Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İnşaatında Antik Mezarlara Rastlanan AVM Projesi Daraltılacak

Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nda görüşülen eski Minicity arazisine yapılacak olan AVM projesinin inşaat alanının daraltılacağı öğrenildi.

yapi.com.tr
1 İnşaatında Antik Mezarlara Rastlanan AVM Projesi Daraltılacak

Önceki yıllarda yüklenici firmalara verilen projelerle Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin zarara uğratıldığı iddialarıyla defalarca gündeme gelen Konyaaltı’ndaki eski Minicity arazisi, AVM inşaatı sırasında antik çağ mezarlarına rastlanmasıyla başlatılan arkeolojik sondaj ve kurtarma kazılarından sonra gündeme alındığı Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu toplantısında görüşüldü.

Gazete Duvar'dan Ceren Deniz'in haberine göre; Antalya Müzesi denetiminde yapılan arkeolojik kazılarda, 6-8. yüzyıllara tarihlenen 20 civarında üstü kiremit kaplı mezarın ve sikkelerin ortaya çıkması üzerine, alana yapılacak ‘Akdeniz Atatürk Kültür Sanat Eğlence Yaşam ve Alışveriş Merkezi’ projesi ile ilgili tartışmalar alevlendi.

Alanın durumu ve koruma statüsünün belirlenmesi için Antalya Müzesi tarafından hazırlanan rapor, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na ulaştırıldı. İnşaat sahasından çıkan antik kalıntılardan sonra AVM projesinin devam edip etmeyeceği tartışılırken, Koruma Kurulu toplantısında AVM inşaatına, bölgedeki arkeolojik varlıkları dışarıda tutacak şekilde, alanın küçültülerek onay verilmesi görüşüldü. AVM planı için hazırlanan önceki projenin, antik çağ mezarlarının bulunduğu bölgeyi kapsamayacak şekilde daraltılarak yenileneceği öğrenildi.

Antik buluntularla nekropol olduğu anlaşılan alana AVM yapma projesinin durdurulmasını isteyen Antalya Kent Konseyi, sürecin takipçisi olacaklarını açıkladı. Konseyin İmar ve Planlama Çalışma Grubu’nun antik mezarlara rastlanılan alandaki inşaat çalışmaların acilen durdurulması çağrısıyla yaptığı açıklamada, arkeolojik kalıntı yayılım alanının doğru tespiti, tescil ve koruma kararları sürecinin şaibelere yol açmayacak şekilde doğru işletilmesinin yasal zorunluluk olduğuna vurgu yapıldı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaatinda-antik-mezarlara-rastlanan-avm-projesi-daraltilacak_199322.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Bu alanla ilgili ilk Resmi Bilirkişi Raporundaki Arkeolog görüşü dikkate alınmalıdır. Alan aynı zamanda hem zoolojik açıdan hem de botanik açıdan endemik türlerin bulunduğu bir alandır. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!