Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnşaat Sektöründeki Büyüme İklimlendirmeye Yarayacak

Geçtiğimiz yılı Türkiye ekonomisinin büyüme rakamlarının üzerinde bir büyüme oranıyla kapatan inşaat sektöründeki hareketlilik, iklimlendirme ve soğutma sektörüne de ivme kazandıracak. İSEDA Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dansuk, ''İnşaat sektörünün artık bir kalite ve içerik yarışı olduğunu düşünecek olursak yeni yapılan binalarda

yapi.com.tr / AA
İnşaat Sektöründeki Büyüme İklimlendirmeye Yarayacak

Geçtiğimiz yılı yüzde 10 gibi Türkiye ekonomisinin büyüme rakamlarının üzerinde bir büyüme oranıyla kapatan ve bu yılda yüzde 6-7 oranında büyümesi beklenen inşaat sektöründeki gelişme, iklimlendirme ve soğutma sektöründeki yatırımlara da ivme kazandıracak. İklimlendirme Soğutma Eğitim ve Araştırma Derneği (İSEDA) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Deniz Dansuk, iklimlendirme sektörünü doğrudan etkileyen inşaat sektöründe son 4 yılda yaşanan gelişmenin, küresel ekonomilerdeki gelişmelerin de etkisiyle bu yıl, daha önceki senelerdeki kadar olmayacağını söyledi. Dansuk, buna karşın, yeni deprem yönetmelikleri ile kamu ve özel binalarda munzam karşılık oranlarının artmasının inşaat sektörünün iş hacmini artıracağını kaydetti.
    
İklimlendirmenin artık bir konfor olmaktan çıkarak ihtiyaç haline geldiğini ifade eden Dansuk, ''Merkezi ısıtma sistemlerinin zorunlu olması sektöre ayrıca bir avantaj sağlamış, iklimlendirmenin bireysel konfor tercihi olmaktan çıkıp yapı sektörünün olmazsa olmaz bir unsuru haline gelmesine neden olmuştur'' dedi. ''İnşaat sektörünün artık bir kalite ve içerik yarışı olduğunu da düşünecek olursak yeni yapılan binalarda iklimlendirmenin göz ardı edilemeyeceği aşikardır'' değerlendirmesinde bulunan Dansuk, sektördeki üretici ve ithalatçıların yeniden hareketlenmesini de bu gerekçeye bağladı.
    
''Pazarın hacmi artacak''
    
Sektördeki yeni yapılanmayla birlikte, bu yılın yeni teknolojilerin sahaya çıktığı ve rekabetin önceki yıllara oranda arttığı bir yıl olacağını belirten Dansuk, buna bağlı olarak pazarın boyut ve hacminin de göreceli olarak artacağını dile getirdi. Dansuk, özellikle ''sürdürülebilirlik'' ve ''çevrecilik'' kavramlarının da etkisiyle eski verimsiz sistem ve çözümlerin de yenilenmesinin bu yıl ve gelecek yıllarda sektöre önemli bir hacim kazandıracağı öngörüsünde bulundu.
    
İnşaat sektörünün 2011'i yüzde 10'luk büyüme ile geride bıraktığını hatırlatan Dansuk, şu görüşleri dile getirdi:

''İnşaat sektörü, 2012'de de büyümesini sürdürecek. 2012'de öngörülen büyüme yüzde 6-7 seviyesinde. Kentsel dönüşüm ve yabancıya gayrimenkul satışıyla bu rakamların üstüne çıkılacağı tahmin ediliyor.
Ekonominin lokomotifi inşaat ve gayrimenkul sektörü açısından 2011 yılı Avrupa'daki mali kriz, ekonomideki soğutma çabaları, konut kredilerindeki faizlerin yükselmesine karşın satışların arttığı bir yıl oldu. Yeni markalı konut arzının hızlandığı 2011'de, konut kredisi kullanma eğiliminin de yükselişe geçtiği görüldü. Diğer yandan yabancı ilgisindeki artış ve iş dünyasındaki beklentilerin artışı, alışveriş merkezi ve ofis pazarında da büyümeyi beraberinde getirdi.''

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-sektorundeki-buyume-iklimlendirmeye-yarayacak_90320.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!