Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnşaat Sektörünün Umudu AB

Yurtdışında iş yapan müteahhitler, teminat mektubu sorunlarının çözülmesini bekliyor. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren,

Zaman
İnşaat Sektörünün Umudu AB

b>Yurtdışında iş yapan müteahhitler, teminat mektubu sorunlarının çözülmesini bekliyor.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, yurtdışı taahhütlerinde teminat mektubu bulmak zorunda olduklarını, bu sorunun çözülmesi halinde yılda en az 5 milyar dolarlık iş alabileceklerini ve bundan devletin en az 1 milyar dolar geliri olacağını hatırlattı. Yaptıkları bir araştırma hakkında da bilgi veren Eren, AB’den tarih alınması halinde ise inşaat sektörünün yıllık yüzde 8 büyüme sağlayacağını ifade etti. Gazetelerin ekonomi yazarlarıyla bir araya gelen TMB Başkanı Erdal Eren, inşaat sektöründe teminat mektuplarında geri ödenmeme riskinin binde 8 olduğunu, 5 milyar dolarlık bir iş için gerekli olan teminat mektubunun riskinin sembolik olmasına karşılık, bulmakta zorlandıkalarını açıkladı. En son, Yüksel İnşaat’ın Suudi Arabistan’da aldığı 70 milyon dolarlık bir proje için gerekli olan 3,5 milyon dolarlık teminatın Ziraat Bankası’ndan alınamadığını da hatırlatan Eren, devletin arkalarında durması gerektiğini vurguladı.

Toplantıda Türkiye Müteahhitler Birliği’nce Prof. Dr. Hurşit Güneş başkanlığında Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü öğretim üyelerinden oluşan 3 kişilik bir gruba hazırlatılan “İnşaat Sektörü Stratejik Planı Araştırması” hakkında da bilgi verildi. Araştırmaya göre Türkiye’nin Aralık 2004’te Avrupa Birliği’nden (AB) müzakere tarihi alması durumunda 2014 yılına kadar ortalama yüzde 8 büyüyeceği ve ortalama enflasyonun da yüzde 5 olacağı bildirildi.

Türkiye’nin Aralık 2004’te AB’den müzakere tarihi alması ve müzakerelerin 2005 yılının ilk yarısında başlamasını öngören AB’li iyimser senaryoya göre, Türkiye 2014 yılına kadar yılda ortalama yüzde 8 büyüyecek, ortalama enflasyon ve ortalama reel faiz sırasıyla yüzde 5 ve yüzde 6 olacak. Türkiye’nin Aralık 2004’te AB’den müzakere tarihini şartlı alması ve müzakerenin başlamasını geciktirerek tam üyelik için kesin bir tarih verilmeyeceğini öngören ılımlı senaryoya göre Türkiye 2014 yılına kadar yılda ortalama yüzde 5 büyüyecek, ortalama enflasyon yüzde 7, ortalama reel faiz yüzde 8 olacak. Yapılan araştırmadaki karamsar senaryoya göre ise Türkiye AB tam üyelik perspektifinden uzaklaşacak ve AB ile ilişkilerde sıkıntılı bir dönem başlayacak. Bu durumda Türkiye yılda ortalama 3,5 büyüyecek, ortalama enflasyon yüzde 15, ortalama reel faiz yüzde 12 olarak gerçekleşecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-sektorunun-umudu-ab_13134.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!