Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnşaatta 6 Aydır Yaprak Kımıldamıyor, Çimentocu Stoğu İhracatla Eritiyor

Oyak Otomotiv ve Çimento Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Celal Çağlar, çimento fabrikalarına taliplilerin olduğunu, ancak satmayı düşünmediklerini belirterek, "Onu sattık, bunu sattık, her tarafımızdan para fışkırıyor. Çimento fabrikalarını satmıyoruz. Şu anda herhangi bir şirketimizi satmak için bir sebebimiz yok" dedi. Doğuya doğru gidildiğinde iş

Referans Gazetesi
İnşaatta 6 Aydır Yaprak Kımıldamıyor, Çimentocu Stoğu İhracatla Eritiyor

Oyak Otomotiv ve Çimento Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Celal Çağlar, çimento fabrikalarına taliplilerin olduğunu, ancak satmayı düşünmediklerini belirterek, "Onu sattık, bunu sattık, her tarafımızdan para fışkırıyor. Çimento fabrikalarını satmıyoruz. Şu anda herhangi bir şirketimizi satmak için bir sebebimiz yok" dedi. Doğuya doğru gidildiğinde iş yapmanın zor olduğunu kaydeden Çağlar, şirket satın alma konusunda yönlerinin Batı'ya dönük olduğunu söyledi.

Oyak, Mardin Çimento'nun 2. klinker üretim hattını önceki gün hizmete açtı. 45 milyon euroya mal olan yeni tesis 12 ay gibi rekor sürede tamamlandı. Hizmete alınan tesis sayesinde toplam klinker üretim kapasitesi 2 milyon tona, çimento kapasitesi de 3 milyon tona çıktı.

Ciro artıyor, kârlılık aynı kalacak

492 kişiye istihdam sağlayan fabrikanın açılışı öncesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Celal Çağlar, Batı'ya doğru ve Akdeniz'in üzerinde şirket satın alma tekliflerinin yönetim kurulunca benimsenebileceğini vurgulayarak, "Maalesef şu anda böyle bir teklifimiz yok. Beton tesisleriyle ilgili bazı teklifler var. Bunları inceliyoruz" diye konuştu.

Bu yıl Oyak Çimento'nun 9 milyon ton satış içinde 2,5 milyon tona yaklaşan ihracat hedefi olduğunu kaydeden Çağlar, bunun yarısının Ünye ve Bolu'dan Rusya'ya, Adana ve Mardin'den ise Suriye ve Ortadoğu'ya yapılacağını anlattı. Çağlar, 4 fabrikada da stok bulunmadığını, ciroda ilk 4 ayda geçen yıla göre yüzde 24 artış olduğunu ifade etti. Mısır ve Hindistan'ın ihracat yasağı koyması, Rusya'nın da Soçi'deki olimpiyatlar nedeniyle artan talebi nedeniyle temmuz ayına kadar tüm satışları yaptıkları bilgisini veren Çağlar, "Ciroda yıl sonunda yüzde 50 artış bekliyoruz. Ancak enerjide artan maliyetler nedeniyle kârlılık açısından maalesef geçen yıl ile başa baş gidiyoruz. Artı eksi yüzde 5 olabilir" diye konuştu.

2007 ocak ayından bugüne kadar petrolün 135 dolara, petrokokun 200 dolara, kömürün de 150-160 dolara çıktığına dikkat çeken Çağlar, "Maliyetlerimiz içinde enerjinin payı yüzde 40. Maliyet enflasyonuyla baş etmek için kapasiteyi artırdık. Satış fiyatlarıyla oynayamadığımız için verimlilik artışı yaptık. Kârlılıktan feda ediyoruz" dedi

Curuflu çimento üreteceğiz

Celal Çağlar, bu yıl 3 büyük proje gerçekleştireceklerini, çevreye daha saygılı bir ürün olan curuflu çimento üreteceklerini belirtti. İsdemir ve Erdemir'de birer milyon ton kapasiteli yeni çimento fabrikası kurdukları bilgisini veren Çağlar, 2 fabrikanın maliyetinin 60 milyon euro olacağını açıkladı. Çağlar, fabrikaların 2009'da devreye gireceğini söyledi.

Curuf üretilirken ortaya karbondioksit çıktığı için çimento üretiminde ikinci kez karbondioksit oluşmadığını anlatan Çağlar, bu nedenle katkılı çimentonun çevreci olduğunu ifade etti. Çağlar, üçüncü yatırımlarının ise Adana tesislerinde ekim ayında devreye girecek olan 15 milyon euroluk süper beyaz çimento üretimi olduğunu açıkladı.

Grubun kağıt tesisi OYKA'nın ise 70 bin ton çimento torbası ürettiğini, bunun 20 bin tonunun ihraç edildiğini ifade eden Çağlar, temmuz ayında Çaycuma'da yeni bir fabrika açacaklarını da dile getirdi.

Erdemir'e erken ödeme yok

Oyak Otomotiv ve Çimento Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Celal Çağlar, Erdemir'i alırken 3 yıl geri ödemesiz, 10 yıl vadeli kredi aldıklarını, erken ödeme düşünmediklerini söyledi. Çağlar, "Çelik fiyatları bu kadar rekora giderken sadece grup şirketleri değil, o şirketler bile parayı ödeyebilecek durumdayken, şimdi niye ödeyelim?" diye konuştu.

Kendileriyle ilgili "imtiyazlı holding" tartışmalarına da değinen Oyak Otomotiv ve Çimento Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Celal Çağlar, şöyle konuştu: "Allah aşkına birisi çıksın, ne imtiyazımız olduğunu söylesin. Bir imtiyazımız var da kullanmıyor muyuz. Herhangi bir imtiyazımız olduğunu ispatlayana nerede isterse yemek ısmarlayacağım."

İnşaatta 2 yıl yaprak kıpırdamaz

Oyak İnşaat ile ilgili bilgi veren Oyak Otomotiv ve Çimento Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Celal Çağlar, sektörde 6 aydır yaprak kıpırdamadığını, önümüzdeki 2 yılda da durgunluğun devam edeceğini söyledi. Çağlar, Ankara Zirvekent'te kendi üyelerine bin konut yaptıklarını, son yapılan 200 konutun 8-10 tanesi dışında hepsinin satıldığını kaydetti. Ankara ve İzmir'de yeni inşaatlar için yer belirlediklerini anlatan Çağlar, "Ankara Eryaman'da büyük bir arazimiz var. Orada konut ve alışveriş projesi düşünüyoruz. Buraya sivilleri de alabiliriz" dedi.

OYAK 22 milyar YTL'ye hükmediyor

Oyak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Türker, Oyak'ın 2007 yılı bitiminde 7.7 milyar YTL'lik öz varlığıyla en az 22 milyar YTL'lik bir sermayeye hükmetmektiğini söyledi. Mardin Çimento'nun öneminin 6 senede yapılan fabrikaya 12 ay gibi kısa sürede onun hacmi kadar bir yatırım eklemeleri olduğunu anlatan Türker, OYAK'ın 2008 yılında Türkiye'de en az 3 milyar dolarlık bir yatırım gerçekleştireceği bilgisini verdi. Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar ise çimento fabrikasının ikinci bandının Irak ve Suriye'ye ihracatın yüzde 80'ini karşılayacağını söyledi. Mardin Çimento Genel Müdürü Önal Öner, şirketlerinin, 2003 yılında Forbes dergisi tarafından ABD dışındaki en iyi 100 şirket arasında gösterildiğini hatırlattı. Öner, Türkiye'de de 4 şirketten biri olduğunu ifade ederek, 2004 sonuçlarına göre de Asya, Pasifik ve Avrupa'da en iyi 100 şirket araştırmasında Türkiye'den yalnız Mardin çimentonun yer aldığını ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaatta-6-aydir-yaprak-kimildamiyor-cimentocu-stogu-ihracatla-eritiyor_61933.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!