Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İnşaatın Harcına Sanat Karıştı

İstanbul’da yaptıkları binalar ile farklılık peşine düşen inşaat firmaları sonunda sanatı da keşfetti. Bir yandan binaların tasarım aşamasında farklı ve dünyaca ünlü mimarlar ile aynı masa etrafında toplanmaya çalışılırken, bir yandan da Dumankaya Modern, Göktürk Country ve Rixos Residences gibi projelerle sanatla iç içe projeler yaratılmaya

Milliyet Gazetesi
İnşaatın Harcına Sanat Karıştı

İstanbul’da yaptıkları binalar ile farklılık peşine düşen inşaat firmaları sonunda sanatı da keşfetti. Bir yandan binaların tasarım aşamasında farklı ve dünyaca ünlü mimarlar ile aynı masa etrafında toplanmaya çalışılırken, bir yandan da Dumankaya Modern, Göktürk Country ve Rixos Residences gibi projelerle sanatla iç içe projeler yaratılmaya çalışılıyor.

Dumankaya Modern Heykeltıraş ile çalıştı

Dumankaya Modern’in tasarım aşamasında sanaçılarla birlikte çalıştı. Heykeltıraş Mehmet Aksoy, mimar Bünyamin Derman, iç mimar Atilla Kuzu, peyzaj mimarı Başak Taş ve ışık tasarımcısı Nergiz Arifoğlu ile birlikte çalışıldı. Dumankaya, inşaatı sanat ile birleştiren ve gündelik hayata katan ilk firma olarak nitelendiriliyor. Heykeltıraş Mehmet Aksoy, heykelleriyle sanatını kattığı bu çalışma için “Çocuklar heykelle büyüsün, hatıralarında heykel olsun istedim. Heykel, hiç de soyut bir çalışma değildir. Hayatın tam kalbindedir, içindedir. Dumankaya Modern’de heykel sanatının günlük yaşama damgasını vuruyor. Çocuklar heykelle büyüyor” diyor.

Projenin mimarı Bünyamin Derman, sanatı, sıra dışı çizgiler, meydan ve avlularla da projeye taşıdıklarını belirtirken, iç mimar Atilla Kuzu, mekan ve eşya arasında dinamik ilişkiler bütünü kurmak istediklerini söylüyor. Peyzaj mimarı Başak Taş ise peyzajı kat kat yükselttiklerini ve boyutlandırdıklarını ifade ederken, ışık tasarımcısı Nergiz Arifoğlu da ışık tasarımını ve beyazı hayatın doğal bir uzantısı olarak ele aldıklarını söylüyor.

Dumankaya Modern, Bahçeşehir Esenyurt’ta 22 dönümde 10 ve 13 katlar arasında değişen altı blok olarak tasarlanan bir proje. 716 dairenin yer aldığı proje, bloklar arasında gizlenen avlular ve her katı farklı tasarıma sahip bloklarıyla şaşırtıcı bir mimariye sahip.

Rixos Residences Bomonty

Resim ile mimarlığı bir araya getirdi

Rixos Residences Bomonty, sanat açılımına katılan isimlerden. Resim ve mimarlık sanatlarını, Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Eren Eyüboğlu’nun eserlerinin yer aldığı resim sergisiyle buluşturan Rixos’un bu sergisinin açılışı sırasında aralarında ünlü işadamlarının da yer aldığı 1.000 kadar davetli, örnek daireleri yakından inceleme fırsatı buldu. Bu arada sergide Bedri Rahmi’nin okuldan birincilikle mezun olmasını sağlayan ‘Hamam’ın yanı sıra ‘Gelin’, ‘Kız Kaçırma’ ve gene sanatçının otoportresinin de yer aldığı ve değerleri 1 milyon TL’ye yaklaşan eserler bulunuyor.

İnşaatına Ağustos 2009’da başlanan ve şu anda 33. kata ulaşılan Rixos, sekiz dönüm bahçesi olan tek rezidans olarak nitelendiriliyor. Yapımcı firmalar, İpek İnşaat ve Çakırkaya Yapı’nın Koordinatörü Yakup Eyüboğlu, 42 katlı bir kule olarak tasarlanan Rixos Residences Bomonty’de 308 modüler süit ve altı adet de penthouse bulunduğunu belirtti. Projede değişik katlarda sekiz kat bahçesi ve açık bahçeler de bulunuyor.Göktürk Country Life

Satış konseptini sanat üzerine kurdu

Satış konseptini sanat ve sergiler üzerine kuran Göktürk Country Life’ta satış ofisine gelenleri bir sürpriz bekliyor. Göktürk Country Life konutları hakkında bilgi almak isteyenleri ofiste bir sanat sergisi karşılıyor. Pg Art Gallery’nin burada ressam Mithat Şen ile başlayan ilk sergisi hakkında konuşan Satış ve Pazarlama Müdürü Mehmet Turanlı, serginin,  projenin doğasını ve anlamını çok daha iyi anlattığını dile getirdi. Turanlı, “Bu lokasyonda eskiden bir fabrika vardı, şimdi o fabrika yıkıldı ve yerine yepyeni bir proje yapılıyor. Proje aslında ne konut ne de ticari bir gayrimenkul projesi. Burası aslında bir yaşam projesi. Çünkü temeli atılıyor, hızla yükseliyor ve hayatı yaşadığımızı hissettiriyor” dedi. Keleşoğlu Yapı’nın hayat verdiği proje 277 rezidans, 50 mağaza ve 29 ofisten oluşuyor. Üstü cam tonozlu fuayesiyle de dikkat çeken projenin dikkat çeken bir diğer özelliği de 2 bin metrekarelik spor ve sağlık merkezi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaatin-harcina-sanat-karisti_80251.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!