Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Bankalar Vadeyi Uzatıyor Ama...

İnşaatçılar Bankalarla Faiz Pazarlığa Oturdu

İnşaatçılar bankalarla faiz pazarlığa oturdu

Referans Gazetesi
2 İnşaatçılar Bankalarla Faiz Pazarlığa Oturdu

onut kredisi faizlerini yükselten bankalar, özel protokollerle kredilendirdiği konut projelerine yönelik de faiz artırımına gitti. Oluşan piyasa şartlarında müşterilerini mağdur etmek istemeyen konut yapımcıları, bankalarla sıkı bir pazarlığa girişti. Bankaların yurtdışı piyasalardaki hareketlilik nedeniyle konut kredisi faizlerini geçen hafta yaklaşık 0.20 puan artırarak ortalama 1.20'ye yükseltmesi, özel protokollerle kredilendirilen konut projelerine de yansıdı.

Son birkaç gündür, müşterilerine bankanın ilettiği yeni faiz oranlarını sunmaya başlayan konut yapımcıları, bir yandan da "daha uygun faiz" için bankalarla pazarlık masasına oturdu. Yeni projelerinde müşteriyi mağdur etmeyecek çözümler bulmayı amaçlayan şirketler, faizi piyasa ortalamasının altında tutmayı hedefliyor. Bazı konut yapımcıları, şimdilik faizleri belli bir tarihe kadar sabitleme yoluna giderken bazıları da faiz farkını kendisi üstlenmeye hazırlanıyor.

Konut projeleri kredi faizleri yüzde 1.06 ile yüzde 1.19 arasında değişiyor. Faizler Özsaya Grubu'nun Avrupa Konutları'nda yüzde 1.18'e, Saros İnşaat'ın Zeytinsuyu Tepesi Evleri'nde 1.19'a, Tepe İnşaat'ın Narcity projesinde 1.17'ye yükseldi.

Kiptaş Yeşil Vadi'de faizi sabitledi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kiptaş, Ümraniye'de yaptığı Yeşil Vadi adlı lüks projesinde yüzde 0.80 olan faiz seviyesini 31 Mayıs'a kadar sabitledi. Kiptaş Genel Müdür Yardımcısı Eyyüp Karahan, faiz seviyesini bu oranda tutmak istemeyen bankalarla pazarlık yapıldığını, yeni faizin haziran ayında bir protokolle belirleneceğini söyledi. Karahan, yeni projelerde eski faiz oranını korumanın mümkün olamayacağını belirtti. Şirket orta gelir grubu için başladığı Esenyurt Konutları'nın 3. etabına yakında başlayacak. Bu etapta büyüklükleri 75 metrekareden 126 metrekareye kadar değişen bin 300 dairenin daha yapılacağı belirtildi. Esenyurt Konutları'nın önceki etaplarında yüzde 0.67 ile piyasanın en düşük faizi uygulanmıştı.

Saros yeni kampanya hazırlıyor
Kumburgaz'da çelik ev tekniği ile yaptığı Zeytinsuyu Tepesi Evleri'ni dolar üzerinden fiyatlandıran Saros İnşaat, fiyatlarında herhangi bir artış yapmadı. Ama 4 ve 5. etapları yapılmakta olan evleri YTL bazlı kredi ile alacak olanların maliyeti yüzde 1.07'den yüzde 1.19'a çıktı. Saros İnşaat Genel Koordinatörü Emin Armağan, değişen faiz oranları sebebiyle sıkıntı yaşayan müşterilere ödeme kolaylığı sağlamak amacı ile birkaç gün içinde bir kampanya başlatacaklarını söyledi.

Armağan'ın verdiği bilgiye göre şirket faiz farklarını müşteriye yansıtmamak için bankalarla bu konuda yaptığı görüşmelerini sonuçlandırmak üzere. Bu anlaşmanın gerçekleşmesi halinde şirket kendi imkânlarını kullanarak faiz farklarını karşılamaya çalışacak. Armağan, "Faizlerdeki 0.12 puanlık artış, 100 bin YTL kredi kullanan müşteriye 10 yıl vadede 10 bin YTL'lik ilave bir maliyet getirdi. Biz bu maliyetin hepsini karşılayabileceğimize inanırsak, projenin yeni etaplarıyla ilgili kampanyamızda müşterilerimize 'Buyrun gelin, bizde eski faizler geçerli' diyeceğiz" dedi.

Avrupa Konutları'nı inşa eden Özsaya İnşaat'ın Pazarlama Müdürü Yurdanur Koçal ise bankalarla faiz oranları konusunda görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Gelecek hafta protokollerin gözden geçirileceğini anlatan Koçal, amaçlarının yüzde 1.18'in altında faiz imkânı yaratmak olduğunu belirtti.

Büyüklere esnek mi davranılıyor?
Esenyurt'ta PAM İnşaat tarafından yapılan Korubahçe Konutları 1.07, Soyak'ın Halkalı'daki Olympiakent, İzmir'deki Mavişehir projesinde 1.06, İnanlar İnşaat'ın Terrace Fulya projesinde yüzde 1.08, Sur Yapı'nın Ümraniye'deki Dorepark ve Selvievleri ile Çekmeköy'deki Villa Sera ve Greenium Konakları'nda yüzde 1.07'lik faiz oranları şimdilik geçerliliğini koruyor. Bankaların çok müşteri getirebilen şirketlere esnek davrandığını belirten Sur Yapı yetkilileri, "Normal inşaat şirketleri haftada bir müşteri getiriyorsa biz 10-15 müşteri getiriyoruz. Dolayısıyla onlar da faizi bizlere fazla yansıtmıyorlar" dedi.

İnşaatçılar, gerekirse artan faizlerin ek maliyetini kendileri karşılayacak
Bankaların konut faizlerini artırması, inşaat firmalarını yatırımlara olan ilgiyi korumak için yeni arayışlara itti. Müşterilerini mağdur etmek istemeyen kimi firmalar, faiz farkını üstlenmeyi planlıyor.

Faizler satışları şimdilik etkilemedi
Faiz ve döviz hareketlerinin konut fiyatlarını düşürdüğü ve satışları azalttığı görüşünü kabul etmiyor. Garanti Koza Genel Müdürü Murat Binak, “Bu tip etkiler, kısa vadeli olarak piyasayı etkilemez. Konut hareketleri arzı ve talebi çok daha uzun soluklu gelişir. Ama Türkiye'de uzun vadeli bir konut talebi olduğu kesin. Deprem ve İstanbul'daki nüfus artışı gibi nedenlerden ötürü önemli bir açık var. Şu anda dolar ya da faiz hareketinden dolayı bir sorun görmüyorum" dedi. Century21'den Arzu Genç son bir kaç aydır 2005'e göre bir durağanlık olduğunu belirterek “Ama bu mevsimsel. Dövizdeki değişikliğin hemen fiyatlara yansıması mümkün değil" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaatcilar-bankalarla-faiz-pazarliga-oturdu_45886.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • yunus karakoç ve halis karakoç'u tebrik ederiz tüm esenyurt halkı olarak kutluyoruz esenyurt çok gelişmiş onların sayesinde esenyurt il olmuştur.Bundan sonraki atacakları her adım esenyurt için olacaktır YANITLA
  • koçay inşaat esenyurdun gelişmesinde çok faydalı olmuştur, olacaktır. halis ve yunus karakoç'u tebrik ederim; başarılarından dolayı, yaptıgı konutlardan dolayı ve ilçemizin güzel görünmesindeki katkılarından dolayı. teşekkür ederiz YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!