Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''İnşaat Maliyetlerindeki Artış Çimento Fiyatlarından Kaynaklanmıyor''

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan İğnebekçili, konut sektöründeki fiyat artışlarını, sadece çimento fiyatlarına ilişkilendirme çabalarının gerçekle bir ilgisi olmadığını, tüm dünyada gösterdiği başarı ile kendini kanıtlamış olan çimento sektörüne yönelik vahim bir haksızlık olarak addettiklerini bildirdi.

yapi.com.tr / AA
''İnşaat Maliyetlerindeki Artış Çimento Fiyatlarından Kaynaklanmıyor''

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan İğnebekçili, konut sektöründeki fiyat artışlarını, sadece çimento fiyatlarına ilişkilendirme çabalarının gerçekle bir ilgisi olmadığını, tüm dünyada gösterdiği başarı ile kendini kanıtlamış olan çimento sektörüne yönelik vahim bir haksızlık olarak addettiklerini bildirdi.

İğnebekçili, ''inşaat maliyetlerindeki artışın çimento fiyatlarından kaynaklandığı'' iddialarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, bu yorumların kamuoyunu yanlış bilgilendirerek çimento sektörünün itibarını zedelemek anlamına geldiğini belirtti.

İğnebekçili, ''Son dönemde inşaat sektörü adına görüş bildirdiği anlaşılan bazı kişilerin, konut sektöründeki fiyat artışlarını çimento fiyatlarındaki artışa bağlayan açıklamaları tarafımızdan üzüntüyle takip edilmektedir. Açıklamaların boyutunun giderek suçlama noktasına ulaşmasıyla 68 çimento fabrikasının çatı örgütü konumundaki TÇMB olarak kamuoyunu aydınlatma zorunluluğumuz doğmuş bulunmaktadır'' ifadesini kullandı.

Türkiye çimento sektörünün, üretimde Avrupa'da birinci, dünyada da Çin, Hindistan ve ABD'nin ardından dördüncü, ihracatta ise tüm dünyada yüzde 12'lik pay ile birinci sırada yer alan ''Türkiye'nin medar-ı iftiharı'' bir sanayi sektörü olduğunu vurgulayan İğnebekçili, şunları kaydetti:

''2010 yılında yaklaşık 4,5 milyar dolar ciromuz, 1 milyar dolar tutarındaki ihracatımız ve doğrudan 15 bin kişiye yarattığımız istihdam ile Türkiye ekonomisi içinde son derece güçlü ve önemli yere sahip bulunmaktayız. Global krizin ağırlığını hissettirdiği son 2 yıl boyunca her türlü güçlüğe katlanarak daralan piyasalarda üretim ve istihdamdan taviz vermeden ihracatta dünya birinciliğini elde etmemiz, sektörümüzün ülke ekonomisinin kalkınması için azimli çalışması ve yüksek rekabet gücünün en önemli kanıtıdır.

Artan petrol fiyatlarına bağlı olarak 2010 Ocak-2011 Ocak döneminde üretim maliyetimizin en önemli kalemi olan ithal kömür ve petrokoka yüzde 40 ile yüzde 100'e varan zamlar yapılmış olmasına rağmen Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) istatistiklerine göre ülke genelinde çimento fiyat artışları yüzde 10 seviyesinin altında kalmıştır. Artan maliyetlerin fiyata yansıtılamadığının bir diğer önemli kanıtı İMKB'ye kote çimento şirketlerinin mali raporlarında da açıkça görülmektedir. 2010 yılı 3. çeyrek sonuçlarına göre Borsa'ya kote bu şirketlerimizin ciroları artan ticaret hacmi ile yüzde 10,8 büyürken, operasyonel karlılıklarında bir kriz yılı olan 2009'a göre yüzde 13'lük bir düşme göstermiştir. Hal böyle iken çimento şirketlerinin sürekli yüksek fiyat tartışması ile gündeme taşınması sadece dünya çapında söz sahibi olan sektörümüze değil, aynı zamanda ülke ekonomimize de zarar vermektedir.

Ülkemizin saygın üniversitelerinden alınan raporlarda da açıkça belirtildiği üzere, çimentonun konut maliyetindeki payı ise sadece yüzde 4'tür. Toplam inşaat maliyetinde sadece yüzde 4 etkisi olan bir sektörün, konut fiyat artışlarında birinci unsur olarak gösterilmesinin hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Bir diğer önemli husus da ülkemizdeki yüksek enerji maliyetlerine rağmen Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine göre en düşük çimento fiyatlarının ülkemizde olduğu gerçeğidir. Konut sektöründeki fiyat artışlarını, sadece çimento fiyatlarına ilişkilendirme çabalarının gerçekle bir ilgisi olmayıp tüm dünyada gösterdiği başarı ile kendini kanıtlamış olan sektörümüze yönelik vahim bir haksızlık olarak addediyoruz.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-maliyetlerindeki-artis-cimento-fiyatlarindan-kaynaklanmiyor_86077.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!