Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Irak’ın Çimento Talebinde Patlama Yaşanınca Fiyatlar İkiye Katlandı

Irak'ın yeniden imarı Türkiye'deki çimento fabrikalarının yüzünü güldürüyor. Geçen yıl 700 bin tonluk ihracata karşılık 2004'ün ilk altı ay

Zaman
1 Irak’ın Çimento Talebinde Patlama Yaşanınca Fiyatlar İkiye Katlandı

b>Irak'ın yeniden imarı Türkiye'deki çimento fabrikalarının yüzünü güldürüyor.

Geçen yıl 700 bin tonluk ihracata karşılık 2004'ün ilk altı ayında Irak'a satılan çimento 1 milyon ton sınırına dayandı. İhracattaki patlama iç piyasaya yaklaşık yüzde 100'lük zam olarak yansıdı. Eylül sonuna kadar 3 milyon liradan satılan çimentonun torbası 5,5 milyon liraya yükseldi. İnşaat sektörü temsilcileri, zammın yeni yeni hareketlenmeye başlayan yatırımları yavaşlatmasından endişe ediyor. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Başkanı Adnan İğnebekçili ise ihracat rakamları için 'memnuniyet verici' nitelemesinde bulundu.

Şubat 2001'deki ekonomik krizin ardından inşaat sektöründe meydana gelen daralma, çimento üreticilerini ihracata yönlendirdi. Savaşta yerle bir olan Irak üreticilerin bir numaralı pazarı konumuna geldi. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği'nin verilerine göre, Irak'a 2001'de sadece 154 bin 661 ton çimento ihraç edildi. Bu rakam geçen yıl 698 bin 243 tona yükseldi. Ancak, çatışmalar sürmesine rağmen Irak'ta başlayan yeniden inşa sürecinde Türkiye'nin bu ülkeye ihracatında patlama yaşanıyor. Yılın ilk altı ayında Irak'a 879 bin ton ihracat gerçekleştirildi. Çimento ihracatında geçen yıl İtalya, ABD ve Portekiz'in ardından dördüncü sırada yer alan Irak, haziran ayı itibarıyla birinciliğe yükseldi. Irak'a her gün 180 kamyonla 2 bin ton çimento gönderiliyor.

Çimento üreticileri, Irak'a yönelik ihracat patlamasından memnun. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Başkanı İğnebekçili, 2004 yılı ilk yarısında gerçekleştirilen ihracatın, 2003'ün aynı dönemine göre yüzde 24,7'lik artış gösterdiğine dikkat çekiyor. İğnebekçili, ihracattaki artışın en önemli sebebini, iç pazarda üç yıldır süren daralmanın henüz tam olarak aşılamamış olmasına bağlıyor: "Çimento üreticileri krizdeki kayıpları ihracatı artırarak bir nebze de olsa kapatmaya çalışıyor."

Geçen yıl Irak'a 130 bin tonluk ihracat yapan Çimsa'nın bu yılki hedefi 150 bin ton. Ado Çimento Satış ve Pazarlama Müdürü Tarık Çağlayan, Irak'tan gelen talebi şöyle özetliyor: "Çimento talep edenler fiyat sormuyor, sadece 'gönder' diyor." Çağlayan, söz konusu talebin fiyatları yükselttiği görüşünde.

İnşaatçılar ise çimento fiyatlarına 9 ay içerisinde yapılan yaklaşık yüzde 50'lik zammın sektörü olumsuz etkileyeceğinden endişeli. Üç yıldır büyük sıkıntılar çektiklerini belirten İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Kamuran Olcay, canlanmanın gözlendiği bir dönemde gelen zamların, müteahhitlerin çekimser davranmasına yol açabileceğini kaydediyor. Antalya'da çimento satışı yapan Alnıak Ticaret'in sahibi Abdullah Alnıak ise, fiyatlardaki yükselmenin satışları olumsuz etkilemediğini belirtiyor. Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ömer Eroğlu, fiyatlardaki artışa rağmen, satışların artmasının arz-talep arasındaki farkın büyük olmasından kaynaklandığı görüşünde.

Türkiye'de 22'si yabancı sermayeli, 39 entegre ve 18 öğütme çimento tesisi bulunuyor. Bu yılın altı ayında 18 milyon 363 bin ton üretim gerçekleşirken, ihracat rakamları 4 milyon 290 bin ton olarak kayıtlara geçti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/irakin-cimento-talebinde-patlama-yasaninca-fiyatlar-ikiye-katlandi_18999.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Lutfen çimento fiyatları ile ilgili haberler bekleriz YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!