Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnşaat Kazısında 2000 Yıllık Şehir Çıktı

İzmit'te yeni Merkez Bankası binasının inşa edileceği alanda sondaj çalışması yapılırken, tarihi eserlere rastlandı. Müze Müdürlüğü yetkilileri, Roma döneminde burada büyük bir şehir olduğu bilindiğinden inşaat çalışmalarını hemen durdurduklarını söyledi.

yapı.com.tr/dha
İnşaat Kazısında 2000 Yıllık Şehir Çıktı

İzmit'te kent merkezinde bulunan mevcut Merkez Bankası binasının yerine bugünkü Öğretmenevi'nin yanındaki arazide yeni bina yapılması için çalışma başlatıldı. DHA'nın haberine göre, kazı yapılan inşaat alanında mermer zemine rastlandı. Durum hemen Müze Müdürlüğü'ne bildirildi.

Bölgeye gelerek inceleme yapan Müze Müdürü İlksen Özbay ve arkeologlar, yaklaşık 2 bin yıl önce bugünkü Sekapark alanından itibaren doğuya doğru büyük bir Roma kentinin bulunduğu bilindiğine belirterek çalışmaları hemen durdurdu. Özbay, bölgenin hemen emniyete alındığını ve kazı çalışmalarına başlayacaklarını söyledi.

Özbay, mermer zeminin altından ne çıkacağını şimdilik kestirmenin zor olduğunu, ancak çıkan mermerin Roma dönemine ait kalıntıların taban mermeri olduğunun kesin olduğunu söyledi.

İzmit'in bulunduğu alanda, büyük bir Roma kenti de bulunuyordu. Bugünkü İzmit, 3'üncü Yüzyılda, Roma İmparatorluğu'na da başkentlik yapmıştı. Kentte mevcut yerleşim biriminde yapılan inşaat veya benzeri kazılarda sık sık tarihi eserler çıkıyor ve bunlar Müze Müdürlüğünde sergileniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-kazisinda-2000-yillik-sehir-cikti_104304.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!