Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İmar Kirliliği Davası Başlıyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in "imar kirliliğine neden olmak" suçundan yargılanmasına bugün saat 09.30’da Ankara 13. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlanacak. Dikmen Vadisi ve Mamak Barınma Hakkı Büroları’ndan yapılan yazılı açıklamada ironik bir biçimde, davaya konu olan villanın, Gökçek tarafından sürekli "işgalci" olarak

Hürriyet Gazetesi
İmar Kirliliği Davası Başlıyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in "imar kirliliğine neden olmak" suçundan yargılanmasına bugün saat 09.30’da Ankara 13. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlanacak.

Dikmen Vadisi ve Mamak Barınma Hakkı Büroları’ndan yapılan yazılı açıklamada ironik bir biçimde, davaya konu olan villanın, Gökçek tarafından sürekli "işgalci" olarak suçlanan Dikmen Vadisi halkı ile aynı mahalle sınırlarında bulunduğu belirtildi. Açıklamada "Bu kenti seven bütün duyarlı kişi ve kurumların, bu davanın adaletli bir kararla sonuçlanması için sürece doğrudan tanıklık yapması, gereğinde davaya müdahil olması, öncelikle bir yurttaşlık görevidir. Bu nedenle herkesi, 4 Kasım 2009 Çarşamba günü saat 09.00 da Ankara Adliyesi önüne, işte bu tanıklığa ve yaşadığımız kent ile haklarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz" denildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Melih Gökçek aleyhine Çankaya Yukarı Dikmen Mahallesi’nde bulunan villasında, 3194 Sayılı İmar Kanunu’na aykırı olarak izin ve ruhsat almadan ek inşaat yaptığı, ortak kullanıma ait yeşil alanları ve elektrik trafosunu kendi mülküne kattığı iddiasıyla dava açtı.

Davayla ilgili bilirkişi raporunda, villanın bulunduğu sitedeki ortak kullanıma ait yeşil alanların, park ve trafo alanlarının, sınır belirleyici işaretler kaldırılarak ve ağaçlar kesilerek Gökçek’e ait villanın kullanımına dahil edildiği, öte yandan villaya izinsiz ve ruhsatsız olarak ek inşaat yapılarak, kapalı garaj girişi, yüksek güvenlik duvarları ve kimi kapalı bölümler eklendiği ifade ediliyor.

5 yıl hapsi isteniyor

Gökçek’in bu davada, TCK 184. maddesi uyarınca "imar kirliliğine neden olmak" suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapsi isteniyor. Öte yandan savcılık Gökçek hakkında, TCK 53. maddesi kapsamında "belli haklardan yoksun bırakılma" güvenlik tedbirinin uygulanmasını da talep etti. Bu madde "Sürekli, süreli veya geçici bir kamu görevinin üstlenilmesinden; bu kapsamda, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliğinden veya Devlet, il, belediye, köy veya bunların denetim ve gözetimi altında bulunan kurum ve kuruluşlarca verilen, atamaya veya seçime tâbi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmekten" belli sürelerle hak yoksunluğu yaptırımını öngörüyor. Mahkeme’nin Gökçek’i suçlu bulması halinde bu madde gereği belediye başkanlığının sona ermesi gündeme gelebilecek.

Gökçek’in villasının eski sahibi hakkında Ankara 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme, 28 Nisan 2009 tarihli kararı ile villadaki imar mevzuatına aykırı inşaatların Gökçek tarafından yapıldığını tespit etmiş ve villanın eski sahibi hakkında beraat kararı vermiş, Gökçek hakkında bir suç duyurusunda bulunmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imar-kirliligi-davasi-basliyor_74013.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!