Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İmarsız Hazine Arazilerinin Satışı Durduruldu

İmarsız Hazine Arazilerinin Satışı Durduruldu

Referans Gazetesi
1


marsız Hazine arazilerinin satışı Maliye Bakanı Kemal Unakıtan tarafından ikinci bir emre kadar durduruldu. Bu arazilerden yatırımcılar plan geçirterek büyük rantlar elde ediyordu.

Hazine arazilerinin satışında “Yetki Devri İptali” konusunda, Maliye Bakanı Unakıtan imzasıyla Valiliklere bir yazı gönderildi. Yazıda, Hazineye ait taşınmazların satışında valiliklere ve kaymakamlıklara verilen yetkinin bundan sonra Bakanlıkça kullanılmasının kararlaştırıldığı bildirildi. Bakanlığın satışı çıkarılmasına uygun gördüğü arazilerin ihalelerinin onayı ise yine valilikler ve kaymakamlıklar tarafından yapılacak. Büyükşehirler dahil, belediye ve mücavir alan sınırları içerisinde bulunan ve imar planı dışında (plansız) kalan Hazineye ait taşınmazların satış ihaleleri de ikinci bir emre kadar durduruldu. Talepler reddedilecek ve bunlar Bakanlığa iletilecek.

Mayıs öncesinde ihale ilanları yapılanlar ile Bakanlıkça satış talimatı verilen Hazine taşınmazlarının ise satış işlemlerine devam edileceği, ihale onaylarının da devredilen yetki kapsamında sonuçlandırılacağı kaydedildi.

Bu arada Maliye Bakanlığı'ndan bir üst düzey yetkili, belediye sınırları içinde kalan imarsız Hazine arazilerine yönelindiğini kaydederek, şöyle devam etti: “Belediyeler ile diğer kişi ya da kuruluşlar, henüz planı yapılmamış Hazine taşınmazlarını, imar sorunu nedeniyle düşük bedelle satın alabiliyordu. Buralar rayiç bedel de olsa, imar planı bulunmadığı için ucuza kapatılıp, daha sonra da imar planları yapılıyordu. İmar planının ardından da, devletten 100'e alınan yerin değeri 400-500'e çıkıyordu. Böylece imarsız olduğu için buraları ucuza kapatanlar, plan geçirterek, büyük rantlar elde edebiliyordu. Bu nedenle, tüm Türkiye'de belediye ve mücavir alan sınırları dahilinde imar planı olmayan Hazine taşınmazlarının satışını ikinci bir emre kadar durdurduk. Plansız yerlerin öncelikle imar planları hazırlansın ve buralar gerçek değerini bulsun. Böylece buralardan başkaları rant elde etmesin, devlet kazansın. Bütün amacımız bu.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/imarsiz-hazine-arazilerinin-satisi-durduruldu_45997.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Büyükşehir dahil Belediye ve mücavir alan sınırları içerisinde bulunan ve imar planı dışında kalan hazineye ait taşınmazların satış ihaleleri ikinci bir emre kadar durdurulmuştur.Ancak mücavir alan ve belediye sınırları dışında kalan köy ve mezralarda durum önceki gibi devam ediyor mu Bakanlık izni olmadan doğrudan satış için müracaat edebilir miyiz? haciyaman07@notmail.com YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!