Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnşaatlarda Standartlara Uygun Olmayan Demir Kullanılıyor

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Başkanı Sadi Sürenkök, son dönemlerde inşaatlarda standartlara uygun olmayan demir kullanıldığının görül

Zamanb>İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Başkanı Sadi Sürenkök, son dönemlerde inşaatlarda standartlara uygun olmayan demir kullanıldığının görüldüğünü belirterek demir üretimi yapan haddehanelerde yeteri kadar denetim yapılmadığını iddia etti.

İMO Adana Şube Başkanı Sadi Sürenkök düzenlediği basın toplantısında üretilen standart dışı demirlerin inşaatlarda kullanılması sonucu ortaya çıkacak felaketle ilgili bilgi verdi. Aşırı kar hırsı, denetimsizlik, bilinçsiz tüketim ve ihmalin birleşmesinden felaketlerin ortaya çıktığını kaydeden Sürenkök, inşaatlarda kullanılan demirlerin bir bölümünün standartlarda belirtilen akma ve çekme mukavemetine sahip olmadığının yapılan deneylerle tesbit edildiğini söyledi. Standartlara uygun olmayan demirlerin imha edilmesi gerektiğini ancak uygulamada imha edildiğinin görülmediğini vurgulayan Sürenkök, “Gerek standartlara uygunluğu denetlemek durumunda olan kurumların yetersizliği ve gerekse bu malzemeleri kullanmakta olan tüketicilerde yeterli kalite bilinci olmamasından dolayı ülkemizde yapılmakta olan yapıların yüzde 70’i belirlenen standartlara uygun olarak yapılmamaktadır. Bu saptamaya en güzel örnek 1998 Ceyhan ile 1999 Marmara depremleridir” dedi.

İskenderun Demir Çelik fabrikasının civarında üretim yapan haddehanelerden alınan 50 demir örneğinin İSDEMİR ve KOSGEB laboratuvarlarında deneye tabi tutulduğunu ve 50 örnekten yüzde 89’unun standarta uygun, yüzde 10’unun standart dışı olduğunun tesbit edildiğini dile getiren Sürenkök, üretim aşamasında yeteri kadar denetim yapılmadığını, denetimin kimin yapacağı konusunda yetkili ve sorumlu kargaşası yaşandığını ifade etti. 4708 Sayılı Yapı Denetim Yasası’nın da sorunları çözmediğini belirten Sürenkök sözlerini şöyle tamamladı:“ Tüm hasaplamaları TSE’nin belirlediği normlara uygun malzeme kullanılacağı varsayılarak yapılan inşaatlarda kalitesiz malzeme kullanılması, can ve mal güvenliği açısından çok büyük tehlike oluşturmaktadır. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile diğer yetkilileri denetimi yeteri kadar yapmaya davet ediyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaatlarda-standartlara-uygun-olmayan-demir-kullaniliyor_5364.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!