Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnşaat Krizden Nasıl Kurtulur?

Burhan Karahan, devletin, altyapılı arsa üreterek, insanlara 'Hadi siz yapın' demesi gerektiğini kaydetti. Çatı ve yalıtım sektöründe faaliyet gösteren Onduline'in son dönem faaliyetleri ile inşaat sektörünün durumuna ilişkin olarak soruları yanıtlayan Karahan, inşaat sektöründe büyümenin bir yıldır yavaşladığını belirterek, kendilerini bir

Sabah Gazetesi
İnşaat Krizden Nasıl Kurtulur?

Onduline Group Türkiye ve Avrasya Bölgesi Genel Müdürü Burhan Karahan, devletin, altyapılı arsa üreterek, insanlara 'Hadi siz yapın' demesi gerektiğini kaydetti. Çatı ve yalıtım sektöründe faaliyet gösteren Onduline'in son dönem faaliyetleri ile inşaat sektörünün durumuna ilişkin olarak soruları yanıtlayan Karahan, inşaat sektöründe büyümenin bir yıldır yavaşladığını belirterek, kendilerini bir durgunluk ortamına alıştırdıklarını ve krize çok hazırlıksız yakalanmadıklarını söyledi.

Yurt dışındaki müşterilerin küçülme sürecine girmiş olması nedeniyle sadece ihracata çalışan firmaların da ilk defa bir kriz ortamında küçülecekleri görüşünü dile getiren Karahan, "Türkiye'de 2009'da sanayide küçülme yaşanacak. İnşaatta o küçülme zaten başladı. 2009'da daha kötü olacak diyemiyorum. Bu senenin kasım ve aralık aylarında en kötü noktasına varacak ve gelecek sene ortalarına kadar dipte devam edecek. Gelecek sene ortalarından sonra biraz kendini toplama ümidi var" diye konuştu.

Karahan, şu anda Türkiye ekonomisinde yaşanan sıkıntıda psikolojik etkenlerin de rol oynadığını belirterek, insanların gerçekten ciddi sorunlar olmayacağına ikna edilmesi gerektiğini, bunun da biraz zaman alacağını
kaydetti.

İnşaat sektörü için fark yaratan, farklı gelir gruplarına yönelik projelerin konuşulması gerektiğini söyleyen Karahan, "Belli bir birikimi olan insanlar için gayrimenkul işinin kesinlikle bir fırsata dönüştüğü söylenebilir" dedi.
Orta sınıfa hitap etmek için müteahhitlerin kesinlikle yaratıcı olması gerektiğine işaret eden Karahan, "Bir seneliğine insanlara güven vermek, sirkülasyonu sağlamak, karlılığı sonraya bırakmak tek çözüm gibi görünüyor. Aksi takdirde 1-2 sene projelerinizi durdurmanız lazım ki tekrar güven otursun" görüşünü aktardı.

"Her inşaat bir fabrika"

Karahan, inşaatın, istihdam sağlama anlamında sanayiden de önemli olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:
"Geçici bir iş gibi görünüyor ama sürekliliği sağlanırsa, bir apartman inşaatı bitecek, başkası başlayacak. Etrafta gördüğünüz yüzlerce inşaat, binlerce insanın çalışması anlamına geliyor. Bu da, binlerce fabrika demek. Bu düzenin devam ettirilmesi lazım. Türkiye için çok önemli. Çünkü inşaata ha deyip temel atıp başlayabilirsiniz. Fabrikayı öyle yapamazsınız."

Müteahhitlerin en çok, pahalı arsa sorunundan şikayet ettiklerini hatırlatan Karahan, devletin altyapılı arsa üreterek, insanlara 'Hadi siz yapın' demesi gerektiğini söyledi. Karahan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bir çeşit devlet eliyle, planlı, imarlı gecekondulaşma önerebilirim. Gecekondulaşma derken, insanların kendilerinin yaptıkları birşey olması anlamında söylüyorum. Kentsel dönüşümü insanlara yaymak, devletin kuralını koyması ve kendisi müteahhitliğe kalkışmadan sadece denetlemesi... Yani devlet yol yapıyor, parselliyor, bir mahalle yaratıyor. Elektriği var, yolu var, kanalizasyonu var sadece üzerindeki evleri yok. Düzenini oturtabilirsek ve insanları kendi haline bırakırsak, inşaat durgunluğuna veya istihdam sorununa çok hızlı şekilde çözüm geldiğini görürüz. İstihdamı, büyüterek değil küçülterek katlamak mümkün. Büyük görkemli projeler yerine, o şehrin altyapısını hazırlayıp insanların bunu yapmasını sağlamak bence çok ciddi hareketlilik getirecektir."

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-krizden-nasil-kurtulur_64654.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!