Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İş Makineleri Sektörünün Sıkıntısı 'Yetkin' Operatör Bulmak

2012 yılını 13 bin civarında bir satışla kapatarak rekor kıran ve 6 milyar dolarlık bir iş hacmi yakalayan iş makineleri sektörünün önündeki en büyük sıkıntının yetişmiş eleman eksikliği olduğu açıklandı.

yapi.com.tr
İş Makineleri Sektörünün Sıkıntısı 'Yetkin' Operatör Bulmak İş makineleri sektörünün her yıl yaklaşık 12 bin yeni operatöre ihtiyacı var

Türkiye'nin şu anda dünyanın 11. büyük iş makinesi pazarı olduğunu ve bu gelişme azmiyle önümüzdeki 10 yıl içinde ilk 6 ülke arasına girmemesi için hiçbir sebep olmadığını açıklayan Türkiye İş Makineleri Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Divriş, sektörünün önündeki en büyük sıkıntının yetişmiş eleman eksikliği olduğunu bildirdi.

Afet Yasasıyla birlikte gündeme gelen kentsel dönüşüm projelerinin sektör için önemli bir fırsat anlamına geldiğini ifade eden Divriş, ancak yıkım projesinin niteliğine göre makine tipleri ve kullanıcı yetkinliklerinin de değiştiğine işaret ederek, bu makineleri kullanabilecek yetkin operatörler yetiştirilmesi gerektiğini belirtti. Bu nedenle İMDER olarak eğitim konusuna çok önem verdiklerini vurgulayan Divriş, şunları söyledi:

"Projenin niteliğine göre makine tipleri ve kullanıcı yetkinlikleri de değişiyor. Kentsel dönüşümde, özellikle binalar yıkılırken, hususiyetli makinelerin kullanılması önemli. Üzerinde durulması gereken bir diğer konu da, yıkımdan sonra ayrıştırma ve molozların kaldırılması. Bunların mümkün olabildiğince yerinde çözülmesi için geri dönüşüm makineleri devreye girmeli. Cumhuriyet’in 100. yılına bir referans yaparsak, benim şahsi öngörüm, bugün yaklaşık 120 bin araçtan oluşan makine parkının 2,5 - 3 katı kadar büyümesi yönünde. Bu da senede ortalama 11 – 12 bin yeni iş makinesi anlamına geliyor. Bunları kullanacak operatör ve bakımlarını yapacak teknisyen ve mühendis kadrosunu yetiştirmek ciddi bir mesele. Her yıl bu kadar operatör yetiştirmemiz, servis altyapımızı geliştirmemiz gerekiyor".

http://www.yapi.com.tr/haberler/is-makineleri-sektorunun-sikintisi-yetkin-operator-bulmak_105430.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!