Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnsanlığın Ortak Tarihî Mirası Edirne'de Ele Alındı

Edirne Belediyesi tarafından organize edilen UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne Dünya Mirası Adayı Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi Tanıtımı, ICOMOS (Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi) Uluslararası Sempozyumu, Akdeniz Dünya Mirası Kentlerinde Yönetim Planı Yaklaşımları ve ICOMOS-CIVVIH Akdeniz Bölgesi Yönetim Kurulu konferansı dün sona

Zaman Gazetesi
İnsanlığın Ortak Tarihî Mirası Edirne'de Ele Alındı

Edirne Belediyesi tarafından organize edilen UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne Dünya Mirası Adayı Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi Tanıtımı, ICOMOS (Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi) Uluslararası Sempozyumu, Akdeniz Dünya Mirası Kentlerinde Yönetim Planı Yaklaşımları ve ICOMOS-CIVVIH Akdeniz Bölgesi Yönetim Kurulu konferansı dün sona erdi.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO)'nda düzenlenen konferansın ikinci gününde Rusya'dan Vladimir Krogius, Sochi kentindeki tarihi yapılarla ilgili bilgi verdi. Sochi kentinin tarihi yapısı ve doğal zenginlikleriyle ünlü bir şehir olduğunu anlatan Krogius, kentteki tarihi yapıları korumak için çeşitli planlar hazırladıklarını belirtti.

Daha sonra İsrail'den gelen Giora Solar, tarihi yapıların korunması ve yönetim planları konusunda katılımcılara bilgiler verdi. Yönetim planlarının amacının kültürel binaları ve değerleri korumak olduğunu kaydeden Giora Solar, yönetim planının bir şemsiye gibi olduğunu ve birçok planı içerisinde barındırdığını ifade etti. İsrail'in başkenti Tel Aviv'de de birçok tarihi yapı bulunduğunu anlatan Solar, tarihi yapıların korunması için çeşitli çalışmaların yapıldığını kaydetti.

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Namık Kemal Döleneken ise iki gün süren toplantının önemine vurgu yaparak, bu toplantıda insanlığın ortak mirasının konuşulduğunu ifade etti. Yoğun programlarına rağmen Türkiye'den ve Avrupa'nın değişik ülkelerinden gelen uzmanlara teşekkür eden Döleneken, her bireyden öğreneceği şeylerin olduğuna vurgu yaptı. Döleneken, ayrıca toplantının bu yola girecek şehirlere bir ışık tutmasını temenni etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insanligin-ortak-tarihi-mirasi-edirnede-ele-alindi_74446.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!