Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnciraltı'nda Arsa Sahipleri Mağdur

İnciraltı ve Bahçelerarası Tabiatını Güzelleştirme ve Değerlendirme Derneği Başkanı Ekrem Şen, EXPO 2015 için fuar alanı olarak belirlenen bölgede, mülkiyet sahiplerinin haklarının gözardı edildiğini savundu.

Yeni Asır Gazetesi
İnciraltı'nda Arsa Sahipleri Mağdur

nciraltı ve Bahçelerarası Tabiatını Güzelleştirme ve Değerlendirme Derneği Başkanı Ekrem Şen, EXPO 2015 için fuar alanı olarak belirlenen bölgede, mülkiyet sahiplerinin haklarının gözardı edildiğini savundu. Bugüne kadar İnciraltı ve Bahçelerarası'nın planlarının yapılmaması nedeniyle mülkiyet sahiplerinin mağdur edildiğini söyleyen Şen, haklarını savunmakta kararlı olduklarını ifade etti. EXPO'nun İnciraltı'nda yapılmasına karar verildiğini ancak arazi sahiplerinin durumunun ne olacağını kimsenin düşünmediğini savunan Şen, "480 hektarlık bölgenin neredeyse tamamı özel mülkiyet. Herkes plan yapıyor ama arazi sahiplerinin görüşleri dikkate alınmıyor" dedi.

Bize bilgi verilmiyor

Önce tarım alanı, sonra da turizm teşvik bölgesi ilan edilen, ancak planlaması yıllardır yapılmayan İnciraltı ve Bahçelerarası'nda arazisi bulunan vatandaşlar, İnciraltı'ndaki Ali Osman Müzikhol'de bir araya gelerek içinde bulundukları durumu değerlendirdi. İnciraltı ve Bahçelerarası Tabiatını Güzelleştirme ve Değerlendirme Derneği çatısı altında birleşen vatandaşlar, planlama yapılırken arazi sahiplerinin haklarının da korunmasını istedi. Yıllarca plan yapılmadığı için bölgedeki arazilerini değerlendiremediklerini söyleyen Şen, "Şimdi EXPO nedeniyle başlatılan planlama çalışmaları hakkında bilgi sahibi olmak istiyoruz. Ancak bize hiçbir bilgi verilmiyor, olaylar bizim dışımızda gelişiyor. Gözardı ediliyoruz" dedi.

3 bin kişi var

Planda konut, turizm ve ticaret alanlarına yer verilmesini isteyen Şen, dernek olarak 3 bin tapu sahibini temsil ettiklerini söyledi. Şen, "Kamulaştırma ve alanda yapılabilecek işletmelerden ortaklık verilmesi gibi projelere karşıyız. İnciraltı ve Bahçelerarası'na bitişik bölgelerdeki inşaat yoğunluğunun bize de verilmesini istiyoruz. İsteklerimiz de de son derece haklıyız" dedi. Bölgenin kaderini belirleyecek olan Turizm Bakanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kendileriyle de anlaşması gerektiğini söyleyen Şen, "Yok sayılamayız" diye konuştu.

AİHM'ye gideriz

Toplantıya katılan bölgedeki bazı mülkiyet sahiplerinin avukatı Mustafa Kemal Turan ise İnciraltı'nın aslında 1955 yılında planlandığını söyledi. Turan, "12 Eylül darbesinin ardından plan garip bir şekilde iptal edilmediği halde geçerliliğini yitiriyor. O zamanki planda bölge villaların yapılacağı bir alan olarak belirlenmiş" dedi. Turan, iç hukuk yollarının tükenmesi halinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kanalıyla mülk sahiplerinin haklarına kavuşabileceğini iddia etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/inciraltinda-arsa-sahipleri-magdur_59246.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!