın kurumsallaşmasını aamaçlayan "cumhuriyet devrimi"yle olmuştur.

yapi.com.treleceğe bilimsel verilerle ve toplum yararını gözeterek karar verme anlamındaki "planlama" kavramı, "kader" yerine "akla" dayanan aydınlanmanın ürünüdür.

Bu nedenle batıda 19.yüzyıldan itibaren yaygınlaşan kent planlamasının ülkemizde ilk önemsenmeye başlanması, aydınlanmanın kurumsallaşmasını aamaçlayan "cumhuriyet devrimi"yle olmuştur.

Ne var ki genel siyasetin akıl ve bilimden uzaklaştığı, toplum yararı yerine bireyci beklentilerin öne çıktığı 1950 sonrasında, planlama da çıkar amaçlı politik kararların etkisine girmiş ve bugün yaşananan ranta dönük imar yolsuzluklarının önü açılmıştır...

Oktay Ekinci’nin hazırlayıp sunduğu İMAR DOSYASI, işte bu süreci ilgili uzmanlarıyla birlikte sorguluyor… Haftanın planlama haberlerini YAPI dergisinden Yasemin Keskin Enginöz sunarken, YTÜ Mimarlık Fakülktesi Dekanı Prof.Dr. Zekai Görgülü ile yıllarını kamu yönetiminin şehircilik öğrenimine adamış, kent bilimci Prof.Dr. Ruşen Keleş de planlama ve siyaset ilişkilerini irdeliyorlar...

İmar Dosyası 27 Ocak 2008 Pazar günü 23.00 - 00.30 saatleri arasında Kanal B'de...

http://www.yapi.com.tr/haberler/imar-dosyasinda-bu-hafta-planlama-ve-siyaset_58989.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!