Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

İş Güvencesi Ablukası

İş Güvencesinde Gerginlik Tırmandı

Türk-İş Başkanı Bayram Meral Okuyan'ın koparılan fırtınanın kurbanı olduğunu belirtirken, TİSK Başkanı Baydur ise 'Oy uğruna uzlaşmaya dinamit kond

Radikal
İş Güvencesinde Gerginlik Tırmandı

b>Türk-İş Başkanı Bayram Meral Okuyan'ın koparılan fırtınanın kurbanı olduğunu belirtirken, TİSK Başkanı Baydur ise 'Oy uğruna uzlaşmaya dinamit kondu' dedi
İş güvencesi yasa tasarısı tartışmalarında gerginlik dün tırmanırken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan istifa etti. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Refik Baydur, 'Oy uğruna, uzlaşmanın altına dinamit konulduğunu' ifade ederken, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Başkanı Bayram Meral , koparılan fırtınanın bakanı istifaya kadar götürdüğünü söyledi. İş güvencesi yasa tartışmaları dün Ankara'da farklı zeminlerde sürdü. Baydur dün yasa tasarısı tartışmalarını, Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası'nda (PÜİS) akaryakıt fiyatlarıyla ilgili olarak düzenlenen basın toplantısına konuk olarak katılarak sürdürdü.


'Maddi yük gelmeyecek'
İş Yasası ile İş Güvencesi Yasası'nın aynı anda ele alınması için uzlaşma sağlandığı halde, hazırlanan tasarının sumen altı edildiğini öne süren Baydur, Yaşar Okuyan'ı 'oy hesabı yapmakla' suçladı. Baydur, "İş güvencesi yasa tasarısında, oy toplamak uğruna, uzlaşmamızın altına dinamit koyuyorlar, bu ayak oyunlarına girilmemeli" dedi. Baydur, Genel Başkanı Mesut Yılmaz dahil ANAP'ın yüzde 80'inin tasarının yasalaşmasını istemediğini söyledi.
Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu ve DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, yaptıkları ortak açıklamada, tasarının, işyerinde çalışma barışına, üretim ve üretkenliğin artmasına önemli katkı sağlayacağını belirtti. İşten çıkarmalarda sadece geçerli neden arandığı belirtilen açıklamada, yasalara saygılı işverenlere hiçbir maddi yük gelmeyeceği vurgulandı. Sendika liderleri SP Genel Başkanı Recai Kutan'ı da ziyaret ederek destek istedi. Kutan da, iş güvencesi tasarısı genel kurulda görüşülürken partilerin samimiyeti konusunda tereddütleri olduğunu belirtirken, SP'nin destek vereceğini söyledi.
Bu gelişmeler yaşanırken Okuyan'ın istifası haberi alındı. Sendikacılar bunun üzerine makamına gelen Okuyan'ı ziyaret etti. Hak-İş Başkanı Salim Uslu, Okuyan'ın işsizlik sigortası başta olmak üzere iş güvencesi konusunda yoğun çaba sarf ettiğini belirtti. Türk-İş Başkanı Meral de Okuyan'ın bakanlıktan alınması için uzun süredir belli çevrelerin uğraştığını öne sürerek, "Sayın Bakan'ın, kısacası emek ve hakların üzerinde oyun oynanıyor. Buna karşı, üç konfederasyon olarak, sonuna kadar mücadele edeceğiz" dedi.
Üç işçi lideri daha sonra Başbakan Yardımcısı Şükrü Sina Gürel'i ziyaret etti. Meral, ziyaret sonrasında yaptığı açıklamada, ekonomik kriz ve öncesinde sermaye kesimi ile ilgili yapılan düzenlemelere müdahale etmediklerini vurgularken, çalışanlarla ilgili yasa tasarısı söz konusu olduğunda sermayenin büyük fırtına kopardığını ve olayın bir bakanın istifasına kadar götürüldüğünü öne sürdü.

Yılmaz: Birlikte ele alınmalı
ANAP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, ekonomik krizi gerekçe göstererek, iş güvenvesi yasa tasarısının İş Yasası ile birlikte ele alınmasını uygun gördüklerini ve bugün Meclis'te bu konudaki görüşlerini açıklayacaklarını söyledi.
Yılmaz partisinin MKYK toplantısından sonra, Okuyan'ın istifasına iş güvencesinin neden olduğu iddialarına, 'Okuyan'ın yaklaşan seçim nedeniyle genel merkezde görev almasını daha uygun bulduğu ve Okuyan'ın da bunu kabul ettiği' yanıtını verdi. Yasa tasarısını destekleyip desteklemeyecekleri sorusu üzerine Yılmaz, daha önceden Çalışma Bakanlığı ile işçi ve işveren kesimlerinin arasında imzalanan bir protokol olduğunu hatırlattı. Yılmaz, bu protokolde tasarının İş Yasası ile birlikte getirilmesinin öngörüldüğünü ve bilimsel heyetin bir hafta önce bu konuda bir çözüm gündeme getirdiğini kaydetti.
Yılmaz, Türk ekonomisinin zarar görmemesi için bu tasarının diğer iş yasaları ile birlikte düzenlenmesini uygun gördüklerini belirterek, "Uluslararası anlaşmalar çerçevesinde yapılması gereken düzenlemeler ama, içinde bulunduğumuz kriz ortamında bunun dengeli biçimde ele alınmasında yarar var" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/is-guvencesinde-gerginlik-tirmandi_1285.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!