Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İş Makinaları Sektöründeki Tescil Fiyatı

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) Başkanı Cüneyt Divriş, Türkiye'de iş makineleri sektöründe tescil fiyatlarının 170 liradan 820 liraya kadar değişmesi nedeniyle birçok şikayet aldıklarını belirterek, yaptıkları girişimler ile tescil fiyatlarının 100 liraya kadar inmesini sağladıklarını bildirdi.

yapi.com.tr / AA
İş Makinaları Sektöründeki Tescil Fiyatı

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) Başkanı Cüneyt Divriş, Türkiye'de iş makineleri sektöründe tescil fiyatlarının 170 liradan 820 liraya kadar değişmesi nedeniyle birçok şikayet aldıklarını belirterek, yaptıkları girişimler ile tescil fiyatlarının 100 liraya kadar inmesini sağladıklarını bildirdi.

Divriş yaptığı yazılı açıklamada, iş makineleri cinsinden motorlu araçların tescil işlemlerinin TOBB'a bağlı ticaret veya ticaret ve sanayi odalarınca yapıldığını, özellikle seferberlik hallerinde ciddi konum teşkil eden iş makinelerinin tescilinin büyük önem taşıdığını kaydetti.

Tescil edilmeyen iş makineleri nedeniyle kriz, seferberlik, afet gibi durumlarda acil ihtiyaç duyulacak iş makinelerine ulaşılamama ihtimalinin söz konusu olduğunu belirten Divriş, tescil işlemlerinin yapılmaması nedeniyle sektörün resmi bir envanterinin oluşturulamadığını, tescil yapılmayan makinelerin çok rahat gümrüklerden yurt dışına kaçak çıkabildiğini ifade etti.

Divriş, tamamen yatırımlara yönelik faaliyet gösteren sektörün kayıt altına alınabilmesi ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürlüğünün büyük bir hassasiyetle konu üzerinde durması ve TOBB'un olumlu yaklaşımı sonucunda tüm iş ve istif makinelerinin tescilinin 81 ilde online yapılabildiğini anımsattı.

İMDER verilerine göre Türkiye'de faal konumda çalıştığı tahmin edilen 83 bin iş makinesi bulunduğunu belirten Cüneyt Divriş, şu bilgileri verdi:

''İSDER verilerine göre ise 70 bin forklift var. Toplam tahmini faal konumda çalışan tescil zorunluluğu olan 153 bin adet forklift ve iş makinesi bulunuyor. TOBB üyesi kuruluşların İMDER ve İSDER'e ilettiği farklı tescil fiyatlandırma uygulamaları nedeniyle maalesef müşterilerimiz ve TOBB üyesi kuruluşlar çok zorunlu olmadıkça tescil işlemlerini yerine getiremiyorlar. Tescil yaptırmak isteyen firmalardan normalde yaklaşık 100 lira tahsil edilmesi gereken ücret, her odada farklılık gösterdiğinden müşteriler tescil yaptırmaktan kaçınıyordu. Tescil fiyatları tüm Türkiye'deki ticaret ve sanayi odalarında 170 liradan 820 liraya kadar değişiyor. Her ilden bu fiyat uçurumu nedeniyle bir çok şikayet aldık. Maliyet nedeniyle gerek ve tüzel kişiler tescilden kaçınıyordu. Bu nedenle tescil oranı yüzde 50'leri bile bulmuyor.''

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürlüğünün desteğiyle tescil fiyatlarının asgari ücretin 6'da birini geçmemesi kararı alındığını bildiren Divriş, yaptıkları girişimler sayesinde tescil fiyatlarının 100 liraya kadar inmesini sağladıklarını, bunun ardından iş makineleri ve forkliftlerin tescilinde artış beklediklerini vurguladı.

İş makinelerinin satın alındıktan sonra bir ay içinde tescil zorunluluğu olduğunu kaydeden Divriş, denetim konusunun daha sıkı tutulması için Emniyet Genel Müdürlüğü ile görüşmeleri sürdürdüklerini belirtti.

Cüneyt Divriş, tescille iş makineleri hırsızlığının yüzde 50 azaldığını, piyasadaki bütün makinelerin tescile kavuşması ile hırsızlığın da önüne geçilebileceğini kaydetti.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/is-makinalari-sektorundeki-tescil-fiyati_88659.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!