Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''İnovasyon Ekosistemi Modeli Oluşturulacak''

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi'ndeki (SUNUM) laboratuvarları gezdi.

yapi.com.tr / AA
''İnovasyon Ekosistemi Modeli Oluşturulacak''

Foto: Tolga Adanalı (AA)

Sabancı Üniversitesi'nin Tuzla'daki kampüsü içinde yer alan merkezde kamu, sanayi ve akademik dünyadan katılımcılarla ''İşletim Modeli, Sektörel Katılım ve Erken Sonuçlar'' konulu bir toplantı düzenlendi.

Sabancı Üniversitesi Rektörü Nihat Berker burada yaptığı konuşmada, Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde (SUNUM) üniversitelerden beklenen değer üretme sürecinde sanayi rekabetinde gerekli olan inovatif yaratma ve geliştirmenin hedeflendiğini vurguladı.

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nun Aralık 2010 ve 2011 toplantılarında alınan kararlara göre, Türkiye'deki araştırma merkezlerinin 7 gün 24 saat hizmet verebilmesi için Kalkınma Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından gerekli girişimlerin gerçekleştirilmesinin memnuniyet verici olduğunu ifade eden Berker, söz konusu çalışmaların her alanda olduğu gibi merkezlerin de daha verimli hizmet vermesi için büyük önem taşıdığını söyledi.

SUNUM Direktörü Volkan Özgüz de akademik araştırmacılar, öğrenciler, sanayi araştırmacıları ve üreticilerin dar bir bölgede birbirine yakın çalışma fırsatı bulacağı bir ''inovasyon ekosistemi'' modeli oluşturma yolunda olduklarını bildirdi.

Özgüz, SUNUM'un yetkin insan ve teçhizat altyapısını tüm akademik ve sanayi kullanıcılarına açarak, küresel rekabette yardımcı olmak, bilgi tabanlı katma değer yaratmayı amaçladığını, tüm kullanıcıların belirli koşulları sağlayarak merkezden faydalanabileceklerini, yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da kendi konularında öncü coğrafyalardan birçok merkez ile işbirlikleri olduğunu ifade etti.

SUNUM'da sanayi paydaşları ile Türkiye'nin önceliklerine göre katma değeri yüksek, insan odaklı alanları belirlediklerine dikkati çeken Özgüz, bu alanlar içinde Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi'nde devam eden enerji, çevre-su, savunma uygulamalarının merkezin altyapısı ile yeni ivme kazanacağını vurguladı.

Yakın vadede yapısal malzemeler uygulama alanında nanoteknolojileri kullanan yüksek özellikli kompozit paneller ile tıbbi malzemelere odaklanmayı planladıklarını belirten Özgüz, orta vadede uygulama alanı olarak gıda ve ziraat, uzun vade uygulama alanı olarak ise sağlık ve nano-biyo teknoloji alanlarını belirlediklerini söyledi

Bu arada, toplantı sonrasında Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, SUNUM laboratuvarlarını gezdi.

''İki yeşil sertifikalı ilk ve tek bina''

Verilen bilgiye göre, ''çevre dostu olarak en az seviyede enerji tüketen, en az seviyede atık salan yenilikçi'' bir merkez olan SUNUM, 7 bin 368 metre kare içinde, toplam bin 500 metre karelik 12 adet laboratuvar, 850 metre kare civarında temiz oda ve 2 bin 400 metre kare ofis ile ortak kullanıma açık alanlardan oluşuyor.

Merkez, ayrıca yeşil binalarla ilgili Amerika'dan LEED ve Avrupa'dan BREEAM sertifikalarına aynı anda sahip olan ''Türkiye'deki ilk ve tek'' bina olma özelliğini taşıyor.

SUNUM, Sabancı Üniversitesi'nden 30'un üzerinde Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi, araştırmacılar ve 100'ün üzerinde öğrencinin yanı sıra, diğer akademik ve sanayi kuruluşlarından gelen araştırmacılara da disiplinler arası çalışmalar yapma olanağı sunuyor.

SUNUM bünyesinde ayrıca, atomik seviyede ölçme yapacak cihazlar için özel ve her türlü titreşimden arındırılmış bir bölge buluyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/inovasyon-ekosistemi-modeli-olusturulacak_91088.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!