Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İpragaz Büyümede Temkinli Gidiyor

LPG pazarında ikinci olduklarını söyleyen İpragaz Genel Müdürü Selim Şiper, sektörde yaşanan daralma nedeniyle temkinli olduklarını belirtti.

Dünyab>LPG pazarında ikinci olduklarını söyleyen İpragaz Genel Müdürü Selim Şiper, sektörde yaşanan daralma nedeniyle temkinli olduklarını belirtti.

Şiper, LPG sektöründe bu yıl yüzde 5'lik bir daralma beklendiğini kaydederek, "Daralan bir pazarda maceracı taktiklere başvurmak pahalıya mal olan hatalardır. Biz temkinli bir şirketiz" diye konuştu.
Pazarın daralmasıyla İpragaz'ın hacminin de benzer oranda düştüğünü kaydeden Şiper, cirolarının ise satılan malın değerinin yükselmesi ile aynı kaldığını belirtti. Geçen yıl 380 milyon dolar olan cirolarının, bu yıl da aynı olmasını beklediklerini ifade eden Şiper, "LPG yatırım yoğun bir sektör. Her yıl tüplere, tanklara, tesislere 40 milyon dolar yatırım yapıyoruz. Bunun dışında stoklama kapasitemizi artırmak için projelerimiz var. Bunların yanısıra tonajdan kaybederken mali yapımızı kompanse etmek için kendi iç etkinlerimizi arttırıyoruz" dedi.

Türkiye'de LPG sektöründe faaliyet gösteren 53 firma içinde yüzde 20 pazar payı ile ikinci olduklarını belirten Şiper, İpragaz'ın, 2 bin bayisi, 17 adet dolum tesisi, 3 adet stoklama terminali ile 100 bin metreküp stoklama hacmi ve 14 deposu bulunduğunu kaydetti. Şiper, İpragaz'ın ayrıca, 6.5 milyon tonla dünyanın en büyük LPG operasyonuna sahip SHV Holding'in bir üyesi olduğunu belirterek,"SHV'nin, 38 ülkede faaliyet gösteren 44 şirketi bulunuyor. İpragaz ise grup içerisinde ilk beşte yeralıyor" şeklinde konuştu.

Vergi eleştirisi

Doğalgaz kullanımın cazip hale getirilmesi amacıyla, üzerindeki vergilerin düşük tutulmasının LPG kullanıcıları açısından haksız bir vergilendirmeye neden olduğuna işaret eden Şiper, bu konudaki uygulamaları da eleştirdi.

Türkiye'nin heryerine doğalgaz götürmenin büyük bir yatırım gerektirdiğini kaydeden Şiper, deprem ülkelerinde ise enerji depolama ve iletim sistemlerinin birbirinden ayrı olması gerektiğine dikkat çekti.

Doğalgaz kullanımının artmasının LPG pazarını küçültmesini, devletin enerji fiyat politikalarına bağlayan Şiper, doğalgazın tamamen LPG'nin yerini alamayacağını da ifade etti. Şiper, LPG tüketiminde en büyük daralmanın yüzde 25 ile endüstriyel kuruluşlarda kullanılan dökmegazda yaşandığını belirterek, doğalgazın sanayideki kulanımının artmasının buna neden olduğunu kaydetti.

Şiper, LPG sektöründe bu yıl yüzde 5'lik bir daralma beklendiğini de kaydederek, "Pazardaki paralel gelişmelere göre hareket ediyoruz. Daralan bir pazarda maceracı taktiklere başvurmak pahalıya mal olan hatalardır. Biz temkinli bir şirketiz" diye konuştu.

İpragaz'dan eğitim seferberliği

İpragaz, 2 bin bayisinde çalışan 4 bin elemanı için eğitim seferberliği başlattı. Proje için, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü ile İpragaz arasında bir eğitim işbirliği protokolü hazırlandı. Temmuz ayı sonuna kadar haftasonları devam edilecek ve 69 ildeki 117 halk eğitim merkezinde gerçekleştirilecek kurslara 6220 İpragaz elemanı katılacak. 20 kişilik gruplara 1 günde verilen eğitimde iletişim, davranış teknikleri, can ve mal güvenliği ile ilgili teknik bilgiler öğretiliyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/ipragaz-buyumede-temkinli-gidiyor_4483.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!