Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İş Makineleri Sektörü 2011'de Yüzde 35 Büyüme Hedefliyor

Bu yıl yüzde 80'in üzerinde büyüme gerçekleştiren Türkiye iş makineleri sektörünün, 2010 yılını 7 bin 250 adetlik satışla kapattığı ve 2011'de yüzde 35'lik bir büyüme hedeflediği bildirildi. Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliğinden (İMDER) yapılan yazılı açıklamaya göre, 10 yıl içerisinde 20 bin adetlik satışı yakalamayı

yapi.com.tr / AA
İş Makineleri Sektörü 2011'de Yüzde 35 Büyüme Hedefliyor

Bu yıl yüzde 80'in üzerinde büyüme gerçekleştiren Türkiye iş makineleri sektörünün, 2010 yılını 7 bin 250 adetlik satışla kapattığı ve 2011'de yüzde 35'lik bir büyüme hedeflediği bildirildi. Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği'nden (İMDER) yapılan yazılı açıklamaya göre, 10 yıl içerisinde 20 bin adetlik satışı yakalamayı hedefleyen sektör, dünyada ilk 5 pazar arasına girmeyi hedefliyor.
    
Sektörün gelişimini değerlendiren İMDER Başkanı Cüneyt Divriş, Türkiye iş makineleri pazarının Avrupa'nın en büyük 5., dünyanın ise en büyük 12. pazarı olduğunu ifade ederek, 15 bin kişiye istihdam sağlayan sektörde 600'e yakın firmanın faaliyet gösterdiğini ve 5 milyar liralık bir ticaret hacmi yaratıldığını belirtti. Sektörün büyümesi için son 10 yılda 1,6 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirildiğine işaret eden Divriş, şöyle devam etti:

''Sektörümüz 127 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. İhracatımızın büyük bir kısmını Avrupa ülkeleri oluştururken, Kuzey Afrika, Amerika, Türk Cumhuriyetleri, Rusya ve Orta Doğu'da önemli bir paya sahiptir. Son zamanlarda artan iş makineleri taleplerini sektör olarak karşılamakta zorlanıyoruz. 2008 ve 2009 yılında uygulanan kriz stratejileri sektörün toparlanması ve güven ortamının tekrar oluşmasını temin ederek, 2009'un son çeyreğinden itibaren satışlarda sürekli artış gözlenmeye başlanmıştır. 2010-2023 yılları arasında sadece ulaşım sektörünün gelişimi için ayrılan bütçenin 368 milyar dolar civarı olması, iş makineleri sektöründe yapılacak daha çok işin olduğunun bir kanıtı olmuştur.''

Türkiye'de 7 yaş sınırında kullanılan iş makineleri sayısının 53 bin 100 olduğunu ifade eden Cüneyt Divriş, ''Türkiye'nin altyapısını tamamlayan ülkeleri yakalayabilecek ve şu andaki durumundan en az 5 kat daha büyüyebilecek bir kapasiteye sahip olduğunu görüyoruz. 2011'de sektör olarak büyüme tahminimiz yüzde 35 civarında. Fakat Türkiye'nin potansiyeli bu hedefleri aşmaya yetecek seviyede'' değerlendirmesinde bulundu.

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/is-makineleri-sektoru-2011de-yuzde-35-buyume-hedefliyor_84820.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!