Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İş Kazasında Örnek Karar

Aşkale Çimento’da, 4 yıl önce iki işçinin ölümü, birinin yaralandığı iş kazasına ilişkin verilen ceza, Yargıtay tarafından bu fabrikada geçmişte de iş kazası yaşandığı gerekçesiyle bozuldu. Ve mahkeme verilen cezayı arttırdı.

yapi.com.tr
İş Kazasında Örnek Karar

Hürriyet'ten İsmail Saymaz'ın haberine göre, Erzurum’da bulunan Aşkale Çimento’daki üretim, 16 Şubat 2012’de, fabrika fırınlarından birinde yapılacak tuğla tamiratı için durduruldu. Her biri 7 kiloluk ve 20 santimetre kalınlığındaki tuğlalardan oluşan fırının içinde hasar gören taşların yenilenmesi gerekiyordu. Bu işlem ‘hilti’ adı verilen delici makineyle yapılıyordu. İşin yaklaşık bir hafta sürmesi bekleniyordu.

O gün işçiler beşli ve altışarlı gruplar halinde fırına girip bu işi yaptı. Üretim Mühendisi Serkan Türkoğlu ile Kadir Şen ve Fetullah Güzel adlı iki işçi fırına girdi. Güzel zemini deliyor, Şen ise eski tuğlaları alıp yenilerini koyuyordu. Türkoğlu işe nezaret ediyordu. Hiltinin yol açtığı titreşimlerden ötürü tavandaki tuğlalar çöktü. Dört buçuk tonu bulan, sıcaklığı geçmemiş 630 civarında tuğla, üç kişinin üzerine yığıldı. 22 yaşındaki Şen oracıkta, 31 yaşındaki Türkoğlu ise hastanede öldü. Güzel ise yaralandı. Türkoğlu’nun eşi Özden Papila Türkoğlu’nun şikâyetiyle Genel Müdür Nihat Kılıç, İşletme Müdürü Bünyamin Eroğlu ve Üretim Şefi Ali Kont hakkında ‘taksirle adam öldürmek’ suçundan Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Yargıtay bozdu

Mahkeme 2 Nisan 2013’teki ilk kararında, Kılıç hakkında, ‘taksirle adam öldürme’ suçundan iki yıl hapis cezası verdi. Cezanın paraya çevrilmesi veya ertelenmesi talebini reddetti. İki sanığa verilen birer yıl sekiz aylık ceza ise paraya çevirdi. Avukat Cengiz Kesici’nin yaptığı itiraz üzerine Yargıtay 12. Ceza Dairesi, fabrikada 2010 yılında meydana gelen iş kazasında iki işçinin öldüğünü ve bir işçinin yaralandığını, o tarihte ayrı uyarılar yapıldığı halde uyulmadığını belirterek, “bilinçli taksir” yönünden ceza verilmesi istemiyle kararı bozdu.

Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 6 Eylül’de verdiği ikinci kararında, Kılıç’ın cezasını 2 yıl 8 aya, Eroğlu’nunkini ise 2 yıl 2 ay 20 güne yükseltti. Ali Kont’un cezası ise 1 yıl 8 ayda kaldı. Ceza paraya çevrildi. Karar onandığı takdirde Kılıç ve Eroğlu cezaevine konulacak.

ETİKETLER: Aşkale Çimento
http://www.yapi.com.tr/haberler/is-kazasinda-ornek-karar_150960.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!