Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnciraltı’nda Danışıklı Dövüş

Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Gökhan Erkan, 'İnciraltı planlarının yıkımlarda çözüm olacağı açıklamaları bilinçli hazırlanmış, gün gün hesaplanmış senaryonun bir parçasıdır' dedi.

Cumhuriyet Ege
İnciraltı’nda Danışıklı Dövüş

Balçova İnciraltı’nda, SİT alanı üzerinde kurulu oldukları için bir çok kez haklarında yıkım kararı verilen 110 işletmeyle ilgili yıkımların ertelenmesi kararı sorunları çözmedi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın “yıkılması” yönünde yazı gönderdiği İnciraltı bölgesi için aynı kurumun bakanı Ertuğrul Günay, “Yıkımı erteleyin” açıklaması yapmıştı. Bunun üzerine işletmeleri yıkmayan Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya ve belediyenin 11 bürokratı hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma izni verildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, ilçe belediyelere gönderdiği “yıkım” emrinin ardından, işletmelere 8 Ağustos’a kadar süre veren Balçova Belediyesi, imar planlarında yapılacak düzenlemelerin beklenmesi gerektiğini belirtmiş, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da “erteleyin” açıklaması yapınca yıkımlar durdurulmuştu. Son olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nden, İnciraltı'nın süren imar planı hazırlama süreci hakkında bilgi veren yazı alan Balçova Belediyesi, yıkımı erteleme kararı aldı. Ancak İçişleri Bakanlığı’ndan belediyeye gönderilen yazı, süreci karmaşaya sürükledi. Bakanlık, yapılan şikayetler üzerine, daha önce yapılan resmi bildirimlere karşın, bölgedeki 2 işletmeyle ilgili yıkım kararını uygulamayan Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya ve 11 bürokrat hakkında soruşturma izni verdi. İçişleri Bakanlığı’nın görevlendirdiği Mülkiye Müfettişi Candan Eren, Çalkaya ve 11 bürokratın yazılı ifadesini istedi.

Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, “Geçen hafta bakanlıktan gelen yazı üzerine İnciraltı’ndaki yıkımları, bölgedeki planlama çalışmaları tamamlanana kadar erteledik. Ancak belediyemizde soruşturma yapan mülkiye müfettişliği, 1992 yılından bu yana olan kararlarla ilgili başka bir ifade istedi. Şimdi 12 kişi ifade vermeye hazırlanıyoruz. Planlamalar tamamlandığında, o bölgedeki sorun kendiliğinden bitecek. Kavgaya, gürültüye ve kimsenin ekmeği ile oynamaya gerek yok” dedi.

Bilinçli senaryo...

Öte yandan Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Gökhan Erkan ise, “Planlar hazır, yıkımı erteleyelim” mantığının “sakat” olduğuna dikkat çekti. İnciraltı planlarının yıkımlarda çözüm olacağı açıklamalarının bilinçli hazırlanmış, gün gün hesaplanmış senaryonun parçası olduğunu savundu. Yıkımla imar planı hazırlanmasının iki ayrı işlem olduğunu belirten Erkan, “Danışıklı dövüş olduğu açık olan bu uydurma yıkım tartışması sonucunda, İnciraltı planlarının hazırlanmakta olduğu, planlara göre yıkıma gerek olmayacağı ifade edilmektedir. Dava açılmamasına yönelik yaratılan bu baskının nedeni açıktır. Kendi planlarına güvenmeyen otorite, dava açılması halinde planın iptal edileceğinden o kadar emin durumdadır ki, popülizm yoluyla engel oluşturmaya çalışmaktadır. Hazırladığı planın kamu yararına olduğuna inanan bir kurum, elbette ki dava açılmasından çekinmeyecektir. Kamu otoritelerini sosyal hukuk devleti ilkelerine saygılı, dürüst ve adil davranmaya çağırıyoruz. Bu kapsamda, kamuoyunun bazı konularda doğru bilgilendirilmesi gerekmektedir” dedi.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/inciraltinda-danisikli-dovus_88731.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!