Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnalcık Osmanlı Yalova'da Kuruldu Dedi, Bilecik İsyanda

Bilecik Şeyh Edebali Derneği Başkanı Salim Yaşar, Osmanlı Devleti’nin Bilecik’te değil Yalova’da kurulduğu yönündeki iddiaların, Söğüt’te diriliş ruhunu gerçekleştiren Osmanlı’nın kurucularının ruhlarını incittiğini ileri sürdü. Yaşar, yaptığı yazılı açıklamada, Osmanlı’nın Söğüt’te kurulduğunu, türbelerin, camilerin, mescitlerin ve tarihi

Radikal Gazetesi
İnalcık Osmanlı Yalova'da Kuruldu Dedi, Bilecik İsyanda

Bilecik Şeyh Edebali Derneği Başkanı Salim Yaşar, Osmanlı Devleti’nin Bilecik’te değil Yalova’da kurulduğu yönündeki iddiaların, Söğüt’te diriliş ruhunu gerçekleştiren Osmanlı’nın kurucularının ruhlarını incittiğini ileri sürdü.

Yaşar, yaptığı yazılı açıklamada, Osmanlı’nın Söğüt’te kurulduğunu, türbelerin, camilerin, mescitlerin ve tarihi eserlerin buna şahitlik ettiğini belirtti.

Tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık’ın, Osmanlı Devleti’nin Söğüt’te değil Yalova’da kurulduğu iddialarına Yalovalıların sahip çıktığını kaydeden Yaşar, şunları ifade etti:

"Bu iddialarla Prof. Dr. İnalcık, Yalovalıları sevindirdi ama biz Bileciklileri çok üzdü. Osmanlı’nın Söğüt’te kurulduğunu gösteren binlerce tarihi belge ve şahit var. Osmanlı’nın ilk Kadısı Dursun Fakıh Hazretleridir. Kabri Söğüt’tedir. Osman Gazi adına hutbe okuyan da Dursun Fakıh’dir. Osmanlı Söğüt’teyken devlet değildi de bu kadıyı kim neden atadı? Bilecik fethedilince, Osman Gazi, aynı zamanda kayın pederi olan Şeyh Edebali’yi Bilecik’e kadı olarak tayin etti. Gerek Ertuğrul Gazi gerekse Osman Gazi, Söğüt’teyken Bizans Tekfurlarıyla oturdu, anlaşmalar yaptı. Osman Gazi fetihler yaptı, topraklar aldı aldı."

Bilecik’in Osmanlı’nın kuruluş dönemine ait binlerce işaretle dolu olduğunu ifade eden Yaşar, şöyle devam etti:

"Onlarca türbe, onlarca cami ve mescit, yüzlerce tarihi eser Osmanlı’nın Söğüt’te kurulduğuna şahitlik ediyor. Sadece bunlar bile Osmanlı’nın Söğüt’te kurulduğunu belgelemeye yeter de artar bile. Bu iddialar, bizleri ve hepsinden önemlisi de Söğüt’te diriliş ruhunu gerçekleştiren Osmanlı’nın kurucularının aziz ruhlarını incitmiştir."

İnalcık: Osmanlı Yalova'da kuruldu

Tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık Yalova ve Bilkent Üniversiteleri’nin ortaklaşa düzenlediği 'Osmanlı Devleti’nin Kuruluş Tarihi' adlı sempozyumda Osmanlı Devleti’nin Yalova’da kurulduğunu iddia etmişti.

Araştırmaları ve tezleriyle Osmanlı Devleti’nin Yalova’da kurulduğunu savunan Prof. Dr. Halil İnalcık, 60- 70 yıldan beri belgeler arasında büyük tarihin gerçeklerini dünyada tanıtmak için uğraşıp çabaladığını belirterek, "Geleneksel toplumlarda bir devletin kuruluşunu saptamak için başka kriterler saptanır. Osmanlı Beyliği’nin kuruluşu tartışmalı bir konu. Ancak tarihçi unutmamalıdır ki, ortaçağ devletleri hanedan devletleridir" demişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/inalcik-osmanli-yalovada-kuruldu-dedi-bilecik-isyanda_71038.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!