Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"İnşaat Malzemesi Yoksa İnşaat da Yok!"

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından bu yıl 9-10 Haziran tarihlerinde ilki düzenlenen "I. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi"nde, konuşmacılar inşaat sektörüne çarpıcı mesajlarla seslendi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türk Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD), Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ve Türkiye

yapi.com.tr
"İnşaat Malzemesi Yoksa İnşaat da Yok!"

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından bu yıl 9-10 Haziran tarihlerinde ilki düzenlenen "1. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi"nde, konuşmacılar inşaat sektörüne çarpıcı mesajlarla seslendi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD), Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), Türkiye Kalite Derneği (KalDer), Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ve Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) ile Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) tarafından da desteklenen zirvenin ilk günü; kalite, inovasyon ve markalaşma konularının masaya yatırıldığı özel oturumlardan oluştu.

Açılış konuşmalarını İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, İSO Başkan Yardımcısı Nuri Tuna, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin yaptığı zirvede Eczacıbaşı CEO’su Dr. Erdal Karamercan da "İnovasyon Kültürünü Yaşatmak" başlıklı özel bir sunum yaptı.

"Türk inşaat sektörü aslında dünyada önemli bir gücü elinde bulunduruyor. Türkiye, müteahhitlik hizmetlerinde dünyada üçüncü sırada yer alıyor. İnşaat malzemeleri sanayisinde ise üretim üssüyüz. Türkiye’ye ihracat geliri kazandıran sektörlere baktığımızda otomotivden sonra en fazla ihracat geliri kazandıran sektör inşaat sektörüdür. İnşaat sektörüne yapılan yatırımlar, Türkiye ekonomisine yapılan yatırımlardır" açıklamasını yapan İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, hükümete de seslendi: "Para olmadan ekonomi olur mu? İnşaat malzemeleri olmadan da inşaat olur mu? Tabii ki olmaz! Avrupa Birliği ülkeleri ve Amerika’da inşaat sektörüne öncelik veren ekonomik paket ve tedbirlerinin, bir an önce Türkiye’de de örnek alınmasını bekliyoruz". Zirvenin ilk gününde özellikle inşaat sektörünün ülke açısından stratejik önemini anlatan Turan, hükümetten inşaat sektörünün dört önemli temsilcisi; kamu, müteahhitler, mühendisler-mimarlar ve sanayicileri bir araya getirmesini istedi.Türkiye Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, hükümetin geliştirdiği yatırım ve istihdam teşvik paketini olumlu bir gelişme olarak değerlendirdiklerini belirterek, "Ancak krizle mücadeleyle başlayan süreçte halihazırda yüksek seviyeye erişmiş olan bütçe açıklarının da artması önümüzdeki dönemde aşılması gereken en önemli sorun olarak karşımıza çıkacaktır" dedi. Türkiye'nin etkilerini hissettiği küresel mali kriz bağlamında işsizlik sorununun yapısal bir soruna dönüşmek üzere olduğunu dile getiren Yalçındağ, hükümetin açıkladığı yatırım ve istihdam teşvik paketinin aktif iş gücü politikaları ile bu sorunu sınırlamasını ümit ettiklerini belirtti. Yalçındağ, inşaat sektörünün Türkiye'nin yüksek büyüme süreci için kilit sektörlerden biri olduğuna da işaret etti.

"İnşaat, Türkiye’nin itici gücü olmaya devam edecek" diyen İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, inşaatın Türkiye ekonomisi içinde en önemli sektörler arasında yer aldığını söyledi. Türk müteahhitlerin dışarıda yaptığı yıllık iş tutarının 23 milyar doları aştığını ifade eden Büyükekşi, kalite ve inovasyon bilincinin artık tüm sektöre yayıldığını kaydetti. Yoğun rekabet ortamında fark yaratma konusunda, kaliteli üretimin önemli olduğuna dikkati çeken Büyükekşi, ihracatta inşaatın öneminin giderek arttığını belirtti.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş da inşaat sektörünün Türkiye için simgesel bir önemi olduğunu vurguladı. "Türkiye’de inşaat, istihdam üretme alanında birinci" diyen Yalçıntaş, en önemli ülkelerin imarında Türk müteahhitlerin yer aldığını söyledi. İstanbul Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Nuri Tuna ise inşaatın hızlı büyümesinin yarattığı sorunlara değindi.Tüketicilerin gün geçtikçe artan ve yenilenen beklentilerine cevap verebilmek için inşaat sektöründe kalite yaklaşımlarının tartışıldığı I. oturumda; KalDer Başkanı Prof. Dr. Ali Rıza Kalyan, İMSAD Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Kerem Alkin, Mimar Emre Arolat, İMSAD Başkan Yardımcısı Hüseyin Bilmaç ve Garanti Koza Yönetim Kurulu Başkan Vekili Dr. A. Murat Binark, bir yapının çizim aşamasından nihai kullanımına kadar geçen sürecin önemini tartıştılar.

Aşırı rekabetin hüküm sürdüğü dünya pazarında kalıcı olmanın, sürdürülebilir karlı büyümeyi sağlamanın tek yolunun inovasyon olduğunu savunan İMSAD, zirvenin II. oturumunda inovasyon konusunu önemli isimlerle gündeme taşıdı. ARGE Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yılmaz Argüden’in başkanlığında düzenlenen oturumda BASF Türk CEO’su Dr. Jürgen Barwich, Ulusal Inovasyon Girişimi Proje Koordinatörü Selçuk Karaata, DIBT Almanya Yapı Teknolojileri Enstitüsü Başkanı Yrd. Hans Joachim Seyfert ve YAD Yapı Araştırma Derneği Genel Sekreteri Bülent Yalazı, özellikle AR-GE, ÜR-GE ve eğitime yatırım yapılmasının gerekliliğine dikkat çekti.

Uluslararası rekabete girebilecek şirketlere kamu tarafından destek sağlanması; böylelikle Türkiye’yi yurtdışında temsil edebilecek global markalar yaratılması konusunun önemine işaret eden günün son oturumunda ise Bersay İletişim Grubu İş İletişim Danışmanı Prof. Dr. Ali Murat Vural, Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Engin Baran, Deloitte Danışmanlık Yöneticisi Güneş Süsler, Kale Kilit Pazarlama ve İhracat Grup Başkanı Turhan Turgut ve Marshall Genel Müdürü Feridun Uzunyol konuşmacı olarak yer aldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-malzemesi-yoksa-insaat-da-yok_69714.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!