Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İnciraltı'nda Yıkım Yarın

İnciraltı'nda kaçak oldukları gerekçesiyle Balçova Belediyesi tarafından yıkım emri gönderilen ve çoğunluğu restoran, kafeterya, kır düğünü salonu ve çay bahçelerinden oluşan işletmelere Balçova Belediyesi tarafından verilen sürenin dolmasına bir gün kaldı. Yıkım için saatler kala işletme sahiplerinin oluşturduğu komite de girişimlerini

Yeni Asır Gazetesi
İnciraltı'nda Yıkım Yarın

İnciraltı'nda kaçak oldukları gerekçesiyle Balçova Belediyesi tarafından yıkım emri gönderilen ve çoğunluğu restoran, kafeterya, kır düğünü salonu ve çay bahçelerinden oluşan işletmelere Balçova Belediyesi tarafından verilen sürenin dolmasına bir gün kaldı. Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, konuyla ilgili Yeni Asır Gazetesi'ne yaptığı açıklamada valilikten ya da İçişleri Bakanlığı'ndan yazılı bir emir gelmediği takdirde yıkımın planlandığı gibi Cuma günü başlayacağını söyledi.

Yıkım için saatler kala işletme sahiplerinin oluşturduğu komite de girişimlerini sürdürüyor. Komiteye başkanlık yapan Bortar A.Ş. Genel Koordinatörü Birol Soylu, valilikte ilgililerle görüşerek yıkımın durdurulması için çözüm yolu ararken, AK Parti İl Başkanı Aydın Şengül ile de bir görüşme yaptı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın İnciraltı için hazırlıklarını son aşamaya getirdiği imar planının çıkmasına az bir süre kala yıkım yapılmasına karşı çıktıklarını söyleyen Soylu, "Yıkımı erteletmek için elimizden geleni yapacağız" dedi. AK Parti İl Başkanı Aydın Şengül ise, İnciraltı'ndaki işletmelerde çalışan insanların mağdur olmaması için yasal çerçevede bir çözüm bulmaya çalıştıklarını söyledi.

Yasalara uyarız

Balçova Belediyesi tarafından Kurban Bayramı'ndan önce işyerlerine gönderilen yıkım tebligatlarında işletme sahiplerine binalarını kendilerinin yıkması için 25 Aralık'a kadar süre tanınmıştı. Ancak bugüne kadar işletme sahiplerinden binasını boşaltıp yıkan olmadı. İşyeri sahipleri geçen hafta kurdukları 5 kişilik komiteyle yıkıma engel olmak için görüşmeler yapmaya başladı. Her akşam kendi aralarında toplanarak durum değerlendirmesi yapan işletme sahipleri, komite aracılığıyla da ilgili kurum ve kuruluşlarla resmi görüşmeler yapmaya başladı.

Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya ise daha önce defalarca mühürlenmesine rağmen çalışmaya devam eden İnciraltı'ndaki kaçak işletmeler konusunda yasalara göre hareket etmek zorunda olduklarını açıkladı. Planlama sürecinin bir an önce tamamlanması gerektiğini belirten Başkan Çalkaya, "Bölgenin imar planlarının yapılması için hem Büyükşehir Belediyemiz ile hem de Kültür ve Turizm Bakanlığı ile sürekli görüşüyoruz" dedi.

İnciraltı'nın planlanması konusunda vatandaşın yanında  yer alıp onlar gibi düşündüklerini belirten Başkan Çalkaya, şunları söyledi: "Ancak valilikten ya da İçişleri Bakanlığı'ndan yazılı bir emir gelmedikçe yıkımı gerçekleştirmek zorundayız."

Ortada plan var 1-2 ay beklenmeli

İnciraltı'ndaki işletme sahiplerinin kurduğu komiteye başkanlık eden Birol Soylu, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın İnciraltı'nı tüm tarafların da desteğini alarak planladığını belirterek, "Ortada bir iki ay sonra onaylanacak bir plan varken, yıkımda ısrar edilmemesini istiyoruz. Buradaki işletmelerdeki 750 çalışanın aileleriyle birlikte mağdur edilmesini istemiyoruz. Kriz ortamında işsizler ordusuna yeni bireyler katmanın anlamı yok" dedi.

Bakanlığın İnciraltı için hazırladığı imar planı yürürlüğe girene kadar yıkımların ertelenmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Soylu, "Devlet bu işe bir çözüm bulmuş. İnciraltı'nı planlamış. Yıkım için bir iki ay daha tahammül edilmesi gerekiyor. Yapıların kaçak olduğunu inkar etmiyoruz ama sorun çözüm noktasına gelmişken yıkımın yapılmamasını istiyoruz" dedi.

Şengül: Çözüm için gerekeni yapacağız

Birol Soylu'yu makamında kabul ederek görüşen AK Parti İl Başkanı Aydın Şengül ise, sorunun bu duruma gelmesinin mevcut belediye yönetiminden kaynaklandığını ifade ederek, "Bugüne kadar kaçak işletmelere göz yumuldu. Sıkışınca topu İçişleri Bakanlığı'na atıyorlar" dedi. Sorunun tek çözümünün planlamadan geçtiğini, bunun da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tamamlandığını belirten Şengül, "İşletmelerin plan onaylanana kadar yıkılmaması için yasal çerçevede ne yapılabileceğini araştırıyoruz. Bir neticeye ulaşmak için elimizden geleni yapacağız" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/inciraltinda-yikim-yarin_65334.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!