Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnanılacak Gibi Değil!

Büyük Menderes’in Denizli’nin Çal ve Bekili ilçelerinde kalan bölümünde 4 ayrı HES projesine ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verildi.

yapi.com.tr
İnanılacak Gibi Değil!

Yakın zaman öncesine kadar Batı Anadolu’nun en büyük nehri olarak anılan Büyük Menderes’in Denizli’nin Çal ve Bekili ilçelerinde kalan bölümünde 4 ayrı HES projesine ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verildiği ortaya çıktı. Sol.org.tr'nin haberine göre, Denizli Doğa Sevenler Derneği (DOSEV) üyelerinin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yaptığı yazılı başvuruyla ortaya çıkan gelişme bölgede tepkilere neden oldu.

Önce dereye döndü

Bölgedeki doğal varlıkların ve kültür mirasının korunması yönünde çaba harcayan DOSEV üyeleri, geçtiğimiz yıl Çal ilçesinde Büyük Menderes Nehri üzerinde inşasına başlanan 'Akkent Çalkuyucak HES Projesi'nin yarattığı tahribattan dolayı küçük bir dereye dönüşen bir zamanların görkemli nehrinde doğal yaşamın nasıl tahrip edildiğini yerinde tespit ederek konuyu kamuoyunun gündemine taşımışlardı.

Çevre ve Şehir Müdürlüğü'ne başvuru

Bunun üzerine bölgede başka HES projeleri olup olmadığını merak eden DOSEV üyeleri, yetkililerden sağlıklı bilgi alamayınca Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yazılı olarak başvurarak konu hakkında bilgi istediler. Yaklaşık 5 ay sonra DOSEV üyelerine yanıt veren müdürlük, Büyük Menderes’in Çal ve Bekili ilçelerindeki bölümünde 4 ayrı HES projesine ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verildiğini bildirdi.

4 HES ile şimdi de kuşa dönecek

HES projeleriyle kuşa çevrilen bir zamanların görkemli Büyük Menderes Nehri’nin bugünkü debisinin oldukça düşük olduğunu kaydeden DOSEV üyeleri, kurulacak HES’lerin yapay yöntemlerle enerji üreteceğini öne sürüyor. Bilgi edinme yasası kapsamındaki işleyişin yavaşlığını da eleştiren DOSEV üyeleri, başvurularına 5 ay gibi bir sürede yanıt verilmesinin yaşam alanlarına yönelik tahribatlar karşısında alınabilecek tedbirleri önemli ölçüde geciktirdiğini dile getiriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/inanilacak-gibi-degil_108823.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!