Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnşaat Projelerinin Maketi Artık Satışların da Barometresi Haline Geldi

Son yıllarda inşaat sektöründe yaşanan hareketlenme maket şirketlerine de yaradı. Günümüzde maketsiz proje satmak neredeyse imkânsız hale gelirken, maketler sadece projenin pazarlanmasında değil, eksiklerinin ortaya çıkarılması konusunda da işe yarıyor.

Radikal Gazetesi
İnşaat Projelerinin Maketi Artık Satışların da Barometresi Haline Geldi

on yıllarda inşaat sektöründe yaşanan hareketlenme maket şirketlerine de yaradı. Günümüzde maketsiz proje satmak neredeyse imkânsız hale gelirken, maketler sadece projenin pazarlanmasında değil, eksiklerinin ortaya çıkarılması konusunda da işe yarıyor.

Aralarında İstinye Park, Sur Yapı'nın projesi olan Dora Park, Dumankaya İnşaat'a ait Trend ve Akdeniz Evleri ile Sinpaş GYO'nun Aqua Manors ve İstanbul Palace projelerinin maketlerini yapan 4. Boyut Maket Tasarım Genel Müdürü İrfan Şen, "Maket sadece pazarlama açısından değil, projede yapılan eksiklikleri önceden görmek ve erken müdahale etmek açısından da çok önemli bir yöntem. Bir projenin tutup tutmayacağı makete bakarak da anlaşılabiliyor" dedi.

Zararı aza indiriyor
Maket yapıldıktan sonra fark edilmiş bir hatanın, projenin tamamlanmasıyla kıyaslandığında, en fazla binde biri oranında bir zarara yol açtığını belirten Şen, bu yüzden maketin artık bir zorunluluk haline geldiğini anlattı. Firmaların maket üzerinden satışa, müşterilerin de maket üzerinden alım yapmaya alıştığını ifade eden İrfan Şen, maket yapımında İngiltere ve Amerika'dan getirtilen çok çeşitli malzemeler kullandıklarını sözlerine ekledi. Aksesuvar olarak kullanılan ağaçların kuru bitkilerden yapıldığını ifade eden Şen, aksesuvar arabaların da özel olarak tasarlandığını vurguladı.

Bu arada 4. Boyut Maket Tasarım'ın ekibinde, mimar, iç mimar, şehir plancısı, işletmeci, teknik ressam ve teknikerlerden oluşan 18 kişi yer alıyor. Büyüme süreçlerinde ekibi 25 kişiye çıkarmayı düşündüklerini söyleyen İrfan Şen, "Maket yapımında en önemli faktör üç boyutlu düşünebilmek, buna gelişen teknolojiyi de ekleyerek hem kaliteli hem de hızlı işler yapıyoruz" diye konuştu. 500-600 dairelik ya da 50-60 villalık ortalama bir projenin beş kişilik bir ekiple 30 günde tamamlandığı 4. Boyut Maket Tasarım'da, bu tür bir projenin müşteri firmaya maliyeti 30 bin YTL civarında. Firmanın özel koşullarda maketlerin tamamlanmasını daha erken bir tarihe de çekebilen İrfan Şen, böyle isteklerin ayrıntılı çalışmayı engellemesi nedeniyle, çok tercih edilmediğini de söyledi.

Yurtdışına açıldı
Son dönemde adı sıkça duyulan alışveriş merkezi İstinye Park'ın maketleri de, 4. Boyut Maket Tasarım'dan çıkmış ve firma sahibi tarafından oldukça beğenilmiş. Şu an yedi önemli maket projesi üzerinde çalıştıklarını söyleyen İrfan Şen, bunlar içinde kendilerini en heyecanlandıran projeninse Romanya'da bir Türk firması tarafından yapılan beş etaplık bir inşaatın maketi olduğunu anlattı. Daha önce Ukrayna ve Hollanda'daki birçok proje için de maket yaptıklarını söyleyen İrfan Şen, "Romanya projesi bizim için çok önemli, beş yıl sürecek olan bu projeyle yurtdışı işlerimizi canlandırmış olacağız" açıklamasında bulundu.

İrfan Şen, son birkaç yılda maketini yaptıkları önemli projelerden bazılarını şöyle sıraladı: Doğuş ve Orjin Grup'un ortak projesi olan İstinye Park Alışveriş Merkezi, Sur Yapı'ya ait Dora Park, Dumankaya İnşaat'ın projeleri Trend ve Akdeniz Evleri, Sinpaş GYO'nun Aqua Manors ve İstanbul Palace'ı ve Aşçıoğlu İnşaat'ın Selenium Twins'i.

Mobilyacı da kullanıyor
Her sektörün kendi içinde bir 'moda'sı olduğu günümüzde, maket sektöründe de ışıklılar ilgi görüyor. Geçen yıldan itibaren ışıklı maketlere olan ilginin arttığını vurgulayan İrfan Şen, "Kimi kararlı firmalar ışığı sadece gerektiği zamanlarda tercih ederken, kimi firmalar da sırf güzel görünsün diye ısrarla maketlerinde ışık istiyor ve yüzde 25 ek maliyeti düşünmeden kabul ediyor" diye konuştu.

Maket denildiğinde akla ilk olarak inşaat sektörü geliyor. Ama İrfan Şen, maketin birçok alanda kullanıldığını ve yaygınlaşması gerektiğini söylüyor. Maketin, mobilya sektöründe de kullanılmaya başladığını ifade eden İrfan Şen, bazı firmaların istek üzerine tasarladıkları mobilyaların gerçeğiyle birebir maketler yaptırdığını anlattı. Bu arada maketler film endüstrisinde de kullanılmaya başlandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-projelerinin-maketi-artik-satislarin-da-barometresi-haline-geldi_57638.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!