Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İMP Türkiye’nin Planlanmasına Talip

İMP’yi Türkiye’nin planlanması için Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın emrinde çalıştırmaya hazır olduklarını vurgulayan Kadir Topbaş, İMP’de çok ciddi bir emek vererek, bölgesel koşuları da dikkate alarak İstanbul’un geleceğini planladıklarını dile getirerek, “İMP Türkiye için çok önemli bir model. Üniversiteler ilk defa kedi duvarlarının dışına

ibb.gov.tr
İMP Türkiye’nin Planlanmasına Talip

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Başkanlığını görevini de yürüten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, TBB Encümen Üyeleri ile İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi’nde (İMP) bir araya geldi. Başkan Kadir Topbaş, aralarında Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin, Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi’nin de bulunduğu TBB Encümen Üyeleri’ne İMP’yi tanıttı ve İstanbul’daki planlama çalışmalarını anlattı. İMP Başkanı Prof. Dr. İbrahim Baz da toplantıda TRAKAP (Trakya Kalkınma Planları) ve Mostar imar planları ile İstanbul’un Çevre Düzeni Planı ile ilgili detaylı bir sunum gerçekleştirdi.

Sorunların başı plansızlık

Sunumun ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da yürütülen kentsel dönüşüm, toplu konut ve yenileme projeleri ile 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı hakkında bilgiler vererek, “Bugün İstanbul'da ulaşımdan dert yanıyorsak, şehir yerleşiminde problemlerden bahsediyorsak, çarpık yapılanmadan söz ediyorsak hatta depremden dolayı endişemiz varsa bunun tek nedeni plansızlıktır. Bir mimar olarak diyebilirim ki ülke planları olmuş olsaydı, kent planları çıkmış olsaydı, buna göre arazi kullanımı olmuş olsaydı, bugün başka sosyal projelerden söz edecektir. Bunun faturasını da ağır bedelle ve ekonomik kayıplarla ödemekteyiz” diye konuştu.

İstanbul’un plansızlık, çarpık yapılaşma ve dengesiz gelişimine son vermek amacıyla 2004 yılında İMP’yi kurduklarını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, Türkiye’de ilk defa bilimle siyasetin buluştuğu İMP’deki akademisyenlerin çok ciddi mesai harcadıklarını belirterek, şöyle konuştu; “Bugün burada gerçekleştirdiğimiz TBB Encümen Toplantısı’nda büyük kent belediye başkanlarını, nüfusu 100 binin üzerinde olan belediyele başkanlarını, daha sonra diğer belediye başkanlarını İMP’nin çalışmaları ve planlama konusunda bilgilendirme kararı aldık. Dengesiz göçleri önleyecek olan doğru adım bu. Arzu ediyorum ki TBB, hiç değilse kent belediye başkanlı buradaki çalışmaları incelesinler. Burada bir noktaya getirilmiş örnek çalışmalar var. Bazı projeler, bazı kentlerde uygulanabilir. Yerel yönetimlerse seçim sonrası siyasi mülahaza yapılmamalı. Bundan ülke çok şey kaybetti. Ülke menfaati her şeyin üzerinde. Birlikte el ele vererek bu imkanları birlikte yakalamak zorundayız.”

İMP Türkiye’yi planlama görevine hazır

İMP’yi Türkiye’nin planlanması için Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın emrinde çalıştırmaya hazır olduklarını vurgulayan Kadir Topbaş, İMP’de çok ciddi bir emek vererek, bölgesel koşuları da dikkate alarak İstanbul’un geleceğini planladıklarını dile getirerek, “İMP Türkiye için çok önemli bir model. Üniversiteler ilk defa kedi duvarlarının dışına çıktı. Akademisyenlerimiz yıllarca kitaplarda, arşivlerde, bilimsel çalışmalarda kalan bilgi ve deneyimlerini burası sayesinde aktarma imkanı buldular" dedi.

TRAKAP ve İstanbul’daki planlama çalışmalarına sivil toplum örgütlerini ve meslek odalarını özellikle davet ettiklerini, ancak bazı meslek odalarının siyasi taassuplarından dolayı bu çalışmalara katılmadığını kaydeden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; "Ancak katılımcı bir çalışma olmasını hep arzu ettik, bunun için çaba sarf ettik. Öte yandan, siyasi tarihimizde hiç rastlayamayacağımız bir şekilde, hükümetimizin bazı bakanlıkların plan yapma yetkilerini kullanarak hazırladığı bazı planlara dava açtık. Hatta bu çalışmalar tamamlanınca bakanlıkların plan yapma yetkileri de ortadan kalkmalıdır. Bu konuda ülke adına doğru olan şeyi yapmak için bir duruş sergiledik. Zannediyorum iyi anlatılırsa siyasilerde buna değer verir. İlgili bakanımıza bir önerimiz oldu. İMP’yi Türkiye’nin planlanması için bakanlığın emrinde çalıştırabiliriz. Arzumuz ülkenin doğru gelişmesi, kaynağın doğru kullanılması. İMP'deki çalışmaların Türkiye’nin tamamına yansımasını istiyoruz. Burada çok kıymetli insanlar var. Bu çalışmayı yapabilir. Ulusal plana buradan geçiş sağlanabilir. Şehirlerimizden talep geldiği taktirde hocalarımız burada, her türlü bilgiyi vermeye hazırlar. BİMTAŞ Genel Müdürümüz de burada. Planlama konusunda hizmet verebilir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/imp-turkiyenin-planlanmasina-talip_71591.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!