Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İş GYO, Kira Gelirini Beş Yılda 100 Milyon Dolara Çıkaracak

Gayrimenkul portföy dağılımında ofis ve AVM’ye ek olarak turizme de yer veren İş GYO, yıl içinde iki otel ve bir ofis merkezi satın alırken Tuzla’daki arsalara da proje hazırlıyor.

Milliyet Gazetesi
İş GYO, Kira Gelirini Beş Yılda 100 Milyon Dolara Çıkaracak

Uzun bir araştırma döneminden sonra yılı yeni ofis ve otel yatırımları  ile kapatmaya hazırlanan İş GYO, 61 milyon dolara yükselttiği kira gelirini gelecek 5 yıl içinde 100 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor. Tuzla’da gerçekleştireceği IT merkezi, konut ve karma projelerde tam anlamıyla netlik kazanmadıklarını belirten İş GYO, bu gayrimenkullerden elde edeceği gelirleri ise hesaba dahil etmiyor.

Ekonomik krizde akılcı politikalar izlediklerini dile getiren İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, yumurtaları farklı sepetlerde  toplamak için yatırım kanallarını dağıttıklarını söyledi. Gayrimenkul portföylerindeki yüzde 60’ları bulan ofis ağırlığının birazını turizme kaydırmak için böyle  bir alım yaptıklarını belirten Tanes şunları söyledi:

“ 2008 yılından itibaren kurum olarak biraz araştırmalara ağırlık verdik. Kriz dolayısıyla bazı firmalar gayrimenkullerini elden çıkararak kendi işine ağırlık vermek istedikleri için uygun fiyata satış yapıtıtmarını biliyorduk. Birde buna Türkiye’nin turizm alanında yaşadığı gelişmeleri ekledik. Nevşehir-Ürgüp bölgesinde Lykia Lodg Kapadokya Oteli, Antalya-Göynük’te ise Magic Life Der Club Kemer Oteli’ni satın aldık. Ayrıca İstanbul Taksim’de ofis binası yapacağımız bir bina satın aldık. Üç projeye 40 milyon dolar ödeme yaptık. Yıllık 4 milyon dolar kira gelir hedefliyoruz.”

2 arsada 3 yatırım

Kira geliri olan ve bitmiş projeleri satın almayı tercih ettiklerini belirten Tanes, bunun yatırımcılar açısındanda cazip olduğunu belirterek Türkiye ve Avrupa’da turizm ağırlıklı alımlara devam edeceklerini belirtti. Tuzla’da da arsalarıolduğunu gündeme getiren Tanes, “Daha önce ve satın aldığımız iki arsadan birinin üzerine İş Bankası’na kiralayacağımız bir IT merkezi binası yapacağız. Bu arsanın yanındaki parsele ise ne yapacağımıza daha karar vermedik. Bunlara ek olarak yine aynı lokasyonda bir de konut projesi gerçekleştireceğiz” dedi.

Yüksek ve sabit kira geliri sağlayacak projeler üzerinde çalıştıklarını ve bu konuda son derece seçici davrandıklarını ifade eden Tanes, “Kuruluş yıllarındaki 4 milyon doları olan kira gelirini bugün yan gelirler de dahil edildiğinde 61 milyon dolara çıkardık. Portföyümüzde yer alan 19 gayrimenkulün toplam değeri yaklaşık 1.2 milyar TL.  Bunlara ek olarak İzmir’de de sahip olduğu yatırımları kısa sürede tamamlamak üzere işlere devam ediyoruz” diye konuştu.

Taksim’e modern ofis binası geliyor

Taksim’de 8.8 milyon dolar bedel ile satın alınan 8 katlı betonarme binanın yıkılıp yerine yeni bir ofis binası yapılması planlanıyor. Bina Taksim Meydanı’nda, Beyoğlu Cumhuriyet Caddesi ile Lamartin Caddesi’nin kesiştiği köşede yer alıyor. Toplam 578 metrekare arsa alanı üzerinde, arsa dahil 15 milyon ABD doları maliyetle gerçekleştirilmesi planlanan projeden yıllık yaklaşık 1.5 milyon dolar kira geliri elde edilmesi hedefleniyor.

Kapadokya’ya ilgi oldukça yüksek

Nevşehir Kapadokya’daki otel 28 bin 827 metrekarelik arsa üzerinde yer alıyor. Toplam 9.8 milyon dolara satın alınan dört yıldızlı Lykia Lodge Kapadokya Otel ve aynı mevkide yer alan 11 bin 409 metrekare yüzölçümlü arsa niteliğindeki gayrimenkul, İş GYO tarafından 12 yıl süre ile Silkar Turizm ve Yatırım İşletmeleri A.Ş.’ye kiraya verildi. Bu süre boyunca elde edilmesi planlanan kira geliri ise toplam 12.1 milyon dolar.

Dört otelden birisini aldı

2010 alımları içerisinde Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan Magic Life Der Club Kemer Oteli de  yer aldı. Satışa çıkarılan dört otelden sadece birisini alan İş GYO,  25 milyon dolar ödedi. Otel, mevcut durumda işletmesini sürdürmekte olan Magic Life şirketine kiralandı. Bu gayrimenkulden de yıllık 2.5 milyon  dolar civarında kira geliri elde edilmesi bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/is-gyo-kira-gelirini-bes-yilda-100-milyon-dolara-cikaracak_84580.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!