Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hazine Arazileri İçin İkinci Adım

Devlet malıyla ranta son vermek için imarsız Hazine arazilerinin satışını durduran Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, belediyelere de 'yapın planı, alın parayı' niteliğinde bir genel yazı gönderdi.

CNN Türkevlet malıyla ranta son vermek için imarsız Hazine arazilerinin satışını durduran Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, belediyelere de 'yapın planı, alın parayı' niteliğinde bir genel yazı gönderdi. Maliye Bakanı, imarsız olduğu için ucuza kapatılan ve daha sonra imar planı geçirilerek büyük rantlar elde edilen Hazine'ye ait taşınmazların imar sorununun halledilmesi için de harekete geçti.

Unakıtan, bu amaçla 81 ilin valilikleri ile büyükşehirler, il, ilçe ve belde belediyelerine imarsız Hazine taşınmazlarının imar planlarının hazırlanması için yeni bir yazı gönderme kararı aldı.

Valilikler ve bütün belediyelere fakslanmaya başlanan Maliye Bakanı Unakıtan imzalı yazıda, öncelikle, büyükşehirler dahil il, ilçeve beldelerin, belediye ve mücavir alan sınırları içerisinde kalan ve 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planı dışındaki Hazine taşınmazlarının satış ihalelerinin ikinci bir emre kadar durdurulduğu hatırlatıldı.

Yazıda, bu sınırlar dışında kalan plansız taşınmazların satış taleplerinin de, Valilikler (Defterdarlık) tarafından incelenerek, satışları değerlendirilmek üzere Bakanlığa gönderilmesinin istendiğine işaret edildi.

''Plan yapın, satıştan pay alın"
Maliye Bakanı'nın yazısında, 4706 Sayılı Kanun hükümleri uyarınca Belediye ve mücavir alan sınırları içindeki Hazine'ye ait taşınmazların satış bedellerinin tahsil edilen kısmından, öncelikle yerinde muhafaza edilemeyen yapıların tasfiyesinde kullanılmak şartıyla ilgili belediyeye yüzde 10 pay aktarıldığı, kalan kısmından da yine ilgili belediyeye yüzde 30, varsa büyükşehir belediyesine de yüzde 10 pay verildiği vurgulandı.

Maliye Bakanı, yazının son bölümünde de, belediyelere bu yöndeki işlemleri biran önce gerçekleştirmeleri, valilere ise belediye başkanlarına bu yönde gerekli duyuruları yapmaları çağrısında bulundu.

Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü yetkilileri de, Bakan Unakıtan'ın Hazine'ye ait taşınmazların imar planlarının bir an önce hazırlanmasını istediğini, söz konusu yazının da bu çerçevede gönderildiğini belirtti.

Bakanlık yetkilileri, "gayrımenkul piyasasındaki hareketlilikle birlikte, imar planları yapılan yerlerin rantı hemen yükseliyor. Planlı yerlerin değerinde 4-5 misli artış görülüyor" dedi. "Devlete ait taşınmazların ucuza kapatılmaması için imarsız taşınmazlarda satışı durdurduk" diyen yetkililer, "şimdi ikinci adım atılıyor ve valilikler ile belediyeler, imar planları için harekete geçiriliyor. Hazine'ye ait taşınmazların satış gelirlerinin yüzde 46'sı belediyelere gidiyor" diye açıklama yaptı.

Yüzde 91'i plansız
Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre ise, Türkiye'de hala Hazine'ye ait 1 milyon 980 bin 910 adet taşınmaz bulunuyor. Bunların 177 bin 627'sinin, 1/5000 ve 1/1000'lik planlarının yapıldığı görülüyor. Toplam taşınmazların yüzde 8.96'sını oluşturan bu gruptaki taşınmazların arsa vasfını kazandığı, planda konut, hastane, okul, sosyal tesis gibi kullanım alanlarının belirlendiği ifade ediliyor.

Hazine'ye ait taşınmazların 1 milyon 803 bin 283'ünün ise imarının olmadığı dikkat çekiyor. Bu araziler de kayıtlarda tarla, bağ, v.b olarak yer alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hazine-arazileri-icin-ikinci-adim_46121.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!