Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''İnşaat ve Sanayide Ciddi İstihdam Kayıpları''

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM), Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, Yrd. Doç. Dr. Gökçe Uysal ve Araştırma Görevlisi Ayşenur Acar tarafından hazırlanan ''İnşatta ve Sanayide Ciddi İstihdam Kayıpları'' başlıklı ''İşgücü Piyasası Görünümü: Ocak 2012'' araştırma notunda, Ekim 2011 döneminde hizmetlerde 56 binlik ve

yapi.com.tr / AA
''İnşaat ve Sanayide Ciddi İstihdam Kayıpları''

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM), Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, Yrd. Doç. Dr. Gökçe Uysal ve Araştırma Görevlisi Ayşenur Acar tarafından hazırlanan ''İnşatta ve Sanayide Ciddi İstihdam Kayıpları'' başlıklı ''İşgücü Piyasası Görünümü: Ocak 2012'' araştırma notunda, Ekim 2011 döneminde hizmetlerde 56 binlik ve tarımda 40 binlik artışların sanayi ve inşaattaki istihdam kayıplarının işsizlik üzerindeki olumsuz etkilerini bir miktar telafi ettiği belirtildi.

Araştırma notunda, TÜİK'in bugün açıkladığı işgücü verilerine göre Ekim döneminde (Eylül-Ekim-Kasım) tarım dışı istihdamın 18 milyon 194 bin seviyesinde bulunduğu ifade edilerek, ham işgücü verilerine bakıldığında, ekim döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre tarım dışı işgücünün 713 bin (yüzde 3,6) ve tarım dışı istihdamın 1 milyon 127 bin kişi (yüzde 6,6) arttığı, tarım dışı işsizlik oranının yüzde 14,1'den yüzde 11,6 seviyesine gerilediği, tarım dışı işsiz sayısının ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla 414 bin azaldığı bildirildi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre ekim döneminde Eylül dönemiyle kıyaslandığında tarım dışı işgücünün 11 bin azaldığı, tarım dışı istihdamın 28 binlik düşüşle 18 milyon 171 bine gerilediği belirtilen notta, ''Bu gelişmeler sonucunda tarım dışı işsiz sayısı 18 bin arttı, mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranı ise yüzde 11,6'dan 11,7'ye yükseldi. Tarım dışı işgücü aylık olarak neredeyse aynı kalmış ancak tarım dışı istihdam az da olsa düşmüştür. Tarım dışı istihdamın Ağustos 2010 döneminden beri ilk kez düştüğü görülüyor'' ifadesi kullanıldı.İnşaat sektöründeki istihdam kayıplarının devam edebileceği göz önünde bulundurularak Kasım 2011 döneminde tarım dışı işsizliğin yatay seyredeceği tahminine yer verilen araştırma notunda, şu görüşler dile getirildi:

''Mevsim etkilerinden arındırılmış rakamlara göre eylül dönemine kıyasla ekim döneminde inşaat istihdamında 95 bin, sanayi istihdamında ise 50 bin kayıp yaşandı. Sanayi istihdamındaki kayıpların sanayi üretim endeksinde kasım ayında 2,5 puanlık düşüşe tekabül ettiğini düşünüyoruz. Sanayi istihdamında mayıs döneminden itibaren istikrarlı bir düşüşün gözlemlendiğine dikkati çekmek istiyoruz. Ekim 2011 döneminde hizmetlerde 56 binlik ve tarımda 40 binlik artışların sanayi ve inşaattaki istihdam kayıplarının işsizlik üzerindeki olumsuz etkilerini bir miktar telafi ettiği de ortadadır.''

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-ve-sanayide-ciddi-istihdam-kayiplari-_90438.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!