Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksi Aralık'ta 80,19 Puan Oldu

Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Aralık ayında bir önceki aya göre 3,62 puan düşüş kaydederek, 80,19 puan seviyesine indi. Bileşik Endeks 2018 yılında 18,87 puan gerileme yaşadı.

yapi.com.tr
İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksi Aralık'ta 80,19 Puan Oldu

Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Aralık'ta bir önceki aya göre 3,62 puan düşüş kaydederek, 80,19 puan seviyesine gerileri. Böylece Bileşik Endeks 2018 yılını 18,87 puan düşüş kaydederek kapattı. İnşaat sektöründe yaşanan talep ve finansman sorunlarının inşaat malzemeleri sanayisini büyük ölçüde etkilediği açıklanan endekste; yeni yıla girerken tedarik ve satış zincirlerinde oluşan sıkıntılara bağlı olarak, güven ve beklentilerde zayıflamanın devam ettiği açıklandı.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi’nin Aralık 2018 verileri açıklandı. Endekste inşaat sektöründe yaşanan talep ve finansman sıkıntılarının inşaat malzemeleri sanayisini etkilemeye devam ettiği ifade edildi.

Faaliyetler 2018 yılında 18,1 puan geriledi
İnşaat malzemeleri sanayisinde faaliyetler, iç talepteki keskin daralmayla Aralık'ta küçüldü. Yılın ikinci yarısında önemli bir şekilde azalan faaliyetler, 2018 yılını geçen yıla göre 18,1 puan düştü. Faaliyet Endeksi Aralık ayında bir önceki aya göre 5,1 puan düştü. Faaliyetlerde 2013 yılından beri en sert aylık daralmalardan biri yaşandı. İnşaat sektörü mevsimsel olarak durağan bir döneme girerken önümüzdeki birkaç ayın inşaat malzemeleri sanayi faaliyetleri için sıkıntılı olmaya devam edeceği belirtiliyor.

2018’in ikinci yarısında güven kaybı yaşandı
Güven Endeksi’nde düşüş Aralık'ta da sürdü. Güven Endeksi’ndeki bu gerilemede inşaat sektöründe yaşanan sıkıntılar ve faaliyetlerdeki düşüşler etkiledi. İnşaat malzemeleri sanayisinin kendi tedarik ve satış zinciri içindeki güvenin de azaldığı vurgulandı. Aralık'ta faaliyetlerde gerilemenin hızlanarak sürmesi güveni olumsuz etkiledi ve güven seviyesi bir önceki aya göre 2,0 puan düşüş kaydetti. Böylece 2018 yılının Aralık ayında güven seviyesi, 2017 yılsonu güven seviyesinin 17,6 puan altında kaldı.

İç pazarda yaşanan sıkıntılar beklentilerde bozulmaya neden oldu
Beklenti Endeksi, Aralık ayında düşüşle 2018 yılının ikinci yarısının tamamında azaldı. Faaliyetlerdeki daralmanın devam etmesi ve güven kaybı, beklentileri olumsuz yönde etkiledi. Böylece beklentiler son 5 yılın en düşük seviyesine düştü. Beklenti Endeksi Aralık ayında bir önceki aya göre 2,5 puan geriledi. 2018 yılsonu beklenti seviyesi geçen yılsonuna göre 18,1 puan azaldı.

Mevsimsel yavaşlama döneminde keskin küçülme uyarısı
Önümüzdeki aylara ilişkin güven ve beklentilerdeki gerileme, inşaat malzemeleri sanayisinde küçülmenin devam edeceğini ifade etti. İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, mevsimsel olarak yavaşladığı bir döneme girerken karşılaştığı keskin küçülme nedeniyle uyarı işareti veriyor.

İnşaat malzemeleri sanayisi, daha çok barter teklifi ile karşılaştı
Bileşik Endeks’te, inşaat malzemeleri üreticileri ile müteahhitler arasındaki 2018 yılı dördüncü çeyrek dönemine ilişkin ‘barter’ uygulama sonuçları da yer aldı. Dördüncü çeyrekte inşaat malzemesi üreticilerinin daha çok ‘barter’ teklifi ile karşılaştığı ve bu süreçte ‘barter’ uygulamalarında 4 eğilimin öne çıktığı vurgulandı. Bu eğilimler, endeks raporunda şöyle sıralandı:

- İnşaat malzemeleri üreticilerinin yüzde 31,1’i 2018 dördüncü çeyrekte malzeme satışında barter teklifi ile karşılaştı. Barter teklifi oranı son çeyrekte yeniden artış gösterdi.
- İnşaat malzemeleri üreticilerinin yüzde 8,2’si 2018 dördüncü çeyrek satışlarında barter yöntemini kullandı.

- Dördüncü çeyrekte barter yapanların oranı üçüncü çeyreğe göre 2,5 puan azaldı.
- Barter yöntemi ile satış yaptığını belirten üreticilerin tamamı barter satışlarının toplam satışları içindeki payının yüzde 1-9 aralığında gerçekleştiğini bildirdi.
- Üreticilerin yüzde 45,7’si kabul etmedikleri barter teklifleri nedeniyle iş kaybına uğradı. İş kaybı oranı 2018 yılı son çeyreğinde sıçrama yaptı.

- Satış kanalları, dördüncü çeyrekte daha çok barter yaptı
- İnşaat malzemesi satış kanalları (bayiler, yapı marketler) ile müteahhitler arasındaki ‘barter’ uygulamaları, 2018 yılı dördüncü çeyrek döneminde arttı. Bu süreçte ‘barter’ uygulamalarında öne çıkan bilgiler şöyle özetlendi:

- Satış kanallarının yüzde 80’i 2018 dördüncü çeyrekte malzeme satışında barter teklifi ile karşılaştı. Dördüncü çeyrekte barter teklifi oranı üçüncü çeyreğe göre 2,0 puan arttı.
- Satış kanallarının yüzde 22,9’u 2018 dördüncü çeyrekte satışlarında barter yöntemini kullandı. Dördüncü çeyrekte barter yapanların oranı üçüncü çeyreğe göre arttı.
- Satışlarında Barter yöntemini kullandığını belirten satış kanallarının yüzde 64,7’si barter satışlarının toplam satışları içindeki payının yüzde 1-9 aralığında gerçekleştiğini; yüzde 17,6’sı ise barter satışlarının toplam satışları içindeki payının yüzde 10-24 aralığında olduğunu belirtti. Dördüncü çeyrekte barter ile yapılan satışların toplam satışlar içindeki payı arttı.
- Satış kanallarının yüzde 78,1’i kabul etmedikleri barter teklifleri nedeniyle iş kaybına uğradı. İş kaybı oranı dördüncü çeyrekte geriledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-malzemeleri-sanayi-endeksi-aralikta-80-19-puan-oldu_169981.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!