Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnşaat Sektörü Veresiye Büyüyor

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, “Sektörün 2006’daki performansı değerlendirildiğinde, vatandaşın banka ve konut üreticilerine, yatırımcı kamu kuruluşlarının ise müteahhitlere borçlanmasıyla ‘veresiye büyüme’ gerçekleştiği görülüyor’’ dedi.

Halka ve Olaylara Tercuman Gazetesi
İnşaat Sektörü Veresiye Büyüyor

ürkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, “Sektörün 2006’daki performansı değerlendirildiğinde, vatandaşın banka ve konut üreticilerine, yatırımcı kamu kuruluşlarının ise müteahhitlere borçlanmasıyla ‘veresiye büyüme’ gerçekleştiği görülüyor’’ dedi. Eren, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2006’nın ilk 3 çeyreğine ilişkin rakamlarının geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 20’lik bir büyüme olduğunu gösterse de, inşaat sektöründe belirgin bir yavaşlama olduğunu söyledi.

Talep durdu
TÜİK’in açıkladığı resmi büyüme rakamlarının, 2004 ve 2005’ten kalan projeleri kabul eden formül dahilinde hesaplandığını anlatan Eren, şöyle konuştu: “2006’nın ilk çeyreğinde büyüme gerçekleşti. Söz konusu performans artışı, bir önceki yılda olduğu gibi konut sektöründeki canlılıktan kaynaklandı. 2006 mayıs-haziran aylarında yaşanan ekonomik çalkantı ve özellikle döviz kurlarıyla faiz oranlarında meydana gelen artışlar ise konut talebinde ciddi bir duraklamaya neden oldu.

Konutta yavaşlama
2006’nın ikinci çeyreğinde sektörde kaydedilen büyüme hızı, yüzde 13.7 oldu. Geçen yılın aynı dönemindeki oranın yüzde 25.4 olduğu anımsandığında, yarı yarıya bir hız kesme süreci yaşandığını söylemek mümkün.”

Eren, konut talebi duraklamasının, yıl sonuna doğru kısmen aşıldığına işaret ederken, bunda konut üreticilerinin “karlarından kısmak pahasına” uygulamaya koydukları kampanyaların etkili olduğunu ifade etti. Eren, 2006 yılında yaşanan duraklamanın, yeni gayrimenkul projelerinin başlamasını önemli ölçüde engellediğine vurgularken, şöyle dedi: “2006’nın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 25.9’luk bir büyüme gerçekleşti. Ancak 2006’da ekonomideki duraklamaya ve faizlerin yükselmesine paralel, konut sektöründe gözle görülür bir yavaşlama oldu. 2004 ve 2005’te inşaat ruhsatı alınmış olan projelerin bir kısmının inşaatı bu yıl içerisinde sayıldığından ve büyüme rakamı, bunları yansıttığından yüksek görünmekte, gerçekte ise çok daha düşük düzeylerde seyretmekte.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-sektoru-veresiye-buyuyor_51325.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!