Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnşaat Sektörü EUbuild Projesiyle Güçbirliği Yaptı

İnşaat sektörü, inşaat malzemeleri sanayisinin AB’ye uyumunu ve işbirliğini hedefleyen, İMSAD İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği liderliğinde yürütülen EUbuild Projesi için güçbirliği yaptı. AB’li ortaklarının yanı sıra Türkiye’den de Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü yanında ilgili sektör örgütleri projeye destek

yapi.com.tr
İnşaat Sektörü EUbuild Projesiyle Güçbirliği Yaptı

İnşaat sektörü, inşaat malzemeleri sanayisinin AB’ye uyumunu ve işbirliğini hedefleyen, İMSAD İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği liderliğinde yürütülen EUbuild Projesi için güçbirliği yaptı. AB’li ortaklarının yanı sıra Türkiye’den de Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü yanında ilgili sektör örgütleri projeye destek olmak, sinerji yaratmak amacıyla proje çatısı altında bir araya geldi.

İnşaat sektöründe bir Türk kuruluşunun ilk defa lider olduğu projenin kamuoyuna tanıtımı 18–19 Haziran tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan Uluslararası Açılış Konferansı & Çalıştayı ile yapılacak.

İMSAD İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği, EUbuild Projesi (İnşaat Malzemeleri Sektöründe AB’ye Uyum ve İşbirliğinin Olası Etkileri Konusunda Farkındalık Yaratma Projesi)  ile Avrupa Komisyonu’ndan tam destek alarak, uygulamaya konulan 10 proje arasına girmeyi ve proje lideri olmayı başardı.

Türk inşaat malzemeleri sektörü ile Bulgaristan, Hırvatistan ve Romanya’daki sektörlerin AB sürecine uyumu doğrultusunda AB Komisyonu tarafından fonlanan, İMSAD’ın lider, APMCR Romanya İnşaat Malzemesi Üreticileri Derneği,  BACIW Bulgaristan Yalıtım Ürünleri Üreticileri Derneği, CPA İngiltere İnşaat Malzemesi Üreticileri Derneği ve CEPMC Avrupa İnşaat Malzemesi Üreticileri Konseyi’nin de ortak olduğu projeye Türkiye’deki ilgili tüm sektör kurum ve örgütleri de destek olma kararı aldılar. EUbuild Projesiyle İMSAD çatısı altında güçlerini birleştiren destekçi kuruluşlar şunlar: Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü, YAD Yapı Araştırma Derneği, İZODER Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği, DÇÜD Türkiye Demir Çelik Üreticileri Derneği, TALSAD Türkiye Alüminyum Sanayicileri Derneği, BSD BİMS Bims Sanayicileri Derneği, ÇATIDER Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği, TUKDER Tuğla ve Kiremit Sanayicileri Derneği, TGÜB Türkiye Gazbeton Üreticileri Birliği, DOSİDER Doğalgaz Cihazları Sanayicileri ve İşadamları Derneği, XPS Isı Yalıtım Sanayicileri Derneği.

"Türk inşaat sektörü AB’ye uyum sürecinde üye ülkelere liderlik ediyor"

Proje ve olası sonuçlarını değerlendiren İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, "Türk inşaat malzemesi sektörünün geldiği nokta ortadadır. Artık tüm dünyada rekabetçi olan, markalaşan ve daha fazla global marka yaratmak için çalışan, ekonomiye giderek daha çok ivme katan, istihdamı körükleyen, katma değeri yüksek ürün üretebilen, Ar-Ge’ye, yenilikçiliğe daha çok önem veren, gelişme potansiyeli yüksek bir sektörümüz var. Aday ülke olsak da sektörümüzde birebir uygulanan AB mevzuatına uyum konusunda sektör, bazı üye ülkelerin de önünde bir gelişme kaydetti. Bunu yaparken İMSAD gibi sektör örgütlerinin önemi daha da arttı. Şimdi aldığımız proje desteği ile AB mevzuatı konusunda kendi kurumsal kapasitemizi daha da arttırmak yanında, Bulgaristan ve Romanya’da da sektör kuruluşları ve mensuplarının mevzuat hakkında bilgilenmesini sağlamak, ülkeler arasında sektörel bir ağ kurmak ve enerji verimliliği, çevre yönetimi, haksız rekabet, toplam kalite yönetimi, istihdam gibi çeşitli konularda eğitim vermek, çalıştaylar düzenleyerek bilgi alışverişi sağlamak mümkün olacak. EUbuild Projesinin sektör için taşıdığı önemi gören Bakanlık ve ilgili sektör örgütleri İMSAD çatısı altında güçlerini birleştirerek sektörde sinerji yaratmayı amaçlıyorlar" şeklinde konuştu.

EUbuild Projesi Uluslararası Açılış Konferansı ve Çalıştayı’nın hazırlıkları sürüyor

EUbuild Projesi’nin kamuoyuna tanıtımı amacıyla 18–19 Haziran tarihlerinde İstanbul Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi’nde, Uluslararası Açılış Konferansı ve Çalıştayı düzenlenecek. AB uyum sürecine, standartlarına ilişkin bütünleşik, sektörün tüm tarafları ile nihai tüketiciyi içine dahil eden AB destekli sektöre yönelik ilk proje olma özelliğini taşıyan EUbuild Projesi’nin açılış konferansı ve çalıştayının hazırlıkları son hızla sürüyor.

EUbuild Proje Koordinatörü Gonca Ongan düzenlenecek konferans ve çalıştaya  ilişkin şu bilgileri verdi: "EUbuild Projesi hem Türk inşaat sektörü, hem de AB üyesi ülkelerin inşaat sektörleri için büyük önem taşıyor. İMSAD, bu proje ile hedefleri global markalar yaratmak, dünya pazarlarına açılmak olan Türk İnşaat Malzemesi sektörünün Avrupa’da lider olmasını hedefliyor. Bu noktaların öneminin herkes tarafından algılanması için projenin açılış konferansı ve ertesi gün düzenlenecek çalıştayına ilişkin çok kapsamlı ve titiz bir çalışma sürdürüyoruz. Üst düzey katılımın olması planlanan açılış konferansının oturum başlıkları; Avrupa Birliği Politikaları ve Sanayi,  Avrupa Birliği ve İnşaat Sektörü, İnşaat Sanayinin Avrupa Birliği’ne Uyumu ve Rekabet, Binalarda Enerji Verimliliği, İnşaat ve Çevre olarak belirlendi.  Ertesi gün düzenlenecek çalıştayda ise CE, Yapı Malzemeleri Yönetmeliği, çevre ve enerji verimliliği konuları yabancı uzmanlarla birlikte tartışılacak. Açılış konferansı ve çalıştayımıza İMSAD üyeleri, proje ortağı derneklerin üyeleri, proje iştirakçileri, sektör dernekleri ve üyeleri, kamu kurum ve kuruluşları, gayrimenkul yatırımcıları, müteahhitleri, akademisyenleri kısacası sektörün tüm taraflarını davet ediyoruz."


ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-sektoru-eubuild-projesiyle-gucbirligi-yapti_61761.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!