Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“İnatla Değil, Hukukla ve Bilimle Yönetim Talebimizdir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kanal İstanbul’a ilişkin “İnadına yapacağız” ifadelerine tepki gösteren TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, bir basın açıklaması yaparak Erdoğan’ı söz konusu tutumundan vazgeçmeye çağırdı.

yapi.com.tr
“İnatla Değil, Hukukla ve Bilimle Yönetim Talebimizdir”

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kanal İstanbul Projesi’ne ilişkin “Kanal İstanbul'u yapacağız, inadına yapacağız” ifadelerine yanıt verdi.

“İnatla değil hukukla ve bilimle yönetim talebimizdir” başlığıyla yapılan açıklamada, Erdoğan’ın sözlerinin kabul edilmesinin mümkün olmadığına dikkat çekilerek, “Bu inadın kime ve neye karşı olduğu da anlaşılamamaktadır.” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Demokratik ülkelerin kentleri, bilimin ve hukukun ışığında ve yerel yönetimlerin önderliğinde yönetilirler. Kentleri ve bölgeleri etkileyecek büyük ölçekli kamusal yatırımlar için de bu böyledir. Bu yatırımlar, fizibilitesi yapılarak, fayda ve zararları ortaya konularak, maliyeti hesaplanarak, yani bilimsel yöntem ve araçlar kullanılarak gerçekleştirilirler. Yatırım yapan kamu idaresinin şeffaf ve hesap verebilir olması, sürecin ön koşuludur.

Bu doğrultuda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, AKP İstanbul 7. Olağan İl Kongresinde “Kanal İstanbul’u inadına yapacağız” sözlerinin meslek örgütümüz tarafından kabul edilmesi mümkün değildir. Bu inadın kime ve neye karşı olduğu da anlaşılamamaktadır.

Sayın Cumhurbaşkanına, seçilmiş olmanın, otokratik zihniyetle, üsttenci bir dil ve üslupla icraat yapmak anlamına gelmediğini, hukuku, yerel yönetimleri, bilim insanlarını, meslek örgütlerini görmezden gelmenin kamuya büyük maliyetler yüklediğini, telafisi imkansız durumlar yarattığını hatırlatıyor, kendisini bu tutumdan derhal vazgeçmeye davet ediyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/inatla-degil-hukukla-ve-bilimle-yonetim-talebimizdir_184334.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!