Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnşaatlar Hepimizin Can Güvenliğini Tehdit Ediyor

Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde bu ay, inşaatlar ve inşaat kamyonları nedeniyle yaşanan işçi ve yaya ölümlerine dikkat çekildi. Yalnızca İstanbul Kadıköy’de bu yıl 5 yaya, alan güvenliği sağlanmayan inşaatlar nedeniyle yaşamını yitirdi.

yapi.com.tr
İnşaatlar Hepimizin Can Güvenliğini Tehdit Ediyor

İş cinayetlerinden hayatını kaybeden işçilerin yakınları, dün 56’ncı kez Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde bir araya geldi. İstanbul Galatasaray Lisesi önünde tutulan bu ayki nöbette, güvenlik önlemi alınmayan inşaatlar ve inşaat kamyonları nedeniyle yaşanan işçi ve yaya ölümlerine dikkat çekildi.

Hem işçiler hem yayalar ölüyor

Birgün Gazetesi'nin haberine göre, Adalet Arayan İşçi Aileleri adına basın açıklamasını, Davutpaşa patlamasında eşini kaybeden İdris Çabuk okudu. İSİG Meclisi’nin verilerine göre, bu yılın ilk 10 ayında en az 1596 işçinin hayatını kaybettiğini belirten Çabuk, iş cinayetlerinin en çok yaşandığı işyerlerinin başında inşaatların geldiğine dikkat çekti. İnşaatların yalnızca işçilerin değil, yayaların da can güvenliğini tehdit ettiğini vurgulayan Çabuk, “Yayalar; inşaatlardan yollara, kaldırımlara, taşıtların üzerine düşen malzemeler, yarım bırakılan binalarda göçük, hafriyat kamyonlarının çarpması vb. nedenlerle hayatını kaybetme tehlikesi altında yaşıyor” dedi.

İstanbul Kadıköy’de 12 Mayıs’ta Şule İdil Dere (23) adlı üniversite öğrencisinin parkta yürüyüş yaparken geri geri gelen bir hafriyat kamyonunun çarpması sonucu yaşamını yitirdiğini hatırlatan Çabuk, bu yıl sadece Kadıköy ilçesinde 5 yayanın, alan güvenliği sağlanmayan inşaatlar nedeniyle hayatını kaybettiğini ifade etti.

Vicdansızlığın geldiği son nokta

Eroğlu İnşaat’a ait Skyland İstanbul projesinde çalışırken 27 Eylül’de hayatını kaybeden Veysel Karani Keleşoğlu’nun (21) ölümüne de değinen Çabuk, Keleşoğlu’nun cansız bedeninin 1,5 gün sonra inşaat sahasının 1,5 kilometre ilerisinde moloz yığınlarının içinde bulunduğunu hatırlattı. Çabuk, bu durumu ‘vicdansızlığın geldiği son nokta’ olarak nitelendirdi.

Nöbete katılan Şule İdil Dere’nin babası Berdan Dere de kızının ölümüyle ilgili henüz dava açılmadığına dikkat çekerek, tüm yurttaşlara iş cinayetleri konusunda duyarlı olma çağrısında bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaatlar-hepimizin-can-guvenligini-tehdit-ediyor_151745.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!