Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''İnsan ve Çevre Sağlığı Açısından Herhangi bir Risk Söz Konusu Değildir''

Eti Gümüş A.Ş.'ye ait Kütahya'da gümüş üretilip işlenen tesiste siyanürlü su bulunan barajındaki yıkılmanın kontrol altına alındığı, bu nedenle alıcı ortama herhangi bir atık su taşmadığı, dolayısıyla insan ve çevre sağlığı açısından herhangi bir riskin bulunmadığı bildirildi.

yapi.com.tr / AA
1 ''İnsan ve Çevre Sağlığı Açısından Herhangi bir Risk Söz Konusu Değildir''

Eti Gümüş A.Ş.'ye ait Kütahya'da gümüş üretilip işlenen tesiste siyanürlü su bulunan barajındaki yıkılmanın kontrol altına alındığı, bu nedenle alıcı ortama herhangi bir atık su taşmadığı, dolayısıyla insan ve çevre sağlığı açısından herhangi bir riskin bulunmadığı bildirildi.

Yıldızlar SSS Holding'in iştiraklerinden Eti Gümüş A.Ş.'den yapılan yazılı açıklamada, Kütahya'nın Tavşanlı İlçesi hudutlarında bulunan gümüş tesislerinde 7 Mayıs 2011 tarihinde saat 15.30 civarında 5 havuzdan oluşan atık barajının 2 ve 3 numaralı havuz arasındaki setin bir kısmının yıkıldığı hatırlatıldı.

Olay üzerine şirket tarafından duruma derhal müdahale edildiği ve üretim durdurularak konunun acilen yetkili makamlara bildirildiği belirtilen açıklamada, Çevre ve Orman Bakanlığı ekipleri tarafından da olay yerinde gerekli inceleme ve araştırmaların yapıldığı bildirildi.

Açıklamada, 8 Mayıs 2011 tarihi itibariyle atık depolama tesisinden alıcı ortama herhangi bir atık suyun taşmadığından insan ve çevre sağlığı açısından risk bulunmadığı vurgulanarak, şöyle denildi;

''Kısa ve uzun dönem alınması gereken teknik tedbirlere ilişkin hususlar tespit edilmiş ve konuya ilişkin hazırlanan tespit tutanağı ilgili resmi makam temsilcilerinden oluşan komisyonca ortaklaşa imza altına alınmıştır. Şirketimiz Eti Gümüş A.Ş.'ye ait izabe tesislerimizin 2 ve 3 numaralı havuzu arasındaki sette meydana gelen yıkılma nedeniyle çevre ve insan sağlığı açısından tehlike arz edecek herhangi bir risk söz konusu değildir.

Atı barajında bulunan 2 numaralı havuz ile 3 numaralı havuz arasındaki yıkılmanın neticesinde dışarıya siyanürlü su sızmasının söz konusu olmadığı, olaydan 24 saat içerisinde yeraltı ve yerüstü su numuneleri alınarak tüm tahlillerin yapıldığı ve yapılan tahliller sonucunda dışarıya siyanürlü su sızdığına ilişkin herhangi bir hususun tespit edilmediği görülmüştür.''

Olayla ilgili olarak şirket ve resmi makam yetkilileri tarafından her türlü tedbirin aldığı vurgulanan açıklamada, havuzda meydana gelen yıkılma sonucunda bundan sonra herhangi bir riskin oluşmaması için yedek havuzların devreye sokulduğu, ayrıca ileride doğması muhtemel risklere karşı tüm tedbirlerin alınarak uygulamaya konduğu bildirildi.

Fabrikada çalışan işçilerin bu konuda endişe etmelerini gerektirecek bir durumun söz konusu olmadığı ifade edilen açıklamada, ''Şu bilinmelidir ki biz Eti Gümüş A.Ş. olarak bugüne kadar insan sağlığına ve çevreye duyarlı olduk. Bundan sonra da duyarlı olmaya devam edeceğiz'' denildi.

Açıklamada, son iki yılda tümüyle yenilenen tesisinin 1987 yılından beri Türkiye'nin en büyük gümüş üreten tesisi olduğu ve tesisinin Türkiye'nin gümüş ihtiyacının tamamını karşıladığı da kaydedildi.

ETİKETLER: firma çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/insan-ve-cevre-sagligi-acisindan-herhangi-bir-risk-soz-konusu-degildir_87268.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Bunun hesabı Müteahhit'e sorulmayacak mı? Savcılar nerelerdesiniz ?... YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!