Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İngilizler Çopikas'ı Yurtdışına Taşıyor

Çorum'da İngiliz David S. Smith Packacing Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Çorum Oluklu Mukavva AŞ (Çopikas AŞ), işçileriyle anlaşamayınca üretimini

Dünya
2


orum'da İngiliz David S. Smith Packacing Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Çorum Oluklu Mukavva AŞ (Çopikas AŞ), işçileriyle anlaşamayınca üretimini durdurdu. Grubun Çorum'daki fabrikayı Fransa ve İtalya'ya taşıma kararı aldığı açıklandı.
Konuyla ilgili açıklama yapan Çopikas AŞ Genel Müdürü Mithat Özbek, üretimin durdurulmasına kadar varan sürecin, toplu iş sözleşmesi döneminde anlaşmazlık yaşadıklarını, anlaşmazlığın ekonomik krize bağlı olarak 29 işçiyi işten çıkartma kararı almaları ile başladığını söyledi. Ekonomik şartlar altında işçi fazlaları olduğunu, uzun süredir fazla olan işçileri çalıştıramadıkları için ücretsiz izne çıkardıklarını kaydeden Özbek, işçilerin bağlı olduğu Selülöz-iş sendikanın kararın geri alınması için iş yavaşlatma eylemi başlattığını, ayrıca içinde bulundukları toplu iş sözleşme döneminde sendikanın istediği zam oranı ile teklif ettikleri oran arasında da uçurum bulunduğunu belirterek, uzlaşma yanlısı olmayan sendikanın bu tutumu karşısında David S. Smith Grubu Yönetim Kurulu'nun fabrikanın faaliyetini tamamen durdurma kararı aldığını söyledi.

Mithat Özbek, dönemsel enflasyonun yüzde 7.94 iken işçilere yüzde 8 teklifte bulunduklarını ancak Selülöz-İş Sendikası'nın bunu kabul etmeyerek yüzde 25'de direttiğini kaydetti.

170 sendikalı işçisi ile Çorum ekonomisine aylık yaklaşık 4 trilyon liralık katkı sağlayan şirketin 26 Kasım 2002 Salı günü üretimini tamamen durduracağını ve fabrikadaki makinaların sökülerek gruba bağlı Fransa ve İtalya'daki fabrikalara gönderileceğini anlatan Mithat Özbek, "Yaşanan ekonomik şartlar ortada. çopikas olarak çorum'da özel sektörde en yüksek ücreti ödüyoruz. İşçiler aylık ortalama 750 milyon lira net ücret alıyorlar. Buna rağmen enflasyon kayıplarını vereceğimizi taahhüt etmemize karşı teklifimizin yaklaşık 3 kat daha fazlasını istiyorlar. Grubumuz bu şartlar altında devam etmeme kararı aldı" dedi.

Çorum'a hayat veren şirket

Çorum ekonomisine hayat veren önemli şirketlerin başında gelen ve oluklu mukavva ve ambalaj üretiminde Türkiye pazarında önemli bir paya sahip bulunan Çopikas AŞ, Çorumlu müteşebbisler tarafından 1976 yılında kuruldu. Fabrika 1981 yılında kağıt, 1989'da da kutu üretimine başladı. 105 dönüm arazi üzerine kurulu bulunan tesiste 170 işçi çalışıyordu. 1999 yılında İngilizler'in ünlü David S. Simith Packaging Grubu tarafından 17 milyon dolar karşılığında satın alınan fabrika, geçtiğimiz yıl üretim ve satış rakamlarıyla İstanbul Ticaret Odası'nın açıkladığı Türkiye'nin 500 büyük kuruluşu arasına girme başarısı göstermişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ingilizler-copikasi-yurtdisina-tasiyor_2517.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • degerli müdürüm. ben de çopikas ailesi bireylerinden yaklaşık 20 yılını vermiş birisiyim. fakat yarı yolda bırakılıp mağdurlar listesine kayıt edildim. ama yine de cok teşekkür ederim bunca yıl ordan ekmek yedim herkese minnettarim. bütün yöneticilerimi seviyorum, yalnız benim hatam neydi? benim yarım kadar olmayanlar tesise milyarlarca ceza ödetenler orda kıral oldu. bunu orda calışanların hepsi biliyor, niye fatura garibanlara kesiliyor? YANITLA
  • naklıyesı devamlı buyuk şirketlere veriliyor, neden kooperatiflere verılmıyor? butun zorlukları bız koop goruyor, zamanında krızlerı beraber atlatmıştık, şımdı ıse kooperatifleri yok sayıyorlar. neden? YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!