Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Mobilyacılar: KDV İndirimi...

İndirim En Çok Elektronik ve Beyaz Eşyada İşe Yaramış

Bazı sektörlerde uygulamaya konulan özel tüketim vergisi (ÖTV) ve katma değer vergisi (KDV) indirimlerine yönelik analiz çalışmasında, indirimlerin en fazla elektronik sektörü ve beyaz eşyada verimli olduğu belirtildi. Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun (EKK) pazartesi günkü toplantısında ilgili kurumların vergi indirimleri konusunda daha detaylı bir

Radikal Gazetesi
İndirim En Çok Elektronik ve Beyaz Eşyada İşe Yaramış

Bazı sektörlerde uygulamaya konulan özel tüketim vergisi (ÖTV) ve katma değer vergisi (KDV) indirimlerine yönelik analiz çalışmasında, indirimlerin en fazla elektronik sektörü ve beyaz eşyada verimli olduğu belirtildi. Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun (EKK) pazartesi günkü toplantısında ilgili kurumların vergi indirimleri konusunda daha detaylı bir analiz çalışması yapmaları kararından sonra ekonomi bürokratları da yoğun bir çalışma içine girdi. Önce Maliye Bakanlığı’nın ilgili birimlerinde vergi indirimlerinin devam ettiği sektörlere ilişkin daha kapsamlı bir fotoğrafın ortaya konulması için yeni bir analiz çalışması yapıldı.

Dün de Maliye, Hazine ve Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) bürokratları vergi indirimleri için ortak bir toplantı gerçekleştirdi. Çalışmada, vergi indirimi talebinde bulunan yeni sektörlere ilişkin bir değerlendirmede bulunulmazken, KDV ve ÖTV indirimlerinin uygulandığı sektörler analize tabi tutuldu.
Bu çerçevede, otomotiv, beyaz eşya ve elektronik eşya sektörlerindeki ÖTV indirimi, 150 metre kareyi aşan binalar ile mobilya, bazı sanayi ve iş makinaları alımı, bilişim, bilgisayar ve büro makinelerindeki KDV indirimi ile konut, işyeri vediğer gayrimenkullerin alım-satımlarındaki tapu harcı indirimi ele alındı.

Fiyat artışları da oldu

Analiz çalışmasında, vergi indirimlerinin en fazla elektronik ve beyaz eşyada olumlu sonuç verdiği belirtildi. Bu sektörde, firmaların ÖTV indirimini fiyatlara yansıttığı ve kampanyalarla birlikte piyasada canlanma sağladığı vurgulandı.  Otomotiv sektöründeki vergi indiriminin daha çok ithal araçların satışlarını arttırdığı tespitinde bulunulurken, bazı firmaların vergi indiriminden kısa bir süre sonra fiyat artışına gittiği ve vergi indirimlerinin bu şekilde tüketiciye tam olarak yansıtılmadığı kaydedildi.

Analiz çalışmasında, vergi indirimlerinin devam edip etmemesi konusunda herhangi bir görüş belirtilmezken, uygulamanın ilk üç ayındaki görüntü ile süre uzatımına gidilmesi halinde bundan sonraki üç aylık dönemde piyasa beklentileri ortaya konuldu. Analiz çalışmasında, otomotiv sektörü için, mevcut oranlarla indirimin devamıyla vergi indirimlerinin bir miktar daraltılması durumunda oluşacak olası fotoğrafa yer verildi. Aynı şekilde, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın daha önce uygulanan hurda indiriminin olumsuz sonuçları ile Avrupa uygulamalarını dikkate alarak hazırladığı ‘Hurda İndirim Çalışması’ da bir başka alternatif olarak analiz çalışmasında yer aldı.

Hafta sonu açıklanacak

Ekonomi yönetiminin, vergi indirimlerine ilişkin analiz çalışması, önce Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’le ele alınacak, daha sonra da Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve ilgili diğer bakanlara sunulacak.

Bu arada, Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nun (EKK), vergi indirimleri konusunda son değerlendirmelerini yapmak üzere cuma günü toplanabileceği de belirtiliyor. ÖTV ve KDV indirimlerinin hangi sektörlerde, hangi oranlarda ve ne süreyle uygulanacağına ilişkin belirlenen kararın da hafta sonu, muhtemelen de cumartesi günü açıklanması bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/indirim-en-cok-elektronik-ve-beyaz-esyada-ise-yaramis_69738.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!